banner374
28 Aralık 2015 Pazartesi 11:21
Okul Müdür Yardımcısı Görevlendirmesinde Çözüm
 Malumunuz üzerine okullarımızda, son yönetmelikte müdür yardımcıları dört yıllığına sınav esaslı olarak görevlendirilecek, bir önceki yönetmelikte de okul müdürünün inhası üzerine görevlendirme yapılmıştı.
            Bende müdür yardımcılığı ile ilgili âcizane çözüm olarak gördüğüm düşüncelerimi paylaşmak istiyorum.
1- Daha önceden müdür yardımcısı olarak veya okul müdürü olarak görev yapmış kişilerin tekrardan müdür yardımcılığı sınavına girmesine gerek olmamalı. Çünkü daha önceden bu hakkı kazanmış elde etmiş olarak düşünülebilir.
2- Daha önceden müdür yardımcısı veya okul müdürü olarak görev yapmamış olan öğretmenler için Sınav şartı getirilmelidir. Buradan hareketle idareciliğe geçiş sınav odaklı olacaktır.
3- Sınava girebilme şartı olarak aday öğretmeliği kaldırıldıktan sonra en az üç yıl öğretmen olarak çalışmış olmak şartı getirilebilir.
4- Okul Müdür yardımcıları Beş yıllığına görevlendirilmelidir. Okul müdürünün teklifi ile bir beş yıl daha uzatılabilmelidir.
5- Görevlendirileceği kurum itibari ile maaş karşılığı gireceği ders yükü olması yeterli görülebilir. Bu madde okul müdürlüğü görevlendirmelerinde de geçerli olmalıdır.
6- Müdür yardımcılığına görevlendirilme kriterleri olarak, sınavı kazanmış olmak veya daha önceden en az bir yıl müdür yardımcısı veya okul müdürü olarak çalışmış kişiler arasından okul müdürünün inhası ile Valilik tarafından görevlendirilir.
Buradan müdür inhası ile ilgili eleştiri gelebilir. Kurumlarımızda ekip çalışması ve kurum kültürü kuşkusuz çok önemlidir. Okul müdürüne kendi ekibini kurma şansı verilmeli diye düşünüyorum. Kendi ekibini kuran bir müdürün de mazeret üretme şansı kalmayacaktır. 
Kendi ekibini kuran müdür aynı kurumda sekiz yıl olarak görev yapmalı. Çünkü bir okula görevlendirilen okul müdürünün ilk yılında başarı beklenemez. Kurumu, personeli ve çevreyi tanıması en az 5-6 ayını alacaktır. Sekiz yılını dolduran okul müdürlerine rotasyon, yani zorunlu yer değiştirme uygulanmalıdır diye düşünüyorum,
En derin saygı ve muhabbetlerimle…

Müdür Yardımcılığı Hazırlık Facebook Sayfasına Katılmak İçin Aşağıda ki resmi tıklayınız

                                                                                                                         
Mustafa YILDIRIM                                                                                  
e-posta: yildirim8723@hotmail.com
Kamuajans.com
banner182
Son Güncelleme: 28.12.2015 11:29
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Eğitim şart 12 ay önce

ne güzel neden şuan ki torpille ataman müd.yrd.sınava girmiyor.hak yeniyor.

Misafir Avatar
mehmet 12 ay önce @Eğitim şart

şu anki müdür yardımcıları zaten geçici. yani 2014 yönetmeliğine göre müdür inhası ile görevlendirilenler geçici görev yapmaktalar. danıştayın iptali nedeni ile. yeni yönetmelikle beraber görevleri düşecek

Beğenmedim! (0)
Avatar
Ahmet DEMİR 12 ay önce

sayın mustafa yıldırım, yukarıda yazdıklarınızı danıştay iptal etti haberiniz yok mu? bir kişinin demesi ile idareci olunmaz. yalakalık faktörü olmadan hiç kimseye gebe kalınmadan kendi başarısı yada puanı ile idareci olunmalıdır. biri sizi idareci yaparsa sonuna kadar o kişiye gebesiniz. o kişi ne derse onu yapmak zorundasınız. devlete değil kişiye hizmet edersiniz. bir kişi seçeceğine neden tüm öğretmenler kurulu seçmesin? idareci öğretmenler kurulu tarafından seçilmeli . en iyi değerlendiren öğretmenler kuruludur.

Avatar
bt 12 ay önce

daha önce bu hakkı elde edenler görevlerinden haksız yere alınırken neden bu düşüncelerinizi söylemediniz. işinize gelinde kazanılmış hak tabi!!!

Avatar
Md Yrd 12 ay önce

daha önce müdür yardımcılığı yapıp haksız yere görevlerinden alınanların sınavsız atanmaları yerinde bur uygulama olacaktır.

Avatar
asi 12 ay önce

siz şaka mısınız ya?

Avatar
KENAN 12 ay önce

bu yazıyı yazan görevinden alınanların hakkını neden savunmadı da şimdi mi geldi haktan hukuktan bahsetmek milleti ne yerine koyuyorsunuz bir akıllı sizsiniz dimi

Avatar
mustafa abi 12 ay önce

bu ülkede okul müdürü olupta personeline velisine öğrencisine kendisinden memnuniyet anketi yaptırtabilecek kaç tane müdür var . üstelik yeteneklisinden? adam öğretmen beden eğitimi hocası matematikçinin dilinden ne anlar ya??? üniversite sınavında bile eşit değillerken sen onu baş yap! önce bu sorunu çöz . sonra despotluk üzerine eğitim yöneticiliği olmaz. 8 yıl çok fazla ne bu? adamın zekasına eğitim kurumu emanet edilebilir mi? sadece oturduğu yerde kalan sağa sola emirler veren bomboş tip dolu... kendini eğitenler personeline birşeyler verenler seminerlerde eğitim veriyor? hangisi daha müdür?