banner406
banner396
24 Mayıs 2013 Cuma 10:07
Okul Müdürleri Bu Habere Dikkat Edin!
 GENELGE
2007/46

İlgi: a) 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu
b) 3797 sayılı MEB Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun,
c) MEB İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumlan Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği. ç) 31.05.2006 tarih ve 2006/48 sayılı Genelge.

Bakanlığımıza bağlı örgün ve yaygın öğretim kurumlarında öğrenim gören öğrencilerimizin;
Ülkemizin tarihi ve coğrafi doğal güzelliklerini ve özelliklerini daha yakından tanımalarına katkı sağlamak, bu vesileyle yurt sevgisini pekiştirmek, vatandaşlık ve tarih bilincini güçlendirmek, Birbirlerini daha yakından tanımalarını ve kaynaşmaları için gerekli ortamı oluşturmak,

Yeni uygulamaya konulan öğretim programlarında; gezi, gözlem ve incelemeye dayalı öğrenme stratejisi etkili ve yaygın bir uygulama olarak önerilmekte, bu bağlamda öğrencilerin çeşitli okul dışı etkinliklere katılmaları özendirilmektedir. Öğretim programlarının bu yönüyle de etkili ve verimli bir şekilde uygulanmasını desteklemek,
Seyahat kültürü kazandırmak suretiyle, iç turizmin hareketlenmesi ve geliştirilmesine katkıda bulunmak,

ve benzeri eğitim amaçlarıyla; okul ve kurumlarımızca, idareci ve öğretmenlerimizin nezaretinde il içi veya il dışı eğitim gezileri düzenlenmektedir.
Bu eğitim gezilerinde; yukarıda belirtilen amaçların gerçekleşmesine katkı sağlanması ve istenmedik durumların yaşanmaması bakımından, ilgili mevzuat hükümleri yanında, aşağıda belirtilen hususlara da titizlikle uyulacaktır.

1- Geziler öncelikle ilgi (c) yönetmeliğin 21 inci maddesi kapsamında düzenlenecektir.

2- Gezinin düzenleneceği yerlerin seçiminde; geziye katılan öğrencilerin yaş grubu da göz önünde bulundurulacak, yukarıda belirtilen amaçların gerçekleşmesine katkı sağlamaya özen gösterilecektir.

3- (Değişik: 2008/3 sayılı Genelge) Geziler; seyahat acentaları, şahıslar veya firmalara ait otobüslerle yapılabilir. Geziden önce seyahat acentası, otobüs sahibi veya ilgili firma ile mutlak surette taşıma sözleşmesi yapılacaktır. Sözleşmede, ilgili mevzuat gereği bulunması gereken hususların yanında; tarafların adı, soyadı veya unvanları, aracın markası, modeli, plâka numarası, sürücülerin isimleri, kalkış yeri vc saati, taşıma güzergâhı, taşınacak yolcu sayısı, gidilecek yer/yerler, dönüş zamanı ve yeri ile taşıma ücreti, ödeme şekli, Zorunlu Karayolu Taşımacılık Mali Sorumluluk Sigorta Poliçesi ve Karayolu Yolcu Taşımacılığı Zorunlu Koltuk Ferdi Kaza Sigortası Poliçe numaralan, aracın yolda arızalanması halinde yapılacak iş ve işlemler vb. hususlar yazılacak, imzaya yetkili kişilerce imzalanacaktır.

4- (Değişik: 2008/3 sayılı Genelge) 100 (yüz) kilometrenin üzerinde yapılacak taşımalarda, Ulaştırma Bakanlığı tarafından verilen ve süresi devam eden (D2) taşıt kartını haiz otobüsler, 100 (yüz) kilometreye kadar olan veya aynı il sınırları içerisinde yapılacak taşımalarda ise, Valiliklerce uygun görülecek araçlar kullanılacaktır.

5- İlk hareket yerinden kalkış mutlak surette gündüz saatlerinde olacak, yolculuk mümkün olduğu kadar gündüz yapılacaktır.

6- İlköğretim 5. sınıfa kadar (5. sınıf dahil) olan öğrenciler; 100 km’yi aşmayan veya il sınırları içerisindeki mahallere günübirlik götürülüp getirilecektir.

7- Bir günü aşan gezilerde, varılan mahalde veya yol güzergahında gece konaklaması yapılacaktır.

8- 100 km’yi aşan eğitim gezilerinde kullanılacak otobüsler, altı (6) yaşından büyük olmayacaktır.

9- Otobüsteki yolcuların tamamını kapsayacak Otobüs Zorunlu Koltuk Ferdi Kaza Sigortası ve aracın Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası yaptırılacak, Sigorta poliçelerinin birer sureti sözleşmeye eklenecektir.

10- Otobüsün önünde okulun ilini, adını ve eğitim gezisi olduğunu belirten bez pankart asılacaktır.

11- 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 49 ve Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 98 inci maddesinde; ‘Ticari amaçla yolcu taşımacılığı yapan ve taşıma kapasitesi şoförü dahil 9 kişiyi geçen araçların şoförlerinin 24 saatlik herhangi bir süre içinde; toplam olarak 9 saatten ve devamlı olarak 4,5 saatten fazla araç sürmeleri yasaktır.” Denilmekte olup, gidilecek yerin uzaklığı göz önünde bulundurulacak, araçta yeterli şoför bulundurulması sağlanacaktır.

12- 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve Yönetmeliği gereğince; otobüslerde takoğraf bulundurulması ve kullanılır durumda olması zorunlu olup, aracı kullanan şoför ile takoğrafta bulunan sürücü belgesi sahibinin aynı kişi olup olmadığı ile yolculuk süresince sürücü belgesinin takoğrafa takılı olup olmadığı görevlilerce takip edilecektir.

13-Görevlilerce, otobüse Motorlu Araç Tescil Belgesinde belirtilen istiap haddinden fazla yolcu alınmaması, emniyet kemeri bulunması gereken koltuklarda (Otobüslerde arka koltuklar hariç olmak üzere, sürücüsü dahil en ön ve önünde boşluk olan arka koltuklarda, önünde boşluk olan kapı önü koltuklarında; iki katlı şehirlerarası otobüslerde merdiven önü, en ön ve önünde boşluk olan en arka koltuklarda, masa etrafında bulunan koltuklardan aracın gidiş yönüne doğru olanlarda oturan yolcular için) oturan yolcuların emniyet kemeri takması, otobüs hareket halindeyken koltukların arkasında yolcuların dolaşmaması gibi konulara özen gösterilecektir.

14-Okul ve kurum müdürleri veya görevlendirecekleri yardımcıları ile gezide görevlendirilen personel (idareci/öğretmen); otobüs yola çıkmadan önce, otobüsün genel durumunu inceleyip ekteki “Araç Uygunluk Tespit Belgesi”ni dolduracaklar ve imzalayacaklardır. Düzenlenen bu belgenin bir nüshası ilgili okul/kurumun eğitim gezisi dosyasında sözleşme ekinde saklanacaktır.

15-Eğitim gezisinin başlangıcından bitimine kadar; sağlık, yol ve araç güvenliğinin sağlanması için yukarıda belirtilen hususlara titizlikle uyulması, belirtilmeyen hususlarda ise gezi amaçlan doğrultusunda alınmasında yarar görülen her türlü tedbirin önceden alınması sağlanacaktır.

16-Yukarıda belirtilen şartlan taşımayan otobüslerle hiçbir şekilde eğitim gezisine çıkılmasına izin verilmeyecektir.

Bilgi ve gereğini önemle rica ederim.

Doç. Dr. Hüseyin ÇELİK
Millî Eğitim Bakanı

Son Güncelleme: 24.05.2013 10:07
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.