banner406
banner396
27 Haziran 2016 Pazartesi 17:40
OKUL MÜDÜRLERİ ÖĞRETMEN PERFORMANS NOTLARINI NEYE GÖRE VERİR?
 17 Nisan 2015 tarihinde yayımlanan Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin onuncu bölümünde ortak hükümler başlığı altında “Değerlendirme Ölçütleri” kısmını içeren 54. Madde mevcuttur. Bu maddeye göre eğitim kurumunun müdürü öğretmenleri her ders yılı sonunda değerlendirerek puan vermektedir. Madde aynen şu şekildedir:
                                                                                                    

Değerlendirme ölçütleri

MADDE 54 – (1) Bu Yönetmelik kapsamında, Bakanlığa bağlı her derece ve türden eğitim kurumunda görev yapan ve adaylık sürecini tamamlamış olan öğretmenlerin başarı, verimlilik ve gayretlerini ölçmek üzere her ders yılı sonunda, görev yaptığı eğitim kurumunun müdürü tarafından değerlendirmesi yapılır.

(2) Değerlendirme ölçütleri olarak Ek-3’te yer alan Form esas alınır. Değerlendirmeler ders yılı bitiminden itibaren bir ay içinde, MEBBİS üzerinde oluşturulacak modül üzerinden gerçekleştirilir.

(3) Bu madde kapsamındaki değerlendirmelerin Bakanlıkça duyurulacak usul ve esaslar çerçevesinde, zamanında, nesnel ve tarafsız şekilde yürütülmesinden ilgili il millî eğitim müdürü sorumludur.

(4) Bu değerlendirmeler öğretmenlere başarı belgesi verilmesinde dikkate alınır.

(5) Değerlendirmelerin yapılmasına ilişkin ortaya çıkabilecek tereddütleri gidermeye ve uygulamayı yönlendirmeye Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü yetkilidir.

 

Öğrenci üzerinde dolayısıyla okulun yürütülmesinde eksikliklerle dolu, mülakat sınavlarında soruları bilmese de yandaş olmanın verdiği beceri(!) ile koltuk derdinde olan eğitim kurumu müdürlerine birkaç soru da biz sormak istiyoruz.

Öğretmenlerinize sorduğunuz “Öğrenme ortamlarında güvenliğe ilişkin tedbirleri alır.” Sorusuna uygun olarak, okul güvenlik önlemlerini “İş Güvenliği” yasasına uygun olarak mı hazırladınız?
Öğretmenlerinize sorduğunuz “Eğitim-öğretimin kalitesini artırmak için kişi kurum kuruluşlarla işbirliği yapar.” Sorusuna uygun olarak, okulunuzun kalitesini arttırmak için kaç kurumla işbirliği yaptınız?
Öğretmenlerinize sorduğunuz “Ölçme değerlendirme sürecini adil ve şeffaf biçimde yürütür.” Sorusuna uygun olarak, öğretmenleri değerlendirirken Ölçme değerlendirme sürecini adil ve şeffaf biçimde yürüttünüz mü?
Öğretmenlerinize sorduğunuz “Süreç odaklı, tamamlayıcı ölçme ve değerlendirme yöntem ve teknikleri kullanır.” Sorusuna uygun olarak, öğretmenleri değerlendirirken Süreç odaklı, tamamlayıcı ölçme ve değerlendirme yöntem ve teknikleri kullandınız mı?
Öğretmenlerinize sorduğunuz “Milli, manevi, ahlaki ve evrensel değerlere uygun davranır.” Sorusuna puan verirken, sıfır(0) verdiğiniz öğretmenlerin Milli, manevi, ahlaki ve evrensel değerlere uygun davranması konusunda ölçütleriniz ne olmuştur? Bu soru ile ilgili elinizde belge, bilgi, doküman var mıdır?
Öğretmenlerinize sorduğunuz “Derslere planlı girer” sorusuna planları olduğu halde “hiçbir zaman” karşılığını işaretleyerek sıfır(0) verdiğiniz oldu mu?
Öğretmenlerin performans değerlendirmesi ile ilgili okul müdürlerinin, uğraşmak istemediği(!) zamanda da müdür yardımcısının verdiği puanlar hakkında gerekli girişimlerimizi başlatmış bulunuyoruz. Haksızlığa uğradığını, puanının düşük olduğunu düşünen üyelerimiz ekte bulunan dilekçe ile değerlendirmelerin nesnel, tarafsız yapılmasından sorumlu olduğu için görev yaptığı İlin Milli Eğitim Müdürlüğüne başvuruda bulunması gerekiyor. Ek varsa eklenmesi gerekiyor. Konu ile ilgili hukuk sekreterliğimiz hukuk@aes.org.tr elektronik posta adresi ve telefonla yardımcı olacaktır. Sendikamız gerekli her türlü hukuki desteği sağlayarak, yapılan haksızlıklardan dönülünceye, puanlar olması gereken seviyesine çıkarılıncaya kadar mücadelesini sürdürecektir…

 

Anadolu Eğitim Sendikası Hukuk Sekreterliği

 

DİLEKÇE ÖRNEĞİ:

 

 

                               ……………….. İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNE

                                                                                                               …../06/2016

 

……………. İli ……….. Merkezinde/İlçesinde    …………. öğretmeni olarak görev yapmaktayım. Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin ilgili 54. maddesi gereğince okul müdürüm tarafından değerlendirmeye tabi tutuldum. Mebbis Performans modülü üzerinden incelediğim ve dökümünü aldığım puanlamada haksızlık ve yanlışlıklar olduğunu fark ettim. Örneğin ……………………….. konularında yapılan  puanlamada gördüğüm yanlışlıklar konusunda ivedi olarak inceleme talep ediyorum.   

 

 Memur-Sen'den, Terör Mağduru Ailelere Gıda Yardımı
 

 

                                                                                                                       T.C. No:

Adres:                                                                                                            Ad Soyad

Telefon:                                                                                                             İmza

                                                    RESMİ BAŞVURU

Sayı:

Konu: Eğitim Kurumu Müdürlerinin

           Öğretmen Performansını Değerlendirmesi                                                     27.06.2016

 

 

                                                     MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

                                Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü’ne

 

 

İlgi : a) 17 Nisan 2015 Tarih ve  29329 Sayılı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği

Bilindiği üzere 17 Nisan 2015 tarihinde 29329 sayılı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği İle eğitim kurumu müdürleri 2015-2016 Eğitim-öğretim yılı sonu itibariyle öğretmenlerin performanslarını  değerlendirdiler. İlgili yönetmeliğin 54. Maddesine göre yapılan değerlendirmelerin nesnel ve tarafsız bir şekilde yapılması istenilmektedir. Ayrıca yapılan değerlendirmelerin hakkaniyet içinde yapılması, eğitim kurumunun ve çalışanların huzuru, çalışma barışı, motivasyonu açısından önemlidir. 

Ancak tarafımıza ulaşan şikayetlerden ve incelediğimiz ek-3 değerlendirme formlarından anlaşıldığı üzere; konuya gereken hassasiyet gösterilmemiş, özensiz, gerçeğe uygun olmadan, ayrımcılık yapılan bir öğretmen performans değerlendirmesine gidilmiştir. Örneğin; planları olan planlarını öğrenme ortamlarına göre düzenleyen ve planlı bir şekilde derslerine giren öğretmene, planlar konusunda performans değerlendirmesi için “hiçbir zaman” yani sıfır(0) puan verilmesi durumun ciddiyetini gözler önüne sermektedir. Bir başka örnekte; kendisini vatanını seven, vatanına bağlı işini ciddiyetle yapan, son derece ahlaklı bir hayat süren ve evrensel değerlere saygılı ve uygun davranan bir öğretmene; Milli, manevi, ahlaki ve evrensel değerlere uygun davranır sorusu için hiçbir zaman yani sıfır(0) verilmesi yine bu işin bu kadar basit bir düzlemde mi gerçekleştiği sorusunu akıllara getirmektedir.

Okul Müdürlerinin tek bir sefer dahi dersine girmediği öğretmen hakkında sınıf içindeki eğitim süreçleri ile ilgili bir puanlamaya gitmesinde ölçütü ne olmuştur? Ellerinde performans değerlendirmeye kaynak teşkil edebilecek ürünleri var mıdır? Eğitim Kurumları müdürleri ellerindeki hangi dokümanları kullanarak performans değerlendirmeye gitmiştir?

Üyelerimiz veya öğretmenler tarafından yönetmelik gereği konudan sorumlu oldukları için, İl Milli Eğitim Müdürlüklerine verilen dilekçelere ek olarak bakanlığınızdan soruşturma talep etmekteyiz. Verilen dilekçelerin takibi, konu ile ilgili yapılan işlemlerin sonucundan tarafımıza bilgi verilmesi hususunda;

Gereğini arz ederiz.
Son Güncelleme: 28.06.2016 18:42
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
haluk 2016-06-27 22:59:26

liyakatle göreve gelmeyenin çalışanları liyakatli bir şekilde değerlendirmesi ne kadar liyakatli olacaktır...

Avatar
meb umutsuz vaka 2016-06-28 00:57:59

neye göre değerlendirecekler,hep bir ağızdan söyleyebiliriz,yalakalık yapıp her söylenene kafa sallayanlar yüksek puan aldı,doğru ve dürüstçe davranıp müdür müsvetteleriyle ters düşenler düşük puan aldı,gerisi faso fiso,mebin düştüğü durum,büyük rezillik.

Avatar
abbas 2016-06-27 19:03:37

okul müdürünün tek derdi öğretmen mi çok bilmiş şeyler okul müdürü okuldaki öğretmeninin ne halt olduğunu bilmiyormu ona göre not verecek işte bunu anlamayacak kadar sazan mısınız herşeye atlıyorsunuz

Misafir Avatar
muallim 2016-06-28 02:13:01 @abbas

üzülerek okudum yorumunuzu. öğretmen kelimesiyle 'halt' kelimesini aynı cümle içerisinde kullanmış olmanız büyük bir talihsizlik. böyle bir ön yargıyla tanımadığınız binlerce insanı zan altında bıraktığınızı umarım fark edersiniz.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
fenasi kerim 2016-06-27 19:38:34 @abbas

senin derdin ne la

Beğenmedim! (0)
Avatar
Music 2016-06-28 01:36:56

Tabiiki sendikasına, siyasi yakınlığına ve yalaka derecesine göre...

Avatar
Her işten kaytar sonra tam puan iste.oh 2016-06-28 01:09:57

Hadi ordan be.salla başı al maaşı, eğitim seviyesi yerlede ondan sonra niye düşük puan verdin.çalışanla çalışmayan bir mi olsun oh ne ala

Avatar
serhat 2016-06-28 01:25:08

Butun bir sene her seye ayak dire her seye muhalefet et.sonra neye gore puan veriyo.