banner406
banner396
26 Kasım 2012 Pazartesi 23:30
Okul Müdürlerini İlgilendiren Mahkeme Kararı

Ankara'nın Mamak İlçesi Özkent Akbilek İlköğretim Okulu'nda müdür olarak görev yapan üyemizin, 1702 sayılı Kanun'un 20. maddesinin 1. fıkrası gereği ihtar cezasıyla cezalandırılmasına ilişkin Mamak Kaymakamlığı (İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü) işleminin iptali için Eğitim-Bir-Sen olarak Ankara 7. İdare Mahkemesi'nde açtığımız dava karara bağlandı. Mahkeme, dava konusu işlemi iptal etti.

Dava dilekçemizde, ayni ve nakdi bağışların kabulünün okul-aile birliklerinin görev ve yetkileri arasında sayıldığını, Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2011/40 sayılı Genelgesi'nde kendi istek ve iradeleri ile bağış ve yardım yapanların bu bağış ve yardımlarının kabul edilmeyeceği hususuna yer verilmediğini, okullara kayıtların doğrudan ya da sınav sonucu gerçekleştiğinden okul yöneticilerinin zorla kayıt parası almalarının söz konusu olamayacağını, ancak bazı öğrenci velilerinin kendi istek ve iradeleri ile okullara ve okul aile birliklerine bağış ve yardım yapabildiğini, okullara ve okul aile birliklerine yapılan bağış ve her türden yardımları kabul etmek fiilinin soruşturma açılmasını gerektiren bir fiil olmadığı gibi ceza verilmesini gerektiren hallerden de sayılmadığını ifade ederek, verilen cezanın hukuka aykırı olduğunu belirtmiştik.

Ankara 7. İdare Mahkemesi, kararında, “…Olayda, dava dosyasında mevcut olan bilgi ve belgelerin birlikte irdelenmesinden; 2011/40 sayılı Genelge'nin yayımlanmasından sonra Okul-Aile Birliğince bağış alındığı/kabul edildiği anlaşılmakla birlikte, söz konusu bağışların niteliğinin makbuzlarda belirtilmediği görülmekte olup davalı idarece de bu bağışların kayıt kabul ya da diploma karşılığında alındığına ilişkin somut bilgi ve belge sunulamadığı gibi, söz konusu bağışların zorlama yöntemi ile olmadığının soruşturma raporunda açıkça belirtilmiş olması karşısında, 2011/40 sayılı Genelge'ye aykırı fiil işlenildiğinin kabulüne hukuken olanak bulunmamaktadır…” ifadelerine yer vermek suretiyle dava konusu cezanın iptaline karar verdi. 

Kararı Görüntülemek İçin Tıklayınız


Son Güncelleme: 26.11.2012 23:30
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.