banner374
26 Ocak 2016 Salı 09:02
OKUL MÜDÜRLERİNİN AÇIK DÜŞÜNCELİ OLMASININ ÖNEMİ
 Açık düşünceli “ ön yargılara başvurmadan düşünebilen, kendininkine aykırı görüşleri hesaba katabilen, ileri görüşlü olan bağnaz olmayan, bilimsel düşünebilen” kişi demektir.        Okul müdürünün açık düşünceli olmasının nedeni önemi nedir? Okullarımız da mevcut durum nedir?     En başta söylenmesi gereken okul müdürlerinin açık düşünceli olması açık örgütsel iklime katkıda bulunmaktadır. Başka bir ifadeyle, okul müdürünün böyle bir anlayışa sahip olması  öğretmenler arasında ileri bir ölçüde bir birlik duygusuna sahip olduğu bir örgütsel iklim yaratabilir.

    Kuşkusuz, böyle bir anlayış hem örgüt olarak okulun hem de öğretmenlerin ihtiyaçlarını karşılayabilir.    Çünkü böyle bir iklim öğretmenin kimlik duygusunu geliştirebilir. Yine, öğretmen söz konusu öğretme-öğrenme sürecine dolayısıyla okulun amaçları  doğrultusunda güdülenebilir.  

  Diğer taraftan, okul müdürünün açık düşünceli olacağı için söz konusu öğretme-öğrenme sürecine dolayısıyla örgüt amaçları doğrultusunda güdülenebilirler.  

  Yine, okul müdürlerinin açık düşünceli olduğu için söz konusu öğretmenlerin sorunları konusunda bilgi sahibi olabilir ve çözüme ulaştırabilir.  

  Okul müdürlerinin açık fikirli olması öğretmenler arasında olası çatışmaların çözülmesine katkıda bulunabilir.

    Ayrıca, okul müdürünün açık fikirli olması öğretmenlerin morali ve iş doyumunu artırabilir.    

 Aslında, temel olan okulun etkililiğidir. Başka bir ifadeyle, okulun temel amaçlarının gerçekleştirilme düzeyidir. Bu durumun gerçekleştirilmesi de büyük ölçüde okul müdürlerinin açık fikirli olmasına bağlıdır.

Hasan Güneş/Eğitimci Yazar
kamudanhaber.com

banner182
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol