banner406
banner396
05 Aralık 2012 Çarşamba 17:20
Okul, müdürü kadar okuldur

Eğitim Yöneticiliği
Okullarımızın yöneticileri Okul Müdürü ve Müdür yardımcıları, herkesin malumu üzerine sınav+ek 2 formuyla atanmaktadır. Yine Okul yöneticileri bir kurumu tercih ederken o kurumda ders yükü olması gerekiyor yani derse girebileceği dersin olması gerekiyor. Dolayısıyla okul öncesi öğretmenleri anaokullarına, sınıf öğretmenleri ilkokula, yine branş öğretmenleri de yine branş durumlarına göre ortaokul ve liseye yönetici olabilmektedirler.
Yine mevcut durumda, branş öğretmenleri 6 saat maaş karşılığı derse girerken sınıf öğretmenleri maaş karşılığı derse girmemektedir. Okul müdürünün görev tanımında Okul müdürü; ders okutmanın yanında kanun, tüzük, yönetmelik, yönerge, program ve emirlere uygun olarak görevlerini yürütmeye, okulu düzene koymaya ve denetlemeye yetkilidir.
Mevcut durumu mümkün olduğu kadar kısa tutarak özetlemeye çalıştım.
Okullardaki idari sistem, bir meslek haline gelememiştir. Okul müdürlüğü ve müdür yardımcılıklarının eğitim yöneticiliği adı altında bir meslek olarak tanımlanmasının çok daha verimli olacağını düşünüyorum. Şuan ki mevcut durumda aslolan öğretmenliktir. Yöneticilik ikinci bir görev olarak yapılmaktadır. Belli bir yönetim anlayışına belli bir standarda kavuşturulamamıştır. Bir meslek haline getirilerek kadroları genel idari hizmetler sınıfına alınmalıdır. Çalışma saatleri, özlük hakları buna göre yapılmalıdır. Bir meslek haline gelecek, eğitim yöneticiliğinde de yöneticiler anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise ayrımı yapmadan şartları tutmak kaydıyla istedikleri kuruma atanabilmelidirler. Yani bir sınıf öğretmeni branşındaki kişi de lise veya anaokulunu tercih edebilmelidir. Çünkü o kişinin artık branşı, mesleği, eğitim yöneticisi olarak kabul edilmelidir.
Eğitim yöneticileri de gelişen çağa ve teknolojiye karşın kendini devamlı yenileyebilmelidir. Hala bilgisayar kullanmasını bilmeyen bir eğitim yöneticisini de kabul etmek siz de takdir edersiniz ki, mümkün değildir. Devamlı suretle mevzuatı takip etmeli ve hâkim olmalıdır.
İlk defa kurum müdürü olacak kişiler hizmet içi eğitime tabi tutulmalıdır. Mevcut kurum müdürlerinin tamamı yüksek lisans eğitimi almalıdır bu konuda sendikalar değil bizzat bakanlık üniversitelerle anlaşma yaparak, tüm kurum müdürlerinin yüksek lisans eğitiminden geçmelerini sağlamalıdır. Son zamanlarda yapılan uzaktan eğitim, e akademi gibi çalışmalarında çok yerinde bir karar olduğunu ve büyük faydalar sağlayacağını düşünüyorum.
Kariyer basamakları çok yerinde bir uygulama olmakla birlikte, daha fazla mağduriyetlere yol açmadan biran önce, uygulamaya konmalıdır.
Eğitim yöneticilerinde bir bütünlük sağlanarak 6 saat derse girme zorunluluğunun kaldırılması, tüm eğitimcilerin üzerinde mutabık oldukları bir konu haline gelmiştir.
Okulların eğitimciler arasında müdürün ismi ile anıldığı düşünülürse, Mustafa YILDIRIM'IN okulu gibi… Müdürün o kurum için ne kadar önemli olduğu açıkca görülecektir.” Okul, müdürü kadar okuldur” sözü sanırım yanlış olmaz. Mesleğine aşık bir okul müdürü, okuluna çok ama çok faydalı olabilir.
En derin saygı ve muhabbetlerimle…

Mustafa YILDIRIM
Eğitimci Yazar

Son Güncelleme: 05.12.2012 17:20
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
müdür 2012-12-05 23:08:11

vay vay bu rezaletler içinde amma da ne müdürlük yapılır

Avatar
müdür 2012-12-05 23:08:12

vay vay bu rezaletler içinde amma da ne müdürlük yapılır

Avatar
ahmet 2012-12-06 10:15:41

son zamanlarda yapılan değişiklikler ile müdürlük sıfatının yerine başka bir sıfat getirmeli. okul müdürlüğünün yapıldığını sanmıyorum. dilencilik,sekreterlik, musebeci, onarımcı, tamirci, vs...