banner406
banner396
17 Ağustos 2012 Cuma 13:20
Okul Müdürü Zahir Türkan’ın iddiaları korkunç

Düzce’de Okul Müdürlüğü yaptığı sırada Düzce İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Müdürü’nün de akrabası olan okuldaki bir personel tarafından resmen görevinden uzaklaştırılan  Zahir Türkan dan mektup var
 
Zahir Türkan, Basına gönderdiği mektupta başından geçenleri bakın nasıl anlattı:
 
Geçen yıl Haziran ayında Düzce’ye tayin oldum. İlk görev yerim Düzce olması nedeniyle güzel dostluklar kurduğum için Düzce’yi tercih etmiştim. Okul Müdürlüğü yeterliliğim olmasına rağmen bana böyle bir teklif yapılmadı. Buna karşın geçen sene stajerliği kaldırılmış bir öğretmen arkadaşım kısa süreli de olsa vekaleten okul müdürlüğü verildi. Bunu önemsemedim. Aksine bu bende Ekim 2011’de yapılan idareci sınavına çalışmam için motivasyon oldu.
 
Adı geçen idareci sınavında 89,970 puan alarak Düzce ilinde 4.oldum. Bu sınav puanı ile yapılan idareci atamaları Beyköy İhsan Gösterişli Anaokulu’na tayin oldum. Tarihler 6 Şubat 2012’yi gösteriyordu. Gittiğim okul 2011senesinde eğitime açılmış bir hayırsever okuluydu. Eğitimde veli ayağını çok önemseyen bir eğitimciyim. Dolayısıyla gider gitmez okulumda bütün velilerle toplantı yaparak onlara beklentilerimi ve amaçlarımı söyledim. İddialı bir insan olduğumu ve bu okulu kısa zamanda emsalleri içinde en öne yerleştirmek gibi bir misyonumun olduğunu söyledim ve hemen işe koyuldum. 
 
Görev yaptığım kısa süre içinde velilerimizin bana olan bakış açısı ve davranışları yolumun ne kadar doğru bir yol olduğunu ziyadesiyle gösterdi ki bu talihsiz soruşturma da velilerim benden asla desteklerini çekmedikleri gibi en büyük savunucularım da kendileri olmuştur. Okulumuzda 2 stajer, 2 de ücretli olmak üzere 4 öğretmen görev yapıyor. İş-Kur tarafından görevlendirilmiş 2 personel ve okul tarafından ücretlendirilmiş 2 personel olmak üzere 4 personelimiz ve 80 öğrencimiz var. İş-kur tarafından okulumda görevlendirilen personellerden biri İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı’nın hem köylüsü hem de sık sık görüştüğü biri. Bu şahıs benden evvelki Okul Müdürü arkadaşımın zamanında tabiri caiz ise okula müdürlük yapan bir şahsiyet. Böyle davranmasının arkasında takdir edersiniz ki köylüsü ve iyi görüştüğü İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısından kaynaklanıyor. Ben göreve başlamamla buna son verdim. Bu durum bu hanımefendinin keyfini kaçırdığını bana birçok veli aktarmıştır. Okulumuzun yeni açılan bir okul olması ve biraz da köşede kıyıda olmasından dolayı Milli Eğitim’den herhangi bir yardım almadan yolumuza devam ediyorduk. Velilerimiz memnun ve mutluydular. Okulumuz tabiri caizse ayaklanmış dört nala koşan bir eğitim yuvası haline gelmişti.
 
Bir gün takvimler sanırım 8 Mayıs 2012’yi gösteriyordu. Velilerle toplantı halindeyken çalışanlardan biri odamda işkurdan gelen yetkililer olduğunu söyledi. Toplantıyı bitirip yanlarına gittim. Kısa süre sonra bu beyefendiler ağızlarındaki baklayı çıkardılar! “hocam personelimizi fazla çalıştırıyorsunuz sizden şikâyetçiler. Sizi anlıyoruz fakat bir dahaki şikâyette başınızın ağrıyacağını belirtmek isteriz” diyerek gözdağı verdiler. Ben de kurumun çalışma saatlerinden bahsettim. Dolayısıyla bu personeli saat 17.00’de gönderemeyeceğimi söyledim. Onlar da o zaman hocam bunlara 1 saat kadar yemek molası verin saat 06.00’ya o zaman çalıştırabilirsiniz dediler. Ben de bunu kabul edip hemen 1 gün sonra bu uygulamayı hayata geçirdim. İlk uygulama gününde bunlar soluğu İl Milli Eğitim’de aldılar. Meğer beni şikâyet etmişler. Ben de şikâyet herkesin hakkıdır diyerek soruşturma neticeleninceye kadar dedikodu tarzı kurumu ve kurumdaki şahısları olumsuz etkileyeceğini söyleyerek bütün personelin bu bağlamda kendisine çekidüzen vermesini istedim. 
 
Akabinde il denetmenlerinden bir telefon aldım. Personelin okulda olup olmadıklarını sorduklarında okulda olduklarını söyledim. Denetmenler okula geldiler ve benle ilgili şikâyet dilekçesi veren 2 şahısla görüşüp gittiler. 3 gün sonra beni Milli Eğitim Müdürlüğüne çağırdılar. Gittiğimde tarafıma bir yazı tebliğ ettiler. Soruşturma bitene kadar görevden uzaklaştırıldığımı içeriyordu. Neyle suçlandığımı bilmeksizin yaklaşık 1,5 ay böyle devam ettiler. Süre içerisinde itiraz ettim ama reddedildi. Okul aile birliği toplanıp, okul müdürünü istediklerine dair dilekçe ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne başvurdular. Tabi ne dilekçeyi dikkate aldılar ne de dilekçeye cevap verdiler.
 
Haziran ayının son haftasında sözlü savunmamı aldılar. İnanın bana sordukları sorulara güldüm. O kadar mı basit, o kadar mı gereksiz olur diye kendi kendime güldüm. (bu arada sözlü savunmada geçen konuşmaları telefonuma kaydettim). Savunmamı verip dışarı çıktığımda inanılmaz mutluydum. Çünkü basit ve çocukça sorularla bana bir ceza veremeyeceklerine inanıyordum. Görevden uzaklaştırıldığımda hayatımın en acımasız zamanlarını yaşadım. Önce Beyköy sonra da Düzce ilinde kişisel itibarım, mesleki kariyerim yerlere serildi. Bilen bilmeyen herkes şahsımla ilgili abes ve can sıkıcı dedikodular duydum. Eşim bu dönemde tedavi sonucu sahip olduğumuz çocuklarımızdan birini düşürdü ve çocuğumuzu kaybettik.
 
Derken denetmenlerin raporlarını bir an evvel hazırlayıp il milli eğitim müdürlüğüne vermeleri konusunda birkaç telefon görüşmem oldu ve rapor açıklandı. Meğer ipimizi çekmişler. Beni okulumdan uzaklaştıran zihniyet, benden şikayetçi olan kadınla saatlerce makamımda kakara-kikiri muhabbet ettiler. Yine aynı kadın hakkımda inanılmaz bir dedikodu furyası başlattı. 
 
Yani anlayacağınız büyük bir komployla karşı karşıya bırakıldım.
 
Zahir TÜRKAN.

Siirtliler.net

www.mebpersonel.com

Son Güncelleme: 17.08.2012 13:20
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
MEHMET ALİ 2012-08-17 14:34:18

zahit hocam yikilma ayakta kal, biz eğitciyiz atatürk benitürk eğitimcilerine emanet ediniz dememiştir. bu tip insanlar meb'de olduğu sürece,
akören ilçe mem şefi m.ali esgil (hocam kolay gelsin)

Avatar
kerem 2012-08-17 14:44:57

zahit hocam umarım en kısa sürede görevine dönersiniz

Avatar
öğretmen 2012-08-17 17:04:05

kardeşim çalışma saatleri dışında adam çalıştırırsanız başınız yanar ve başınızı yakanları da bizler destekleriz. üzerinize vazife mi mesai dışında adam çalıştırmak? bu modern kölelik sistemidir. bana eğitimci ayağı felan yapmayın bir insanı çok çalıştırmanızın ahlaklı hiçbir savunması olamaz. eğitimi sizin gibilerden temizlemek lazım önce.

Avatar
özgür @öğretmen 2012-08-17 20:03:03

tekerine çomak sokmaları hoşuna gitmemiş galiba. ne o yan gelip yatamayacağın için keyfin kaçmış. asıl senin gibi hiç bir iş yapmadan bu devletin sırtından geçinen zavallıları eğitim yuvalarından uzaklaştırmak gerek.

Avatar
eyvallah 2012-08-18 02:00:07

al işte. bir işkur kalmıştı bize karışmayan onlarda gelip artık hesap soruyorlar. yazık hem de çok yazık. eğitimi bu hale düşürenler utansın. hocam sen merak etme; haklılığın elbet bir gün ortaya çıkacak.hiç kimse yaptığının yanında kar kalacağını zannetmesin. rabbim yardimcin olsun.

Avatar
anlayamadım 2012-08-18 18:11:38

ben şu kısmı anlayamadım: çalışanları okul başarılı olsun diye mesai sattleri dışında da mı çalıştırmış sayın müdür??

Avatar
Adalet 2012-08-20 13:54:34

düzce il milli eğitim müdürlüğü hala neden uyuyor? bu konu ile ilgili neden bir açıklama yapmıyor? adaletin bir gün sizede lazım olacağını unutmayın.