banner406
banner396
16 Haziran 2016 Perşembe 08:41
Okul öncesi öğretmenleri ve müdür yrd. nöbet ücreti sorunu çözüldü
 MEB daha önce yaptığımız uyarıları dikkate alarak İlköğretim kurumu bünyesinde çalışan okul öncesi öğretmenleri ile İlköğretim Kurumlarındaki Nöbetçi Müdür yardımcılarının nöbet ücreti sorununu çözdü.
Okul Öncesi ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle artık;

- İlköğretim Kurumları (İlkokul,Ortaokul, İmam Hatip Ortaokulu) bünyesinde görev yapan okul öncesi öğretmenlerine

- Yine İlköğretim Kurumları (İlkokul,Ortaokul, İmam Hatip Ortaokulu) da görev yapan müdür yardımcılarına da

Nöbet ücreti ödenecek

Üstelik 01.01.2016 dan itibaren.

İlgili madde şöyle;

MADDE 6 - Aynı Yönetmeliğin 44 üncü maddesi başlığı ile birlikte aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"Müdür yardımcısı ve öğretmenlerin nöbet görevi

MADDE 44 - (1) Müdür yardımcıları, okulda kendilerine verilen nöbet görevini yerine getirir, nöbetçi öğretmen ve öğrencileri izler, nöbet raporlarını inceler, varsa sorunları müdür başyardımcısına veya müdüre bildirir.

(2) Bağımsız anaokulu, ana sınıfı ve uygulama sınıfı öğretmenleri kendi devrelerinde ve etkinlik saatleri dışındaki zamanlarda nöbet tutarlar.

(3) Müdür yardımcısı ve öğretmen sayısı yeterli olmayan okullarda müdür yardımcısı ve öğretmenlere haftada birden fazla nöbet görevi verilir. Öğretmen sayısı iki ve daha az olan uygulama sınıflarında bölüm şefi de nöbet tutar.

(4) İlköğretim kurumlarında; okulun bina ve tesisleri ile öğrenci mevcudu, yatılı, gündüzlü, normal veya ikili eğitim yapma gibi durumları göz önünde bulundurularak okul müdürlüğünce düzenlenen nöbet çizelgesine göre öğretmenler, normal eğitim yapan okullarda gün süresince, ikili öğretim yapan okullarda ise kendi devresinde nöbet tutarlar.

(5) Öğretmen, birden fazla okulda ders okutuyorsa aylığını aldığı okulda, aylık aldığı okulda dersi yoksa en çok ders okuttuğu okulda nöbet tutar.

(6) Okuldaki öğretmen sayısının yeterli olması durumunda, bayanlarda 20, erkeklerde 25 hizmet yılını dolduran öğretmenlere nöbet görevi verilmez. Ancak ihtiyaç duyulması halinde bu öğretmenlere de nöbet görevi verilebilir.

(7) Hamile öğretmenlere, doğuma üç ay kala ve doğumdan itibaren bir yıl süre ile nöbet görevi verilmez.

(8) Nöbet görevi, ilk ders başlamadan 30 dakika önce başlar, son ders bitiminden 30 dakika sonra sona erer. Ancak bu süre, okulun özelliğine göre öğretmenler kurulu kararıyla 15 dakikadan az olmamak kaydıyla kısaltılabilir.

(9) Nöbet görevine özürsüz olarak gelmeyen öğretmen hakkında, derse özürsüz olarak gelmeyen öğretmen gibi işlem yapılır.

(10) Nöbetlerde uyulması gereken esaslar öğretmenler kurulunda görüşülerek okul yönetimince nöbetçi öğretmen görev talimatnamesi hazırlanır. Bu talimatname, öğretmenlere yazılı olarak duyurulur.

(11) Engelli çocuğu bulunan öğretmenlerin nöbetlerinin belirlenmesinde tercihlerine öncelik verilerek düzenleme yapılır."

Bir de yayımlanan değişikliğin yürürlük maddesine bakalım:

MADDE 11 - Bu Yönetmeliğin;

a) 3 üncü maddesi 2016-2017 eğitim ve öğretim yılı başında,

b) 6 ncı maddesi 1/1/2016 tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinde,

c) Diğer maddeleri yayımı tarihinde,

yürürlüğe girer.

İşte buradan anlaşılmaktadır ki;

Bu öğretmenlere ve müdür yardımcılarına nöbet ücreti toplu olarak ödenecektir.

Bunun için mutlaka bir genelgeye ihtiyaç olacaktır ve bu genelge ile verilecek talimatla nöbet ücretleri hesaplanarak geçmişe dönük ödenmelidir.

Bu konu Maliye Bakanlığı ile sorun oluşturabilir fakat sorunlar aşılabilir. Örneğin Anasınıfı öğretmenleri nöbet tutmadan mı toplu ücret alacaklardır sorusu akla gelebilir fakat bu öğretmenlerin görevleri zaten etkinlik saati dışında tanımlanmış ve teneffüsü olmayan bu öğretmenlerimiz fiilen bu görevi yerine getirmişlerdir. Müdür yardımcıları ise zaten nöbet tutmuşlardır. Kaldı ki mağduriyet yaratan bakanlık olmuştur.

Aynı şekilde; bu okullarda bulunan özel eğitim sınıflarında görev yapan öğretmenlerimize de ödenip ödenmeyeceği de açıklığa kavuşturulmalıdır.

Değişen madde; "(2) Bağımsız anaokulu, ana sınıfı ve uygulama sınıfı öğretmenleri kendi devrelerinde ve etkinlik saatleri dışındaki zamanlarda nöbet tutarlar." şeklindedir.

Bu madde çok da açıklayıcı olmamıştır. Bir anasınıfı öğretmeninin etkinlik saatleri dışında tüm okulda nöbet tutması yerine anasınıfı bölgelerinde görevli olmalarının sağlanması gerekirdi. Örneğin ilkokulda nöbetçi öğretmenler öğrencileri sıra yapıp sırayla içeri almaktan sorumlu iken okul öncesi öğrencileri genellikle ayrı kapıdan girdikleri ve özel ilgiye ihtiyaç duyduklarından bu öğretmenlerimiz sadece onlardan sorumlu kılınmalıdırlar.

Ayrıca özel eğitim öğretmenlerinin görevleri de kendi öğrencileri ile sınırlandırılmalıdır. Bu konular da genelge de açıklığa kavuşturulabilir.

Ayrıca bu ve özel eğitim öğretmenlerine boş dersleri doldurma görevi verilemeyeceği yeniden düzenlenebilir. Ya da açıklanabilir.

Maksut BALMUK
Memurlar.Net
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yeliz özdemir 2016-06-16 13:42:02

Özel eğitim öğretmenleri her teneffüs nöbet tutmaktadır. Onların durumu neden ele alınmadı acaba

Avatar
mustafa 2016-06-16 09:42:00

okul müdürlerinin nöbet sorunları niye çözülmedi onlar üvey evlat mı? en çok nöbet sorumluluğu okul müdüründe ama nöbet ücreti almayacak. eğer okul müdürleri nöbet ücreti almasa müdür yardımcılarının ek ders ücreti okul müdürünün ek dersini geçmiş olacak.

Misafir Avatar
amedli 2016-06-16 12:57:59 @mustafa

aman ne büyük sorun siz altı üstü öğretmensiniz

Beğenmedim! (0)
Avatar
Selcan 2016-06-17 02:32:52

Okuloncesi öğretmenlerinin ders saatleri 50 dakikadan hesaplanıyor diğerlerinin 40 dakika hergün teneffüs bile olmayan anasinifcilara bu fazladan girdikleri 60 dakikalık ücreti haftada beş saat ekderscilermi olarak elemeleri lazım bu anasinifcilara ya günlük bir saat ekders eklenmelidir yada yada ders saatler 40 dakikaya indirilmelidir bu haksızlık giderilmelidir

Avatar
Ali+kaya 2016-06-16 09:19:36

Halk+egitimler+yine+unutulmus

Avatar
tekin 2016-06-16 12:59:44

nöbet ücreti yok iken kimsenin görevi değildi ama ücreti olunca herkesin hakkı oldu. ek ders gibi, fiilen derse giren odalarda yatıp keyif yapandan az alıyor, aynısı nöbette oluyor tutan ile tutmayan aynı sayılmak isteniyor.

Avatar
Ayşe 2016-06-16 17:26:23

Okul öncesi öğretmeniyim.Tam 7 yıl anaokullarında tam gün çalıştım.12 yılda ilkokulda çalışmaya devam ediyorum.Eskiden anaokulları tüm gündü şu an yarım gün yazıda geriye dönük nöbet ücretleri ödenecek diyor tüm gün anaokulunda nöbet ücreti ike yarım gün ilkokulda tutulan nöbet ücreti farklı ödenecek mi

Misafir Avatar
amedli 2016-06-16 22:44:25 @Ayşe

nöbete ücret uygulamasının başladığı 01.01.2016 tarihinden itibaren ödenecek hanımefendi siz ne zannettiniz son 20 yıllık nöbet ücretinin geriye dönük ödeneceğinimi yoksa

Beğenmedim! (0)
Avatar
bizbittidedik 2016-06-16 17:49:11

üstelik 01.01.2016 diyor okul öncecilere ve müd. yard. şimdi ek ödeme mi yapılacak

Avatar
bizbittidedik 2016-06-16 22:52:02

admin soruya cevap yok mu