banner406
banner396
24 Nisan 2013 Çarşamba 10:25
Okul Yöneticilerine 'Okul Aktarımı' Uyarısı!
 Temel Eğitim Genel Müdürlüğü 4 Nisan 2013 tarihinde “okul dönüşümleri kademeli olarak yapılacak ilkokul ve ortaokullardan şartları uygun olanların üç  yıl beklenmeksizin müstakil ilkokul veya ortaokula dönüştürülmesine” yönelik yazı yayımladı.
Valiliklerin öğrenci aktarımının yapılmasına ve öğretmenlerin kadrolarının aktarım yapılan okullara alınmasına ilişkin işlemleri yürütürken aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi gereklidir.
 
1.Yönetmeliğe göre öğretmenlerin ili içi yer değiştirmelerine ilişkin duyuru 15 Mayısta yapılacağı için.  Öğrenci aktarımlarına karar verilen okullarda görev yapan öğretmenlerin kadrolarının il içi atama duyurusu yapılmadan önce aktarım yapılan okullara alınması ve norm kadroyla ilişkilendirilmesi gereklidir. Bu husus çok önemlidir. Şayet aktarım işlemi il içi yer değiştirme duyurularından sonra yapılırsa aktarım işlemleri uygulanamaz hale gelecektir. Çünkü aktarım yapılacak kurumdaki öğretmen ihtiyacı mevcut norma göre yapılacağından, bu okullara başka okullardan öğretmenler yer değişikliği talebinde bulunacak, bu kadrolar dolacaktır. Aktarım yapılan okulların öğretmenlerinin bu okullara gelmesi mümkün olmayacaktır. Valilikler aktarım işlemine ilişkin kararları mutlaka 15 Mayıs tarihinden önce bitirmelidir.
 
2. Eğitim-öğretim çalışmalarının aksamaması için bu öğretmenler, ders yılı bitinceye kadar eski okullarında eğitim vermeye devam etmeli, ders yılı bitince ilişikleri kesilmelidir veya yeni görev yerlerinde göreve başlatılıp ders yılı sonuna kadar geçici görevlendirmeyle önceki okullarında çalıştırılmalıdır.
 
3. Kadrosu aktarım yapılan okula alınan öğretmenlerden il içi veya il dışı yer değiştirme talebinde bulunacakların eski ve yeni okullarındaki  hizmetleri kesintisiz sayılmalıdır. Bu sayede başka okullara yer değişikliği talebinde bulunmak isteyen öğretmenlerin mağduriyetinin önüne geçilmelidir.
 
4. Öğrenci mevcutları ve fiziki koşullar dikkate alınarak imkanlar ölçüsünde yeni şube açılarak öğretmenlerin norm kadro fazlası durumuna düşmelerinin önüne geçilmelidir. Buna rağmen norm fazlası durumuna düşen öğretmen olursa , kendilerine bilgi verilmeli ve il içi atama talebinde bulunabilmesi sağlanmalıdır.
 
5.Öğretim yılının bitmesine çok kısa süre kaldığı için öğrenci aktarımları ders yılı sonunda, sınıf geçme işlemleri bitince yapılmalı, öğrencinin 2013-2014 öğretim yılındaki sınıfı dikkate alınmalıdır.
 
6. Ortaokul bünyesindeki ilkokul sınıflarının ilkokullara aktarılmasında sınıf bütünlüğüne özen gösterilmelidir. Böylece doğabilecek veli şikayetlerinin önüne geçilmelidir.
 
7. Aktarım yapılan okul yönetimlerince, sınıf öğretmenlerinin  daha önceki sınıflarını okutmaya devam etmesine özen gösterilmelidir.
 
8. İlköğretim Kurumları Yönetmeliğine göre öğrenci yerleştirmeleri ve okul kayıt alanlarının belirlenmesine yönelik çalışmaların Nisan ayında bitirilmesi gereklidir. Bu çalışma yapılırken dönüşüm ve aktarıma yönelik kararların dikkate alınması gereklidir. Bu nedenle bu komisyon çalışmaları aktarım ve dönüşüm karalarından sonra yapılmalıdır.
 
 
Doğan CEYLAN
Yönetim Bilimi Uzmanı
Son Güncelleme: 24.04.2013 10:25
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
yönetici 2013-04-29 17:39:40

Alan değişikliği tekrar yapılmalı ve okul yöneticilerinin alan değiştirme hakkı her ilde isteğe bağlı olarak mem yorumuna bırakılmadan verilmelidir. Bazı iller izin verdi bazıları ise izin vermedi ya yöneticilik ya öğretmenlik diyerek alan değiştirmek isteyen idareciler engellendi.