banner406
banner396
14 Mayıs 2013 Salı 11:36
Okullar Perişan ve Borçlu
 Okulların hali içler acısı durumda, MEB bu feryatları neden duymaz.
Okulların giderlerini karşılamak amacıyla kurulan Okul Aile Birlikleri tamamen işlevsiz hale getirilmiştir. Bütçeden eğitime aktarıla n kaynaklar yetersiz kaldığı için Bakanlık okullara yeterli ödenek göndermemektedir .Okulların ihtiyacı karşılamak amacıyla kurulan Okul Aile Birlikleri artık tamamen kağıt üstünde bir kuruluş haline gelmiştir
 
Bir önceki Bakan Ömer DİNÇER ne hikmet ise okulların tüm ihtiyaçlarını büyük oranda karşılayan Okul Aile Birliklerinin resmen önününü tıkadı. Önce kayıtlarda bağış alınmasını yasakladı ,bu yasağa uymayan müdürlere ceza yağdırdı,müdürler dolayısıyla bir sonraki kayıt döneminde tek kuruş bağış alamadılar.Aidat ile bunu kapatırız diyen okul müdürleri bir yandan imkansızlıklar içinde okullarını yeni eğitim öğretim yılına hazırladılar.Okullar açıldıktan sonra var olan para ile belli bir dönem idare ettiler.Ancak Bakan DİNÇER eğitim öğretimin yılının ortasına doğru yayımladığı genelge ile aidatı toplanmasını da yasakladı. Bu yetmez gibi Okul aile birliği yönetmeliğini değiştirerek ,yönetim kurulundan okul personelinin çalışmasanı kaldırdı. Sonuç ; mali açıdan perişan durumda okullar , yetersiz ödenek ile okulları ayakta tutmaya çalışan zorda kalan yöneticiler.
Bakan Ömer Dinçer gitti yeni bakan Nabi AVCI geldi ama MEB ‘de zihniyet değişmedi.Nabi AVCI bir önceki bakan dönemindeki bağış ve aidat yasakların devam ettiğini üstüne üstüne basa basa geçen hafta Türkiye’ ye medya aracılığı ile deklare etti.
Peki Sayın Bakanın şu soruların cevabını vermesini bekliyoruz.
1- 2000 kişilik bir okulun yıllık elektrik,su, doğalğaz gideri yaklaşık 60.000 TL
Memur hizmetli gece bekçisi olmadığından 6 kişi çalıştırılarsa yıllık okula maliyeti ( SGK ve vergiler dahil ) 90.000 TL
Kırtasiye,temizlik malzemesi, tamirat v.b giderler yaklaşık 35.000 TL
 
TOPLAM yaklaşık rutin gider 185.000 TL .
Bakanlığın gönderdiği ödenek en fazla 40.000 TL.Okulda kantin varsa kira geliri yaklaşık 20.000 TL TOPLAM gelir 60.000 TL
Aradaki fark nasıl karşılanacak kaç tane hayırsever çıkacak bu kadar parayi verecek.Yada kaç veli kendi isteği ile gelip bağış yapacak, Ülkedeki tüm okullar bulunduğu mekan, Çankayadaki okulların bulunduğu mekan gibimidir.Tüm velilerin sosyo- ekenomik durumu ileri düzeydemidir.
 
Sayın bakan sorun bakalım kaç okulun suyu,elektiriği , doğalgazı şu an kapatılma tehlikesi ile karşı karşıyadır.
 
Devlet okulların her türlü ihtiyacini karşılıyor gibi anlamsız cümleleri söyleyenler yukardaki hesaba üst düzey bürokratlarınızın cevabi nedir ?
 
 
2- Bir önceki Bakan döneminde , MEB kurmayları öğrenci başına okula ek ödenek gönderileceğini sözlü olarak ifade etmişlerdir yaklaşık 1 yıl geçmesine rağmen ortada herhangi bir çalışma varmıdır .Öğrenci başına ne kadar ödenek gönderilecektir.Gönderilecek ödenek yukardaki rakamları karşılayacakmıdır.
 
3- Okullarda şu an mali açıdan büyük sıkıntı var, bir çok okulda hizmetli maaşları ödenemediği için temizlik işçilerinin görevine son verildi.Temizliği artık veliler yapmaya başladı,bu konudan haberiniz varmıdır, okulların bu hale gelmesi sizi üzmüyormu.
 
4- Okulların ihtiyaçları için üst makamlara yazılan yazıların gelen cevabında ödenek olmadığını mahalli imkanlar ile okulların mali sorunlarını kendi çözmesi istenmiştir. Mahalli imkanlar nelerdir.Okul aile birilği üyeleri esnaf esnaf gezip bağış için yalvarmasımıdır.Yoksa Okul Aile Birlğinde çalışma yetkisi olmadığı halde Okul idarecilerin sponsor aramasıdır.Bu kadar çok okula sponsor nereden bulunacaktır.Okul yönetcilerin görevleri arasında para dileinmesi görevi varmıdır.
 
Yukarda belrtilen sorunlardan sayın bakan AVCI ‘nın haberi varmıdır bilmiyoruz .Ama bürokratları Sayın Bakan AVCI ‘yı yanıltmaktadır.Üst düzey bürokratların çoğu eğitim ile alakası olmayan, eğitim kurumlarında çalışmamış,ve eğitim kurumlarının sorunlarını bilen kişiler değillerdir.
 
Okullar mali açıdan perişan,okullar borç batağındadır, yakında SGK ve vergilerden dolayı okullarda haciz gelme tehlikesi mevcuttur.
 
Bakanlık bu soruna bir önce el atmalı yeterli ödenek göndermeli veya halkın devlet okullarına yardım etmesinin önünü kesmemesi veya teşvik etmesi gerekir.Aksi Taktirde yaz tatilinde kasasında tek kuruş olmayan okullar gelecek eğitim ve öğretim yılında badana boya tamirat v.b. işlerin yapamayacaklardır.Okullar eğitim öğretim yılı başlangıcında bakımsız olacaklardır.Deniz bitmiş gemiler karaya oturmaya başlamıştır.


Hamza EKİNCİ
memurdanhaber.net
Son Güncelleme: 14.05.2013 11:36
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.