banner406
banner396
02 Eylül 2013 Pazartesi 11:22
Okullarda kılık kıyafet serbest mi?
 2013-29-2014 eğitim öğretim yılı başlamak üzere. Öğretmenlerin yaz tatili 1 Eylül tarihi itibarı ile sona erdi. Öğretmenler 2 Eylül 2013 Pazartesi (bugün) tarihi okullarda eğitim-öğretim hazırlıkları yapmak üzere mesaiye başlıyor. Birinci sınıflar 9 Eylül 2013 Pazartesi günü okulla tanışacaklar. Ortaokul ve liseler de 16 Eylül 2013 tarihinde eğitim öğretime başlayacaklar.

Okullar, öğretmenler, öğrenciler eğitim öğretime başlamaya hazır mı? Sorusuna olumlu cevap vermek isteriz. Fakat görünen tablo şu: 1. Sınıf velileri hala 60-66 aylık çocuklarını okula gönderip göndermemekte karar verebilmiş değil. 5. Sınıf öğrencilerinin özellikle büyükşehirlerde adreslerine bağlı olarak ortaokulları eşleştirildi. Bu da daha bir çok velinin haberi olmamasına rağmen küçük de olsa bir sorun teşkil etmekte. Lise yerleştirmeleri takvime göre son buldu. Sınav puanına göre fen liselerine, Anadolu liselerine, sosyal bilimler liselerine… yerleşen öğrenciler kayıtlarını yaptırdı. Fakat hala sınavla öğrenci alan okullarda hatırı sayılır boş kontenjanların olması akıllarda soru işaretleri oluşturuyor. Yine liselere sınavsız öğrenci alan meslek lise tercih sonuçları yazımı yazdığım an itibarı ile ilân edilmemişti. İlân edildiğinde de istediği okula yerleşemeyen, hiçbir okula yerleşemeyen öğrencilerin yerleştirmeleri bir hayli zaman daha devam edeceğe benziyor.

Öğretmenlerin il içi, iller arası ve özür grubu atamaları yapıldı. Öğretmenler eski yerlerinden ilişiklerini keserek yeni görev yerlerinde göreve başladılar. Başta sınıf öğretmenleri olmak üzere bazı branşlardaki öğretmenler iller arası ve özür grubu atamalarında isteklerine ulaşamadı.

Yönetici atamalarından MEB taşra yöneticilerinin atamaları ertelendi. Bu eğitim öğretim yılı sonuna kadar aynı görev yerlerinde göreve devam edecekler. Okul yöneticilerinin isteğe bağlı ve rotasyona bağlı atamaları yapılamadı. Eğitim yöneticileri yönetmeliğinin yayınlanmasından sonra iller önceliği sınav kazanan yöneticilerin atamasına vererek süreci başlattı. İllerdeki okul müdürü ve müdür yardımcısı atamaları 2 Ekim’e kadar tamamlanacak. Yeni dönüşen ve iki ayrı kurum olarak ilân edilen okullara kaç müdür atanacağı şimdilik bakanlığın bir yazısı ile netlik kazandı. Buna göre aynı bahçede ve ayrı binada olan iki ayrı kurum normu verilen okullara bir müdür atanacak. Fakat bu sınav kazanan adaylara daha az tercih sunması açısından rahatsızlık veren bir konu olarak dillendirilmeye başladı bile.

Gelelim başlıktaki okullardaki öğrencilerin kılık kıyafet serbestliğinin olup olmadığına. Bu nasıl soru? diyebilirsiniz. Evet sizlerin de bildiği gibi  “26/11/2012 tarihli ve 2012/3959 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul Öğrencilerinin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmeliğine” okullardaki öğrenci kılık ve kıyafetleri serbesttir. Fakat velilerin(!), okul idarecilerinin ve de okul kıyafetleri üreticilerinin sitemleri sonucu MEB, yukarıdaki yönetmeliğin 3’üncü maddesinin ikinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“ Öğrenciler, okul, sınıf ve şubelerde tek tip kıyafet giymeye zorlanamaz. Ancak, okul yönetimi ve okul-aile birliğinin koordinatörlüğünde, 4 üncü maddede yer alan sınırlamalara aykırı olmamak kaydıyla, velilerin yüzde ellisinden fazlasının muvafakati alınarak ilgili eğitim-öğretim yılı için okul kıyafeti veya kıyafetleri belirlenebilir. Bu fıkranın uygulanmasına dair usûl ve esaslar Millî Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan yönerge ile belirlenir.”

Bu kadar bir mesafe bulan okul aile birlikleri (!) yaz tatilinde boş durmayıp, okullarında velilerin %60’ının forma istediğini anketlerle belirleyip, çoğu okul, okul internet sitelerinde eski okul kıyafetleri ile okullara gelinmesinin zorunlu olduğunu ilân etmesine yetmişti bile. Resmi olarak ilân edilmeyen ise okul kıyafetlerinin yine eskisi gibi adres gösterilen yerlerden temin edilmesidir.

Bir kere serbest kıyafet yönetmeliği ve uygulama ile cin şişeden çıkmıştır. Fakat görünen o ki mahir okul aile birlikleri cini tekrar şişeye sokmayı başaracaklardır.

Efendim işte bu koşullarda yeni eğitim öğretim yılına bu sonbaharın ilk ayı Eylül ile adım atmış bulunuyoruz. Eksiğine, kusuruna rağmen hepinize, hepimize hayırlı olsun. (02.09.2013)

www.twitter.com/ekremaytar   

Son Güncelleme: 02.09.2013 11:23
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.