banner246

Okullarda Nöbet Sorunu

Okullarda nöbet görevi idareciler ve öğretmenler için zaten büyük bir sorunken, eğitim sistemimizin 4+4+4 kesintisiz zorunlu eğitim oluşu sorunun artmasına neden olmuştur.

Okullarda Nöbet Sorunu
 Sorun 1.İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin “Madde 138- Öğrencilerin Nöbet Hizmetleri” başlıklı kısmına göre İlkokullarda nöbet görevini yerine getirecek öğrenci yoktur. Dolayısıyla okullarda nöbet tutulup tutulmayacağı ile ilgili ve tutulacaksa kimin tutacağı ile ilgili bir yönetmelikte değişiklik yapılmalıdır. Ya da yapılacak bir değişiklikle bu konudaki sorumluluk okul öğretmenler kuruluna bırakılmalıdır. (İlgili yönetmelik maddesi aşağıdadır.)

Sorun 2.İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin “MADDE 71-Öğretmenlerin Nöbet Görevi”başlıklı kısmında “Nöbet görevi, ilk ders başlamadan 20 dakika önce başlar, son ders bitiminden 20 dakika sonra sona erer.” denmektedir. Yeni sistemle beraber bu eğitim öğretim yılı için (Önümüzdeki senelerde 7 ve 8’lerdeki ders saatinin 37olacağını unutmayınız.) Ortaokullarda ders saatinin de 30’dan 36’ya çıkması sebebiyle haftanın 1 günü ders saati sayısı 8 diğer 4 gün ise 7 saat ders işlenecek demektir. Bu da okullardan öğrencilerin çıkış saatinin 7 saat ders işlendiği gün 15.50, 8 saat işlendiği gün ise 16.40 olacağı anlamına gelir. Nöbetçi öğretmenlerin okuldan çıkış saati ise son ders bitiminden 20 dakika sonra olacağına göre, öğretmenlerin okuldan ayrılış saatleri haftanın 4 günü 16.10, 1 günü ise 17.00’dir. Bu da okuldaki tüm nöbetçi öğretmenlerin bir önceki cümlede belirttiğim saate kadar okulda beklemesi gerektiği anlamına gelir. Bu da zaten maddi karşılığı olmayan nöbet görevinin öğretmenler için daha da angarya bir görev olacağı anlamına gelir. (İlgili yönetmelik maddesi aşağıdadır.)

Ahmet PEKER
www.kamugazetesi.com

Öğretmenlerin Nöbet Görevi
MADDE 71 – (Değişik:RG-02/05/2006-26156)
Okulun bina ve tesisleri ile öğrenci mevcudu, yatılı-gündüzlü, normal veya ikili öğretim gibi durumları göz önünde bulundurularak okul müdürlüğünce düzenlenen nöbet çizelgesine göre öğretmenlerin, normal öğretim yapan okullarda gün süresince, ikili öğretim yapan okullarda ise kendi devresinde nöbet tutmaları sağlanır. Öğretmen, birden fazla okulda ders okutuyorsa aylığını aldığı okulda, aylık aldığı okulda dersi yoksa en çok ders okuttuğu okulda nöbet tutar. Okuldaki öğretmen sayısının yeterli olması durumunda, bayanlarda 20, erkeklerde 25 hizmet yılını dolduran öğretmenlere nöbet görevi verilmez. İhtiyaç duyulması hâlinde bu öğretmenlere de nöbet görevi verilir. Hamile öğretmenlere ise doğuma üç ay kala ve doğumdan sonra bir yıl nöbet görevi verilmez. 
Ek ikinci fıkra:RG-24/12/2008-27090) Okul öncesi ve özel eğitim sınıfı öğretmenleri ile rehber öğretmenlere nöbet görevi verilmez. 
(Ek üçüncü fıkra:RG-24/12/2008-27090) Nöbet görevi, ilk ders başlamadan 20 dakika önce başlar, son ders bitiminden 20 dakika sonra sona erer. 

Öğrencilerin Nöbet Hizmetleri
Madde 138 — (Değişik fıkra:RG-21/7/2012-28360) Küçük yaşlardan itibaren görev ve sorumluluk duygularını geliştirmek, okulun yönetim işlerinde görev almalarını sağlamak amacıyla ortaokul ve imam-hatip ortaokulu öğrencileri, okul yerleşim alanı içinde nöbet görevlerini yürütürler.
Yatılı/pansiyonlu okullarda yemekhane ve yatakhane nöbeti tutulur. Nöbetle ilgili görev ve sorumluluklar, okul yönetimince yazılı olarak belirlenir ve nöbetçi öğrencilere duyurulur.
Nöbetçi öğrenciler yazılı ve uygulamalı sınavlara katılırlar.

Ahmet PEKER


banner182
karakter kaldı.
Yorum Gönder

4 YORUM

 • Misafir Avatar

  salih hoca

  2 yıl önce

    (0)  Cevapla

  nöbet,nöbet diyoruz da nöbetin tanımını yapabilen var mı acaba? (kanun ve yönetmelik göstererek) nöbette şu yapıır bu yapılır şeklinde... merak ediyorum

 • Misafir Avatar

  mustafa aşina

  2 yıl önce

    (0)  Cevapla

  eği̇ti̇m iş sendikası öğretmenlere nöbet ücreti ödenmesi için eylem yapıyor ve her ayın ilk haftası sendika üyesi öğretmenler nöbet tutmuyor.

 • Misafir Avatar

  Ali Cengiz Al

  2 yıl önce

    (0)  Cevapla

  izmir konak ilçesinde bazı okullarda nöbetler öğretmenlerin ders saatlerinin azlığına bakılmaksızın hatır gönül ilişkilerine bakılarak verilmektedir.yetkililerin bu haksız duruma acilen müdahele etmeleri beklenmektedir...

 • Misafir Avatar

  Ali Cengiz Al

  2 yıl önce

    (0)  Cevapla

  nöbet tutmak yasal değilse sendikalar ve öğretmenler anayasa mahkemesine gidip bu duruma yasal itirazda bulunmalıdırlar.yasal dayanağı olmayan bu nöbetler derhal kaldırılmalıdır...

Son Galeriler Git

Copyright © 2015

Meb Personel,Personel Meb ,Meb Personeli

Meb, Meb Personel , Meb Personeli, Öğretmen Sitesi, Memur, Memurlar

foto galeri

 • Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın kapıları açıldı
 • Türkler Google'ın kamerasına öyle bir yakalandı ki!
 • RUS LİDERİ PUTİN KİM, İKTİDARA NASIL GELDİ, NELER YAPTI?
 • Öğretmenler Günü
 • Türkiye'nin En Çok Maaş veren şirketleri
 • YENİ MEMUR YASASININ DETAYLARI
 • LEYLA ZANA'NIN YEMİNİ GEÇERSİZ SAYILDI
 • Bir anda ortaya çıktılar!
 • Öğrenciler için garantili burs bulma yolları
 • Yeni Öğretmenleri Mesleğinden Soğutacak 17 Sınav Sorusu Ve Cevapları

iletişim

 • destek@mebpersonel.com
 • destek@mebpersonel.com
 • destek@mebpersonel.com