banner406
banner396
11 Aralık 2012 Salı 23:00
Okullarda Sadece Öğretmenler YOK!

 Çok zor şartlarda çalışan bu personelin çalışma şartları mevzuatta gerekli düzenlemelerin olmaması nedeniyle daha da ağırlaşmaktadır. Bu personelin net bir görev tanımının olmaması nedeniyle bu personele her türlü angarya iş yüklenebilmektedir. Anayasamızda kimseye angarya iş yaptırılamayacağı belirtildiği halde “müdürün vereceği diğer görevleri de yapar” şeklinde ucu açık bir görev tanımı nedeniyle asli görevlerinin dışında pek çok angarya iş bu arkadaşlara yaptırılmaktadır. Bu durum anayasamıza aykırı olduğu gibi ülkemizin taraf olduğu uluslararası sözleşmelere de aykırıdır. Düzenlenecek bir yönetmelikle bu personelin görev tanımları çok net bir şekilde yapılmalı, bu arkadaşlarımız da neleri yapmaları gerektiğini ve neleri yapmak zorunda olmadıklarını bilmelidirler.

Bu görevlerde çalışan personelin önemli bir problemi de yer değiştirmede yaşadıkları sıkıntılardır. Görev tanımları olmayan bu personelin yer değiştirmelerine ilişkin usül ve esaslar da açık olarak tespit edilmediği için yer değiştirme taleplerinde çok ciddi problemler yaşamaktadırlar. Özürleri bile olsa bu özürler dikkate alınmadan yer değiştirme talepleri reddedilmektedir. Bu konuda büyük bir keyfilik söz konusudur. Adeta amirlerin iki dudağı arasından çıkacak sözlere göre yer değiştirme işlemleri yapılmakta ya da yapılmamaktadır. Bu keyfiliğe de bir an önce son verilmeli yer değiştirmeler objektif kriterlere bağlanmalıdır.

Bir hukuk devletinde tanımsız görev ve amirin keyfine bırakılmış yer değiştirme kabul edilemez. Türk Eğitim Sen olarak bu haksızlığın giderilmesi talebiyle MEB'e yazılı başvuruda bulunduk. Konunun takipçisi olduğumuz tüm kamuoyu ve eğitim çalışanları tarafından bilinmelidir.

Sayı :GMT.430.00/2096 05/12/2012
Konu :Görev Tanımları


MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINA


Bilindiği üzere, Bakanlığınız bünyesinde Genel İdari Hizmetler Sınıfı, Teknik Hizmetler Sınıfı ve Yardımcı Hizmetler Sınıfında görev yapan hizmetli, memur ve teknisyen unvanlı onbinlerce personel bulunmaktadır. Ancak; Bakanlığınızın genel düzenleyici işlemlerinde ve mevzuatta bu personelin görev tanımları olmadığı gibi atama ve yer değiştirmelerinde esas alınacak kriterler de bir yönetmelik ile düzenlenmemiştir. Bu konuda sendikamızca muhtelif zamanlarda defalarca başvuruda bulunulmuş olmasına ve yine defalarca TBMM'de soru önergesine konu edilmiş olmasına karşın, halen, Bakanlığınızca herhangi bir çalışma yapılmamıştır.
Bu statüde görev alan personelin görev tanımlarının olmaması, keyfi uygulamalara maruz kalmalarına, atama ve yer değiştirme işlemleri bir kritere bağlanmadığı için de özür durumu yer değiştirme başvuruları da dahil bu personelin tüm atama ve yer değiştirme işlemlerinde farklı farklı uygulamaların yaşanmasına sebep olmaktadır. Bu statüde görev alan personelin çalışma huzuru kalmamış, yapılan haksız ve keyfi uygulamalar çalışma kalitesini de düşürmüştür. Milli Eğitim Bakanlığı bu görevleri ifa eden personeli için de diğer çalışanlarına yaptığı gibi, önceden bilinen ve kişiye değil tüm çalışanlara eşit muamele yapılmasını sağlayacak ve uygulamada birliği getirecek düzenlemeler yapmakla mükelleftir. Sorumlu sendikacılık anlayışı gereği önceden olduğu gibi bundan sonrada konunun takipçisi olacağımızı bildirir, bir an önce söz konusu personelin mağduriyetlerini giderici gerekli düzenlemelerin yapılması hususunda;
Gereğini arz ederiz.

 

 

 

M. Yaşar ŞAHİNDOĞAN İsmail KONCUK
Genel Mevzuat ve Toplu Genel Başkan
Görüşme Sekreteri


Son Güncelleme: 11.12.2012 23:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
yok bee ne çok çalışması 2012-12-12 23:02:44

sakaryadan yazıyorum.bizim okulda valla sabahtan aksama kadar çay içip tv bakıyorlar.müdür bile söz geçiremiyor.biz öğretmenlerden çok maaş alıyorlar..

Avatar
SEFA 2013-01-22 11:03:27

bence okullarda en çik çalişan ve ezi̇len gi̇h memi̇rlar okulun her türlü yüzşmü ödeme, kağit kürek i̇şleri̇ üstüna telefona bakmak fotokopi̇ çekmek eği̇ti̇me evrak götürmek v.b hartürlü angarya i̇ş net bi̇r görev tanimi yok velhasil okulun tüm i̇şleri̇ onlarin başini ağritir aldiklari mab memurlarinin aldiklari mmaşda tüm kurumlar i̇çi̇nde malüm