banner406
banner396
31 Mayıs 2014 Cumartesi 13:25
Okullarda Yeni Yönetim Modeli Uygulanacak
 Milli Eğitim Bakanlığı, Eğitim Kurumları Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği'ndeki değişiklikleri tamamladı.
Yönetmeliğe göre, okul müdürlüğü, müdür başyardımcılığı ve müdüryardımcılığı, öğretmenlerce ikincil görev kapsamında yürütülecek vebir kadro olmayacak. Eğitim kurumu yöneticiliğigörevleri "kazanılmış hak" olarak algılanacak.

"Yöneticilik görevi, yöneticilerin istekleri dışında sonlandırılmayacağı" anlayışının hakim olduğuvurgulanan yönetmelikte, yasa değişikliği sonrasında Bakanlığın eğitim kurumuyönetici görevlendirmelerinin, sürelerinin uzatılması vegörevlendirmelerin sonlandırılmasının hangi kriterler çerçevesinde yapılacağıda tanımlandı.

- Aynı okulda, aynı unvanla en fazla 8 yıl yöneticilik yapılacak

Yönetmeliğe göre, 4 yıllık görev süresini tamamlayanyöneticinin görevleri ders yılı bitiminde sona erecek. Ancak değerlendirmesonucunda başarılı olanlara, aynı veya başka eğitim kurumunda, 4 yıl dahagörev yapma imkanı sağlanacak.

Yöneticilerin zorunlu rotasyon yerine istekleri dahilinde başka eğitim kurumlarına geçişlerinin sağlanmasıiçin bir yönetici aynı okulda aynı unvanla 8 yıldan fazla yöneticilikyapamayacak.

- 75 ve üzeri puan alan müdürlerin görev süreleriuzatılacak

Görev süresi uzatılacak müdürler, ilçe mili eğitim müdürleri,şube müdürleri, öğretmenler, okul aile birliği başkanı ve başkan yardımcısı ileöğrenci meclisi başkanı tarafından değerlendirilecek. Bu değerlendirmesonucunda 75 ve üzerinde puan alan müdürlerin görev süreleri uzatılacak.

Bu uygulama yalnızca müdürlerin görev sürelerinin uzatılmasıyla sınırlı kalmayacak; bundan sonra müdürlük yapacakların da rehberi olacak. Daha önce müdürlük görevinde bulunanlar ile ilk defa müdürlüğe görevlendirilmeküzere başvuranlar, değerlendirme ve sözlü sınav üzerinden 2 aşamalı birsisteme tabi tutulacak. Bu değerlendirme sonucunda da başarılı olanlar,tercihleri dikkate alınarak, puan üstünlüğüne göre müdür olarak görevlendirilecek. Görev süreleri uzatılmayan müdürler de yenidengörevlendirmek üzere tekrar başvurabilecek.

- Kadın yöneticilere pozitif ayrımcılık

Kadın öğretmenlere, yönetici görevlendirilmelerinde pozitif ayrımcılık yapılacak.

Öğrencilerin tamamı kız olan eğitim kurumlarınınmüdürleri ve bu kurumlar ile yatılı kız öğrencisi bulunan eğitimkurumlarının müdür yardımcılarından en az biri kadın olacak.

Karma eğitim yapılan ve müdür yardımcısı sayısı 3 ve daha fazla olan eğitim kurumlarının müdür yardımcılarından da en az birinin kadın adaylar arasından görevlendirilmesi ve meslek liselerinin müdür yardımcılarındanen az birinin meslek derslere alan öğretmenleri arasından belirlenmesi esasalındı.

Aynı uygulama spor liseleri, güzel sanatlar liseleri, sosyal bilimler liseleri ile imam hatip ortaokullarında da bueğitim kurumlarının niteliklerine uygun olarak yapılacak.

- Müdür kendi ekibini kuracak

Uyumlu bir ekip oluşturarak daha etkin ve verimli bir çalışmaortaya konulması amacıyla müdür başyardımcısı ve müdür yardımcıları, müdürtarafından belirlenecek.

Yönetmeliğe göre, 2011 yılı Ekim'de yapılan EğitimKurumları Müdürlüğü Seçme Sınavı'nda başarılı olanlardan sınav sonuçlarına göremüdürlüğe görevlendirilmesi yapılmayan ancak müdürlüğe görevlendirmeküzere başvuranların, sınav sonuçlarının geçerlilik süresiyle sınırlı olmaküzere değerlendirilmeye tabi tutulmaksızın doğrudan sözlü sınava alınmasınıöngörüyor.
Son Güncelleme: 31.05.2014 15:26
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
öğretmen 2014-05-31 15:03:04

heralde eğitim alanında yüksek lisans ve doktora yapanlara müfettiş yönetmeliğinden sonra burda da bir şey yok. neyse alıştık artık olur böyle şeyler :))

Avatar
uzmanından uyarı 2014-05-31 19:48:32

13 hazirandan sonra idarecilik kadrosu düşeceğinden dolayı, 2007/19 nolu ekders genelgesine göre bu idarecilerin tümü 18-20 sat üzerinden ekders alacaklardır. herkese duyurulur. yok artık öyle beleşten ekders kazanmak. idareci olacaklara duyurulur.