banner406
banner396
27 Mart 2013 Çarşamba 11:47
Okullarımız Hijyenik Olmalı!
 Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Adıyaman İl Temsilcisi Nurettin Tüy, Okullardaki hizmetli açığı hijyen zafiyeti yaratıyor, dedi.

Okulların genelinde hizmetli, güvenlik görevlisi, memur ve yardımcı personel açığı bulunduğunu kaydeden DES Adıyaman İl Temsilcisi Nurettin Tüy, kadrolu hizmetli, güvenlik görevlisi, memur ve yardımcı personeli bulunan okulların kendilerini ayrıcalıklı ve şanslı okul olarak gördüğünü söyledi.

Eğitimde öğretmen açığından sonra diğer önemli sorunun da okullarda çalışan memur ve hizmetli açığı olduğuna dikkat çeken Nurettin Tüy, şöyle konuştu; “Yardımcı personel açığını kapatamayan okullarda hijyen başta olmak üzere, güvenlik, kontrol ve düzenden bahsetmek çok zor. Bu eksiklik eğitim kalitesi dâhil okullardaki şiddet olaylarına kadar birçok konuda zafiyet yaşanmasına neden olmaktadır. Bu nedenle okullara yeteri miktarda memur, güvenlik görevlisi, hizmetli ve yardımcı personel ataması gerekiyor.

OKULLAR BULAŞICI HASTALIKLARIN YUVASI OLMAMALI
Birkaç bin öğrencisi bulunan okullarda bir tane dahi kadrolu hizmetli bulunmadığına şahit oluyoruz. Okul idarecilerinin söz konusu durum nedeniyle temizlikçi, güvenlikçi, memur ve temizlik malzemeleri için öğrencilerden para toplamak mecburiyetinde kaldığını görüyoruz.

Okullarımız; grip, nezle, hepatit ve paraziter hastalıkların adeta yuvası durumuna gelmiştir. Çocuklarımıza sağlıklı bir eğitim ortamı sunmak zorundayız. Kış ve bahar mevsimiyle birlikte bazı hastalıklar da çocuklarımızın arasında hızla yayılabiliyor. Okullarımızın hijyenik ve sağlıklı olması için her okulda en az bir hizmetli görevlendirilmeli ve en az her 100 öğrenciye karşılık bir hizmetli istihdam edilmelidir.

HİJYEN İÇİN OKULLARDA NELER YAPILMALI
Çeşitli bulaşıcı hastalıklar ve gribal durumlara karşı okulları tatil etmek yahut öğrencileri okula göndermemek çözüm değildir. Okullar, üniversiteler ve öğrenci yurtları acil önlemler alınması gereken risk alanları olarak görülmelidir. Okullardaki her bir tuvaletin ve bölümün temizliğinden bir kişi sorumlu olmalıdır. En az iki teneffüs sonrasında tuvaletler, lavabolar, yerler ve kapı kolu, musluk, temizleme fırçası, maşrapa, ayna gibi tüm aksesuarlar dezenfektan içeren temizlik maddeleriyle özenle temizlemelidir. Bu temizlik teneffüsten hemen önce başka bir sorumlu kişi tarafından kontrol edilmelidir. Tuvaletlerde bozulan muslukları hemen onarılmalıdır. Tuvalet kağıdı bulundurulmalıdır. Lavabolarda sıvı sabun bulunması öğrencilerimizin sağlığı açısından çok önemlidir. Öğrencilerimizin tuvaletlerdeki çeşmelerden su içmeleri önlenmelidir. Bu amaçla öğrencilerimiz için tuvaletlerin dışında bir alanda temiz su içmeleri için çeşme temin edilmelidir. Öğrencilerimizin tuvalet sonrasında ve yemek öncesinde el yıkama alışkanlığı kazanmaları, aile içi eğitimle sıkı sıkıya alakalı olduğundan aileler bu hususla ilgili bilgilendirilmelidir. Tuvaletlerde sigara içilmesinin önüne geçilmelidir.

ÖZLÜK VE MESLEKİ HAKLARI İYİLEŞTİRİLMELİ
Eğitim hizmetlerinin halka sunumunda adeta eğitimin gizli kahramanları olan Genel İdari Hizmetler, Teknik Hizmetler ve Yardımcı Hizmetler Sınıflarında çalışan onbinlerce memur, hizmetli, şoför, kaloriferci, güvenlik görevlisi, aşçı, teknisyen, tekniker, mimar ve mühendislerinde ücretleri iyileştirilmeli ve sene başında öğretmenlere verilen eğitim-öğretim ödeneğinden bu arkadaşlarımızda faydalandırılmalıdır. Ayrıca bu arkadaşlarımızın da ücretleri ve sosyal haklarında iyileştirmeye gidilmesi ve tayin, terfi ve görevde yükselmelerde adaletçi uygulamalar oluşturulması gerekiyor.
Son Güncelleme: 27.03.2013 11:47
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.