05 Şubat 2016 Cuma 09:36
OKULÖNCESİ ÖĞRETMENLERİNİN MAĞDURİYETLERİ
   Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim Ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'nin Etkinlik, ders, etüt ve dinlenme sürelerini düzenleyen 6. maddesinin 1 fıkrasında "Okul öncesi eğitim kurumlarında günde ellişer dakikalık aralıksız 6 etkinlik saati süre ile ikili eğitim yapılır. Ancak, ana sınıflarında kayıt alanındaki tüm çocukların kayıtlarının yapılmasına rağmen, ikili eğitim için grup oluşturacak sayıda çocuk bulunamadığı takdirde okulun öğretim şekline uygun olarak normal eğitim de yapılabilir." denilmektedir.          

   Yukarda anılan amir hüküm nedeniyle  okul öncesi eğitim kurumlarında çalışan öğretmenler teneffüs yapamamakta ve yönetmelik gereği okul öncesi öğretmenlerimizin kesintisiz 5 saat (300 dakika) boyunca sınıfta eğitim vermesi beklenmektedir.        

     Okul öncesi öğretmenlerimizin okulda bulundukları süre içerisinde 5 saat (300 dakika) boyunca eğitim faaliyetlerine devam etmeleri en ufak bir dinlenme vakitlerinin bile olmaması öğretmenlerimizin çalışma verimini düşürmekte buda eğitim faaliyetlerinin olumsuz olarak etkilenmesine neden olmaktadır.      

        Hatta biraz daha uç örnekler vermemiz gerekirse, yönetmelik moda mod uygulanırsa okul öncesi  öğretenlerimizin bu   5 saatlik (300 dakikalık) zaman diliminde temel ihtiyaçlarını bile (tuvalet vb) gidermeleri mümkün değildir. Yardımcı personeli bulunan anasınıfı ve anaokulları bu sorunu bir şekilde çözmektedir ancak yardımcı personeli olmayan öğretmenlerimizin durumu daha vahimdir. Bu öğretmenlerimiz ya 5 saat (300 dakika) boyunca en ufak bir temel ihtiyacını bile gidermeyecek yada çocukların başından ayrılarak büyük bir risk alacaktır. ( Okul öncesi öğrencilerinin 4-5 yaşında oldukları düşünülürse riskin ne kadar büyük olduğu anlaşılabilir) Peki bu sorun nasıl çözülebilir? Tabi ki bu sorunun çözümü için yasal düzenleme gerekiyor. Yönetmelikte yapılacak küçük  bir değişiklikle ders saatleri 50 dakika yerine 40 dakikaya düşürülerek ders aralarına da teneffüs eklenerek bu sorun çözülebilir. İşte tamda bu noktada Türk Eğitim-Sen Genel Merkezi Okul Öncesi öğretmenlerimizin bu mağduriyetlerinin giderilmesi için Bakanlığa yazı yazmış. Özetle ya derslerin 40 dakikaya düşürülerek ders saatleri arasında teneffüs yapılmasını yada bu mağduriyeti gidermek için okul öncesi öğretmenlerine eğitimin aralıksız olmasından dolayı 6 saat ilave ek ders ödenmesini talep etmiş. Ne diyelim en kısa sürede Bakanlığın bu talepleri dikkate alarak ortadaki bu  mağduriyeti bir an önce  gidermesi dileğiyle .....    

  Levent ZANBAK
www.kamudanhaber.com

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.