banner374
03 Eylül 2012 Pazartesi 12:26
Okulu ve imamı var, kaydı yok!
 
Akkonak Köyü'nde 1966 depreminden sonra evler yıkıldığı için yaşayanlar, Muş merkezdeki Sunay Mahallesi'ne yerleştirildi. Depremin ardından Akkonak Köyü de resmi hüviyetini yitirdi. 

 

Ancak gidenlerin bir kısmı yeniden köye döndü. Şimdi ilköğretim okulunda 3 öğretmen ile camide imamın da bulunduğu köyde 46 yıldır muhtar yok. 

 

Haritada görünmeyen köyün yeniden statü kazanmasını isteyen köylüler, başvuru yaptıklarını, fakat sonuç alamadıklarını söyledi. Resmi işlemlerini yaptırabilmek için 50 kilometre uzaklıktaki Sunay Mahallesi Muhtarlığı'na başvuran köylüler, bu durumdan şikayetçi. 

 

"Evlenmek için Muş'a gitmek zorundayım"

 

Sunay Mahallesi Muhtarı Şahin Çiftçi, köyün resmiyette görünmemesi nedeniyle kendisine başvurulduğunu söyledi. Akkonak Köyü'nden Reşit Kılıç, 1966 depreminde haritadan silinen köyün geçmişinin asırlık olduğunu kaydetti. 

 

Reşat Biçici ise resmi işlem için Muş'a gitmek zorunda kaldıklarını, bu durumun kendilerini maddi ve manevi olarak yıprattığına işaret etti. Nişanlı olan Biçici, "Yakında evleneceğim. Evlenme işlemlerini yapmak için Muş'a gitmek zorundayım. Şimdi 160 haneli ve 1000 kadar nüfusu bulunan bir köyün hala muhtarlık olmamasını anlamıyorum" dedi. 

banner182
Son Güncelleme: 03.09.2012 12:26
Anahtar Kelimeler:
okulu imamı var kaydı yok
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol