banner406
banner396
03 Ekim 2012 Çarşamba 22:29
Ömer Dinçer Eğitim Bakanı Oldu, Gerisi Malum

Bu ülkenin Eğitim Bakanı çocuklarımızı yetiştiren, kutsal bir görev ifa eden, bu ülkenin mihenk taşı olan öğretmenler için bu benzetmede bulunduysa zaten tüm sözler kifayetsiz kalır.

Türk Eğitim-Sen Kocaeli 1 nolu Şube Mevzuat Sekreteri Ahmet BAYKUŞ’un Milli Eğitim Bakanı Sayın Ömer DİNÇER’le atama bekleyen öğretmenler arasında geçen o muamma konuşma üzerine sitemize gönderdiği basın açıklamasını kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.

Ömer Dinçer Eğitim Bakanı Oldu, Gerisi Malûm

 

Değerli arkadaşlar;

Cumhuriyet tarihinin en sorunlu eğitim yılı Millî takısı düşen Eğitim Bakanlığı’nın yanlış uygulamalarıyla birlikte sıkıntıları katlanarak devam ediyor. Üzülerek söylüyoruz ki öngörülerimiz birer birer ortaya çıkıyor. Önerimiz olan 1+5+3+4 kabul görseydi 40,000 norm fazlası sınıf öğretmeni olmayacaktı. Eğitim Bakanlığı’nın norm fazlası öğretmenleri eritmek için bulduğu alan değişikliği yeni problemleri de ortaya çıkarmıştır. Birilerine alan açılmaya çalışılırken bazı okullardaki alan branş öğretmenleri norm fazlası olarak açıkta bırakılarak mağdur edilmiştir.

Eşinin yanına gelmek için Zihinsel Engeliler Öğretmenliğine geçmekten başka şans verilmeyen meslektaşlarımız alan bilgileri olamadığı için zorluk yaşamaktadır. Aynı alan değişikliğinde Sağlık Meslek Lisesi meslek dersleri öğretmenleri mevzuat ve yönetmelikler yok sayılarak büyük zorluklarla karşı karşıya bırakılmıştır. Bu alandaki birçok arkadaşımızın elektronik onay formu sayfası açılmamış, giriş yapan arkadaşlarımızın da başvuruları reddedilmiştir. İlaveten idareci arkadaşlar mağdur edilmiş, kendi okulu haricindeki başvurularda idarecilik görevleri düşürülmüştür.

Türk Eğitim-Sen olarak Özür Durumundan atanma talebinde bulunan öğretmenin atanmak istediği ilçe merkezindeki öğretmenlerle yapılacak bir karşılıklı yer değiştirme (becayiş) işlemi, bunun mümkün olmadığı yerlerde sırasıyla o ilçenin belde ve köylerinden başvuran eğer o da yoksa İl genelinde başvuruda bulunan öğretmenler arasından Bakanlıkça re’sen yapılacak bir karşılıklı yer değiştirme sözkonusu. Becayiş hakkının sadece iller arası özür durumundan yer değişikliği yapamayan öğretmenler ile bunların görevli oldukları kurumlara atanmak isteyen diğer öğretmenlere verilmesi haricinde İl içinden özür durumuna bağlı yer değişikliği yapmak isteyen öğretmenlere de verilmesi gerektiğini düşünüyor bakanlığın bu konuda adım atmasını talep ediyoruz.

Bu arada Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in, atama bekleyen öğretmenlerle yaptığı görüşme sırasında “Ben öğretmen adaylarını Eminönü’nde bekleyen güvercinlere benzetiyorum. Bekliyorlar ki önlerine birisi yem atsın. İşte bu yüzden çocuklarımın hiç memur olmasını istemedim” beyanının olup, olmadığını kamuoyuna açıklamasını istiyoruz. Bakan her ne sebeple olursa olsun bu açıklamayı yaptıysa, yani öğretmenleri yem bekleyen güvercinlere benzettiyse vah bu memleketin haline.. Bu ülkenin Eğitim Bakanı çocuklarımızı yetiştiren, kutsal bir görev ifa eden, bu ülkenin mihenk taşı olan öğretmenler için bu benzetmede bulunduysa zaten tüm sözler kifayetsiz kalır. Ancak bir fıkra kalır.

Yenicami’nin önünde bir yeniçerinin cenazesi ortada kalmış. Kimse kaldırma cesaretinde bulunamamış. En son başı yana düşen biri imamete geçmeye mecbur kalmış. Cenaze omuzlara alınmadan kulağına eğilip bir şeyler fısıldamış. Çevredekiler çok bastırınca mevtayla konuşmasını açıklamak zorunda kalmış: “Öbür tarafa gittiğinde sana sorarlarsa Ömer Dinçer Eğitim Bakanı oldu de, gerisini anlarlar.”

 
Ahmet BAYKUŞ
Mevzuat Sekreteri

Son Güncelleme: 03.10.2012 22:29
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Okullarda Teftiş Yok, Güven Var 2012-10-03 23:09:33

Okullarda Teftiş Yok, Güven Var

Ulusal Mobilite Merkezi (CIMO) Genel Müdürü Pasi Sahlberg ise öğretmenlerin sahip olduğu otonomi hakkında önemli bir anekdot aktarıyor: “Otonomi, bu ülkede öğretmenliğin bu kadar rağbet gören bir meslek olmasının temel sebeplerinden biri. Öğretmenliğe hazırlanan kişilere şu soruyu yönelttik, “Hangi koşulda öğretmenlik mesleğinizi bırakırsınız?”… Ve bize verdikleri cevap ‘Bir gün birileri gelip verdiğimiz eğitime güvenmeyip öğrencilerimizin başarısını sınavla test etmeye kalkarsa bu mesleği bırakırız’ oldu. Bu yanıt, Finlandiya’da öğretmenliğin ne kadar özgür yapılan bir meslek olduğunu bir kez daha kanıtladı.”

Eğitim fakültesinden mezun olduktan sonra fakültenin verdiği eğitime güvenilmediği için bir de KPSS sınavına girmek zorunda kalan, öğretmenlik döneminde de sık sık teftişe tabi tutulan Türkiye’deki öğretmenlerimiz için sadece bu nokta bile Fin eğitim sistemini eminiz mucizevi kılacaktır.

Avatar
Öğretmenlik Sözde Değil, Özde Kutsal 2012-10-03 23:12:33

Öğretmenlik Sözde Değil, Özde Kutsal

Finlandiya’da öğretmenlik, Türkiye’deki gibi ‘sözde kutsal’ bir meslek değil. Finlandiya’da anaokulu öğretmenliği dışında tüm öğretmenlerin master derecesine sahip olması zorunlu. Finlandiya; üniversitelerde yetiştirdiği ve master derecesiyle taçlandırdığı öğretmenlerine sonsuz güveniyor. O kadar güveniyor ki okullarda teftiş yok, öğretmenlerin dersi ne şekilde öğrettiğine karışılmıyor, belli bir müfredat olsa da hangi hafta hangi konuyu işleyeceği tamamen öğretmenin inisiyatifinde.

Öğretmenlerin master dereceli olmasıyla ilgili olarak “Çıta neden bu kadar yüksek tutuldu?” diye sorduğumuz Helsinki Üniversitesi Davranışsal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Patrik Scheinin bize anlamlı bir cevap veriyor: “Bir masayı ülkenin eğitim sistemi olarak düşünün ve altına küçük bir çocuk koyun. Masa aynı seviyede kalırsa çocuk büyüdükçe, boyu uzadıkça kafası masaya çarpacaktır ve onu engelleyecektir. Eğitimde çıta ne kadar yüksek tutulursa, çocuklar o kadar bü

Avatar
FİNLANDİYA EĞİTİM BAKANI’NDAN ARTI EĞİTİM’E AÇIKLAMALAR 2012-10-03 23:20:43

FİNLANDİYA EĞİTİM BAKANI’NDAN ARTI EĞİTİM’E AÇIKLAMALAR

Cumhurbaşkanı ve Başbakanı kadın olan Finlandiya’nın eğitim bakanı da kadın ve henüz 38 yaşında. Finlandiya Eğitim ve Bilim Bakanı Henna Virkkunen artı eğitim Dergisi Yazı İşleri Müdürü Burcu Gürses’in sorularını yanıtladı. Bakan Henna Virkkunen, Finlandiya’daki eğitim politikası, kendi bakanlığı döneminde yürürlüğe giren yeni üniversite yasası, Finlandiya’nın eğitimdeki hedefleri, ekonomik krizde nasıl bir politika izlendiği, ülkedeki okullar arasındaki eşit eğitim kalitesine nasıl ulaşıldığı, başka ülkelerin kopyaladığı Finlandiya modeli “KiVa programı” hakkında bilgiler aktardı.

OECD ülkeleri arasında Finlandiya gerek okullar arasındaki gerekse öğrenciler arasındaki kalite açısından farklılığın en az olduğu ülke. Bunu nasıl başarıyorsunuz?

Finlandiya eğitim sisteminin en iyi taraflarından biri okulların öğrencileri seçmiyor oluşu. Öğrenci dilediği okula gidebiliyor. Bu da eğitimde eşitliği, okullarımızın kalite anlamında birbirine denk olmasını, öğrencilerimizin kalite açısından birbirine denk olmasını sağlıyor. Bunu ilköğretime girişte herhangi bir sınav veya başka bir sistem uygulamadan, gideceği okul konusunda inisiyatifi sadece öğrenciye bırakıyor olmamızla sağladığımızı söyleyebilirim. Kalite konusunda öğretmenlerimize de büyük görev düştüğünün bilincindeyiz. Bakanlık olarak da öğretmenlerimizin çalışma koşulları ve maaşları konusuna büyük önem veriyoruz. Eğitimi geliştirmek isteyen her ülkenin öncelikle öğretmene yatırım yapması gerektiğini düşünüyoruz.

Avatar
mamoste... 2012-10-03 23:28:18

Siyasi rekabet eğitim sisteminize yansıyor mu? Hükümetler eğitim politikalarını nasıl belirliyor?

Finlandiya’da eğitim alanında çok köklü reformlar olmuyor çünkü kurulmuş mevcut sistemden genel bir memnuniyet söz konusu. Yapılanlar sadece rötuş niteliği taşıyor. Finlandiya’daki eğitim sisteminin nasıl olması gerektiği konusunda siyasi partiler arasında çok güzel bir konsensus var. Eğitimin herkes için eşit koşullarda sağlanması ve finansal olarak devlet tarafından desteklenmesi gibi temel konularda partiler, yeni gelen hükümetler hep aynı stratejiyi devam ettiriyor. Bu sebeple eğitim sistemimiz hiçbir zaman sekteye uğramıyor. Her yeni gelen hükümet kendine göre yeni bir düzen getirmiyor. Bu sistemde sürekliliği sağladığı için eğitimdeki başarımız da kesintiye uğramadan sürüyor.

Avatar
Burcu GÜRSES / Helsinki 2012-10-03 23:30:19

Finlandiya’nın İddiası: Dünyanın En Kaliteli Öğretmenleri

Finlandiya öğretmenlerinin kalitesiyle övünüyor. Bu konuda çok da haksız değiller. Ülkede öğretmenlik en çok kazandıran olmasa da en çok rağbet gören, en prestijli meslek… Özellikle kız öğrenciler bu alana çok rağbet gösteriyorlar. Fakat Finlandiya Dış İlişkiler Bakanlığı İletişim ve Kültür Departmanı Genel Müdür Yardımcısı Piritta Asunmaa bu noktada bir sorunun altını çiziyor: “Ülkenin başarılı kız öğrencileri gelecekte öğretmenliği meslek olarak ediniyor ve kendileri gibi başarılı öğrenciler yetiştiriyorlar. Ancak erkek öğretmen sayısının da artması gerektiğini düşünüyoruz.”

Avatar
... 2012-10-04 08:14:51

destekleriniz için teşekkürler mebpersonel ve türk eğitim sen

Avatar
zgr 2012-10-04 14:25:32

türk egitim sen ve meb personele bende desteklerinden dolayı teşekkür ederim!

Avatar
Emin Hocaoğlu 2012-10-04 18:29:42

ömer dinçer'in bakan olduğu yerde akıl mantık çerçevesinde bir şey düşünülemez. adamın bakanlıktaki laşkalıktan vurdumduymazlıktan haberi yok işini gücünü bırakömış öğretmenlerle uğraşıyor sen evde çocuğunla ilgilenemezken öğretmen okulda senin çocuğundahil binlerce çocukla aynı anda ilgileniyor. sen onların hakkını nasıl ödeyeceksin? hak hukuktan bahsetmenin ne anlamı var senin için sen bu işlerden ne anlarsın!