banner406
banner396
29 Temmuz 2012 Pazar 13:31
Ömer Dinçer Kanaltürkte Önemli Açıklamalar
 Ömer Dinçer Kanaltürkte Önemli Açıklamalar

Seçmeli derslerde çeşitlilik getirerek demokratik davrandık.

-Din eğitiminde Avrupa daha katı.Resmi olarak Hristiyanlık dersi diye dersler veriliyor.

-Din Kültürü ve Ahlak Bilgisinin zorunlu olması Anayasal zorunluluktur. Bu dersin zorunlu olması aslında bir ihtiyaçtır. Biz Din Kültürü ve halak Bilgisi Dersinde bir dini öğretmiyoruz.

Bir çok dinin, dinler tarihi gibi özelliklerini, sorumluluk ve toplumsal değerleri, ahalaki değerleri veren bir ders olarak da ders içeriğinde değişiklikler yapacağız. Ama bu değişiklik bu sen değil seneye olacak. Bu yıl diğer değişikliklere ağırlık verdik.

 

-Seçimlik dersler niçin bu kadar çoğaldı? Eskiden MEB tek bir sisitemi sunuyor ve bireylerin onu almasını istiyordu. Ama şimdi siyaseten daha demokratik olarak dersleri çoğalttık. 

- İmam Hatip Okulları için bir çok tartışma var. Bu okullar toplumsal olarak gerekliliğini kaybetmiş olan okullar değildir. Laikçi kesim Türkiye'de dini eğitimin sınırlandırılması için yaptığı çalışmalara karşı İmam hatipleri vatandaşın bulduğu bir çözümdü. Böylece biz farkında olmadan türkiyede ikili bir eğitimi yürüttük. Normalde İmam Hatipler matematik dersi görüyor olsa bile normal liselerden az görüyordu. Şimdi biz bunu değiştiriyoruz.Eşitliği sağlıyoruz. Lisedeki ortaokuldaki derslerin aynısını orada da görecek. Bu müslğman ülkelere biz bunu tavsiye ediyoruz.  

İmam hatip okulalrının ne olacağı konusunda bir gözlem yapmaya ihtiyacımız var Dolayısıyla İlkokullardaki seçimlik din dersleriyle İmam Hatip okulları üzerinde gözlem yapma şansımızı olacak  Bu bir süreçtir. Baktık kki olumsuz etkisi var. O zaman İmam Hatipleri meslek okulları olarak tanımlayabileceğiz.

 

E kayıt sisteminde İmam hatiplerle ilgili yapılan şikayetler konusunda vatandaşımız bazı teknik ayrıntıları bilmiyor. E kayıt sistemi üzeirnden biz kimin imam hatipe kayıt yaptıracağını bilmiyoruz. Vatandaşımız sözlü olarak okullara müracaat etmesi yeterlidir.

Bir sorun yok. Önceden tespit etmek belli sıkıntılara yol açacağı için biz bir orta yol bulduk. Kimseyi kırmadan ve incitmeden sorunu çözmeye çalıştık.

Şu anda İmam hatip okullarının 6-7 ve 8. sınıftaki Müfredatı belli değil. Bunu bizim belirlemş olmamzı gerekiyordu. Bu da yetmez alt sınıftan derslerin alınması vs hepsinin belirlenmesi gerekiyordu.

Zamanımız çok dardı. Ara sınıflarda geçiişi sdağlamak için bu gerekli . Bunu ilerlyen dönemde çözeceğiz. Ancak 5. sınıfar için müfredatı belirleyecek kadar bir zamanızmız olduğu için bunu yapamadık.

NORM FAZLASI ÖĞRETMENLER :

Öğretmenlerimizin tedirgin olmasına gerek yok. Bu yeni programın başarısı onlara bağlı. Biz çocuklarımızı düşündüğümüzden fazla demeyim ama en az onlar kadar öğretmenlerimizi düşünüyoruz ve onların özlük hakları için, bunun altyapısı için çaba sarf ediyoruz.

Sınıf Öğretmenleri tedirgin olamamalı. Onları mevcut görev yaptıkları yerde istihdam etmeye çalışıyoruz. Bir okulda sınıf öğretmeni fazlalığı varsa biz öğretmenimizi göndermek yerine daha fazla sınıf açarak okulda öğretmenimizi tutmaya çalışıyoruz. Bizim öğretmen fazlalığımız olmayacak.

Norm fazlası konusunda; Okullar bölünmüş olduğu için alan öğretmenleri aynı bölgede yer değiştirecek ya da okulunda ikili eğitim yapılıyorsa okulunda kalacak. Eğer okulu ilkokul olmuşsa hemen o bölgedeki diğer ortaokula gidecek, eğer okulu ikili eğitim yapıyorsa okulunda kalarak derslerine girecek. Ajanskamu Maaşını tamamlamak içinde başka okullara gidebilecek. Eskiden de zaten maaş karşılığını tamamlamak için öğretmenler başka okullara gidebiliyordu. Bu tür uygulamaları daha önceden de hayata geçirmiştik.


ÖZÜR  GRUBU TAYİNLER : 

 Özür deyince Eş durumu , sağlık ve güvenlik bunun içine girer.

Özür grubundan tayin isteyecek öğretmenlerimiz veya hizmet yılını dolduran öğretmenlerimizin hepsi lütfen ferah olunuz. Ağustos ayında bütün ihtiyaçları giderecek tedbirleri aldık ve hazırlığımızı yaptık.

Eşine kavuşamadığını söyleyen öğretmenlerin sorunları lokaldir. Birkaç sorunu genelleme yapamayız.

Birkaç gündür tv gazete ve internet sitelerinde Asker ve subaylarımızın eş durumu bilgisinin iptal edildiği söyleniyor. Bu bilgi nerden kaynaklandı bilmiyorum ama ilk defa bu yıl eş durumu atamalarını tüm bakanlıklarla birlikte bir koordinasyon içerisinde yapacağız. Ajanskamu Bundan önce farklı dönemlerde de atamalar yapılıyordu. Bunun tedbirini aldık. Genelkurmay başkanımızı ,adalet bakanımızı ve iç işleri bakanımızı ziyaret ederek bu durumu ben kendilerine belirttim. Bu atamaların bizden önce yapılmasını ve eş durumu mağduriyetinin yaşanmaması ve eğitimin başlamasından çok sonra tayin olmaması gerektiğini belirttim. Eş durumundan tayinlerde sıkıntılar yaşanmaması için,bizim bu talebimizi gayet anlayışla karşıladılar ve  yerine getirdiler. Zannedersem bu atamaların çoğu yapıldı Ağustosta da biz yapacağız. Koordinasyon sorunu olmayacak . Endişe edilmesin. 


Öğretmen Hizmetliden Az Maaş mı Alıyor? 

 

Öğretmen Hizmetliden Az Maaş alıyor deniyorsa bu konuyu sendikalar dile getiriyor diye düşünüyorum .Buna katılmam mümkün değil. Bu şekilde düşünen öğretmenler oldukça az sayıdadır. Bunun temelinde ise Belediyelerden Milli Eğitime geçen işçilerin ücretleri yer almaktadır.

Eşit işe eşit ücret ve öğretmenlerin ücreti konusunda Biz öğretmenlerin toplum içerisindeki saygınlık ve itibarı noktasında ve ekonomik olarak hak ettikleri yerde olmadıklarını düşünüyoruz. Ancak bunun sadece "ULUFE VERİR GİBİ" olacağını, sadece ücret ile olacağını düşünmüyoruz. Öğretmenlerimizin her geçen gün veli ve toplum karşısında itibarı zayıflıyor Öğretmenler odasına girdiği gibi oradan emekli olup giden öğretmenlerimiz var. Biz bu konuda stratejik bir yaklaşım tarzıyla öğretmenlerimizin kariyer ve ücret sisteminde ciddi değişiklik hazırlıkları yapıyoruz. Öğretmenlerimiz hak ettiklerini alacaklar.
Ayrıntılar geliyor....

www.mebpersonel.com

Son Güncelleme: 29.07.2012 13:31
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
elmas 2012-07-29 13:49:15

bilindik şeyler.papağan gibi ezberlenmiş..

Avatar
marenos 2012-07-29 16:11:00

ben böyle bir insan daha görmedim herşeyleri yalannn dalevere hırsız bir adamdan ne beklersiniz

Avatar
Ali AKKAYA 2012-07-30 00:39:53

biz öğretmenler de sayı ömer dinçer için iyi bir kariyer planlaması yapıyoruz.önce sandıkta cevap verip sonra mahkeme önünde benliğimizden çaldıklarının bedelini ödemesi...

Avatar
SAMSUNDAN 2012-07-30 16:13:05

böyle saça böyle tarak. böyle öğretmenlere böyle bakan. tabiii yerseniz

Avatar
ecem edebiyat 2012-07-31 11:34:54

il dışı ihtiyaç listesinde görünen bir meslek lisesi benım basvuru sayfamda yok ne yapmam lazım arkadaslar

Avatar
ecem edebiyat 2012-07-31 11:34:54

il dışı ihtiyaç listesinde görünen bir meslek lisesi benım basvuru sayfamda yok ne yapmam lazım arkadaslar

Avatar
ecem edebiyat 2012-07-31 11:34:54

il dışı ihtiyaç listesinde görünen bir meslek lisesi benım basvuru sayfamda yok ne yapmam lazım arkadaslar

Avatar
ecem edebiyat 2012-07-31 11:34:56

il dışı ihtiyaç listesinde görünen bir meslek lisesi benım basvuru sayfamda yok ne yapmam lazım arkadaslar