banner374
03 Ağustos 2012 Cuma 06:37
Ortaöğretim kurumlarında da e kayıt uygulaması başladı

Sınavsız öğrenci alan ortaöğretim kurumlarının 9'uncu sınıflarına yeni öğrenci kayıtlarının, e-Kayıt sistemiyle elektronik ortamda yapılacağı ilgili Ortaöğretim Genel Müdürlüğünün Genelgesi yayınlandı. Bu uygulama ile ilköğretim okullarından sonra e kayıt işlemleri, ortaöğretim kurumlarında da uygulamaya konmuş oldu. Birden fazla ortaöğretim kurumunun bulunduğu yerleşim yerlerinde Genelge hükümleri uygulanacak.
Genelgeden bazı başlıklar;
9)      E- Adaylar hem genel liseye hem meslek lisesine kayıt yaptıramayacaklardır.
10- Aday başvurularının, belirlenen kontenjandan fazla olması durumunda;
a)                  Meslek liselerine yerleştirme işlemleri, ilköğretim kurumu son 5 yıllık yılsonu başarı puanları ortalaması, eşitlik halinde tercih önceliği, yine de eşitlik halinde yaşı küçük olan adaya öncelik verilmek suretiyle yapılacaktır.
b)                 Genel liselere yerleştirme işlemleri, ilköğretim kurumu son 5 yıllık yılsonu başarı puanları ortalaması ve yaşı küçük olan öğrenciye öncelik verilmek suretiyle aday kaydı yapılacak, kontenjan fazlası olan diğer öğrenciler, Öğrenci Yerleştirme Komisyonlarınca öğrencinin ikametine en yakın diğer genel liselere dengeli bir biçimde dağıtılarak gerçekleştirilecektir.
c)                  (a) ve (b) şıklarında belirtilen hususların uygulanmasından sonra da herhangi bir okula yerleştirilemeyen öğrenciler için, hem genel lise hem de meslekî ve teknik ortaöğretim kurulularında ikili öğretim yapılacaktır.
 
1-                  Öğrenci Yerleştirme Komisyonlarınca, sınavsız öğrenci alan ortaöğretim kurumlarında görev yapmakta olan yönetici, öğretmen ve diğer personelin çocuklarının yeni kayıtlan, istemeleri hâlinde ikamet adreslerine bakılmaksızın görevli oldukları okullara yapılabilecektir.
2-                  Kontenjan açığı bulunması hâlinde, öğrencisini, kardeşinin öğrenim gördüğü veya anne-babanın çalıştığı işyerinin bulunduğu alanın dâhil olduğu okula kayıt yaptırmak isteyen veli talepleri de Öğrenci Yerleştirme Komisyonlarınca değerlendirilecektir.
 
Mazeretleri nedeniyle, 13-31 Ağustos 2012 tarihleri arasında aday kayıtlarını yaptıramayan öğrencilerin mağduriyetine sebebiyet verilmemesi bakımından, yeni eğitim-öğretim yılı başlamadan valiliklerce belirlenecek bir takvim çerçevesinde, yukarıda belirtilen esaslar doğrultusunda Öğrenci Yerleştirme Komisyonlarınca genel liselere veya meslek liselerine kayıt ve yerleştirme işlemleri sürdürülecektir.
İlköğretimden mezun olan tüm öğrencilerin yukarıda belirtilen açıklamalar doğrultusunda örgün ortaöğretime kaydedilmeleri için gerekli bilgilendirme ve rehberliğin yapılması, öğrenci ve velilerden kayıt sırasında hiçbir surette kayıt parası veya bağış adı altında para alınmaması ve gereksiz belge istenilmemesi hususunda Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.
banner182
Son Güncelleme: 03.08.2012 06:37
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol