banner406
banner396
26 Mart 2013 Salı 22:38
ORTAÖĞRETİMDE ÖNEMLİ MEVZUAT AÇIĞI!
 Samsun Bölge İdare Mahkemesi, Samsun 2. İdare Mahkemesi’nin 07.02.2013 gün ve 2012/1477 esas sayılı dosyasında verdiği yürütmenin durdurulması talebinin reddine dair kararının kaldırılmasına ve Eğitim-Bir-Sen üyesinin, elektronik ortamda yaptığı başvuruda sehven alan değişikliği tercihi talebinde bulunarak alan değişikliği yapmasına ilişkin işlemin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.
Samsun Bölge İdare Mahkemesi, kararında, “…06.05.2010 gün ve 27573 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin ‘alan değişikliğine bağlı yer değiştirmeler’ başlıklı 44. maddesine göre, ‘(1) Öğrenimine uygun alanı dışında bir başka alana atanan öğretmenler, öğrenimleri birden fazla alana atamaya kaynak olan öğretmenler ile başka bir alanda yüksek öğrenimi bitiren öğretmenler, adaylıklarının kaldırılmış olması ve yüksek öğrenimlerinin Talim ve Terbiye Kurulunun öğretmenliğe atanacakların mezun oldukları yüksek öğretim programlarına ilişkin kararında atanacağı alana uygun olması kaydıyla mezuniyetleri itibarıyla atanabilecekleri alanlara alanlarının değiştirilmesiniisteyebilirler…
İşlemin hukuka uygunluğu savunulmuş ise de, anılan kılavuz kuralının alan (branş) değişikliğinin iptaline yönelik istemler için geçerli olduğu, oysa dava konusu olayda davacı tarafından alan (branş) değişikliğinin değil, müdürlük görevinin üzerinden alınmasına yönelik işlemin iptali istenildiği anlaşılmakla, davalı idarenin savunması yerinde görülmemiştir. Bu durumda; müdürlük görevinin üzerinden alınmasına dair hukuka aykırı işlemin düzeltilmesi talebiyle yapılan başvurunun reddine dair dava konusu işlemde hukuka uyarlık görülmemiştir…” ifadelerine yer vererek, dava konusu işlemin yürütmesini durdurdu.
222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanununun Okula Devam başlığı altında 52 ve 53. Maddeleri şöyledir:

“Madde 52 – Her öğrenci velisi yahut vasisi veya aile başkanı çocuğunun mecburi ilköğretim kurumuna muntazaman devamını sağlamakla ve özrü yüzünden okula gidemeyen çocuğun durumunu en geç üç gün içinde okul idaresine bildirmekle yükümlüdür.
Mülki amirler, ilköğretim müfettişleri ve zabıta teşkilatı ilköğrenim çağındaki çocukların mecburi ilköğretim kurumlarına devamlarını sağlamakla veli yahut vasi veya aile başkanlarına ve okul idarelerine yardımla ve her türlü tedbiri almakla vazifelidirler.
Madde 53 – (Değişik: 12/10/1983 - 2917/7 md.)

Okula devam etmeyen öğrencilerin devamsızlık sebepleri okul idarelerince ve ilköğretim müfettişlerince araştırılarak devama engel olan maddi ve manevi sebeplerin giderilmesine çalışılır. Bu sebeplerin giderilmesi mümkün olmadığı takdirde durum, köylerde muhtara, diğer yerlerde mülki amirlere bildirilir. Bu makamlarca gerekli tedbirler alınır.
Okul idareleriyle muhtar ve mülki amirlerin bu vazifeleri devamsız öğrenciler hakkındaki kovuşturmanın her safhasında devam eder.”

Bu maddelere göre mülki amirler ilköğretim çağındaki çocukların okula devamı konusunda her türlü tedbiri alma konusunda görevlidirler.

Bunun yanında ortaöğretimde durum nasıldır?

Kamuoyunda 4+4+4 yasası olarak bilinen 6287 sayılı kanunla ortaöğretim de zorunlu hale getirildi. Ama okula devam etmeyen öğrencilere ne gibi bir yaptırımda bulunulacağı belli değildir. Kanunda şu ifadelere yer verilir: “Madde 26 – (Değişik: 30/3/2012 - 6287/10 md.) Ortaöğretim, ilköğretime dayalı, dört yıllık zorunlu, örgün veya yaygın öğrenim veren genel, mesleki ve teknik öğretim kurumlarının tümünü kapsar. Bu okulları bitirenlere ortaöğretim diploması verilir.”

Yani kanunen ortaöğretim zorunludur, ancak okula devam edilmemesi durumunda ne yapılacağıyla ilgili bir mevzuat mevcut değildir.

Bilindiği gibi ilköğretime devam etmeyen öğrencilerin velileri para cezasıyla karşı karşıyadır, ortaöğretimde böyle bir durum söz konusu değildir. Dolayısıyla Milli Eğitim Bakanlığının gözden geçirmesi gereken mevzuat öyle üç beş tane değildir. Siz bakmayın MEB’in her şey yolundaymış gibi sakin sakin durduğuna!

Adil TÜRK
personelmeb.net


Son Güncelleme: 26.03.2013 22:38
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.