banner406
banner396
29 Ağustos 2013 Perşembe 10:51
ÖSYM Öğretemene MEB'den Daha İnsaflı
 Bilindiği üzere Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen merkezi sınavlar ile ÖSYM tarafından gerçekleştirilen sınavlar aynı tür ve nitelikte olmalarına rağmen, MEB tarafından gerçekleştirilen sınavlarda görev alan yönetici ve öğretmenlere, Ek Ders Usul ve Esaslarına göre 5 saat Ek Ders karşılığı ödeme yapılmaktadır. Aynı kişiler ÖSYM tarafından gerçekleştirilen sınavlarda görev almaları halinde ise 2012/2723 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile yürürlüğe konulan Sınav Ücretlerine İlişkin Usul ve Esaslara göre 1600 gösterge rakamından başlayan oranlarda sınav görev ücreti almaktadırlar.
 
Bu nedenle Sendikamızca, toplu sözleşme teklifleri arasında, MEB tarafından gerçekleştirilen merkezi sınavlarda görev alan yönetici ve öğretmenlere, Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesince, döner sermaye gelirlerinden, Sınav Ücretlerine İlişkin Usul ve Esaslara göre sınav görev ücretinin ödenmesi talep edilmiştir.
 
Toplu sözleşme görüşmeleri neticesi, bu hususta “6495 sayılı Kanunla 6114 sayılı Kanunda yapılan değişiklik çerçevesinde 18/1/2012 tarihli ve 2012/2723 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı kapsamında yapılacak aynı mahiyetteki sınavlarda görev alanlara farklı idarelerde aynı tutarda sınav ücreti ödenmesine yönelik anılan Bakanlar Kurulu Kararında düzenleme yapılacağı” hüküm altına alınmıştır.
 
Bu itibarla, Başbakanlık ve Maliye Bakanlığı’na başvurarak, toplu sözleşme hükmüne istinaden, MEB tarafından gerçekleştirilen merkezi sistem sınavlarında görev alan yönetici ve öğretmenlere 2012/2723 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile yürürlüğe konulan Sınav Ücretlerine İlişkin Usul ve Esaslara göre sınav görev ücreti ödenebilmesi için ilgili Kararda gerekli çalışmaların ivedilikle başlatılmasını ve 2014 mali yılı başlangıcından evvel sonuçlandırılmasını talep ettik.
 
Yine bu yönde çalışma yapılması kararının, toplu sözleşme hükmüyle getirildiği dikkate alınarak yapılacak çalışmalara Sendikamız temsilcisinin katılması ve bu yönde gerçekleştirilecek düzenlemenin Sendikamızın görüş ve onayı alınmak suretiyle yürürlüğe konulmasını istedik.

Çalışma Yapılacak Toplu Sözleşme Tekliflerini Görüntülemek İçin Tıklayınız
Son Güncelleme: 29.08.2013 10:52
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ALİ BEYAZ 2013-08-29 12:06:46

ösym öğretmene görev mi veriyor. senede bir iki sınav

Avatar
ösym @ALİ BEYAZ 2013-08-29 13:34:53

varda vermedimi