banner374
29 Haziran 2014 Pazar 16:36
Özel eğitim öğretmeni norm kadroları nasıl belirlenir?
 Özel eğitim öğretmeni norm kadrolarının belirlenmesinde; 18.06.2014 Tarihli ve 29034 Sayılı Resmi Gazete'de Yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmeliğin "Özel eğitim öğretmeni norm kadrosu" başlıklı 17. maddesi hükümleri dikkate alınmaktadır.

Bu madde hükümlerine göre;

Özel Eğitim Öğretmeni Norm Kadroları Nasıl Belirlenir?

Özel Eğitim Öğretmeni Norm Kadroları, 18.06.2014 Tarihli ve 29034 Sayılı Resmi Gazete'de Yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmeliğin"Özel eğitim öğretmeni norm kadrosu" başlıklı 17. maddesindeki;

(1) Özel eğitim kurumları ile özel eğitim sınıflarında;

a) Özel eğitime ihtiyacı olan çocuklara yönelik açılan her anasınıfı için 1,

b) Görme ve işitme engellilere yönelik ilkokullarda açılan her sınıf veya şube için 1,

c) Ortopedik engellilere yönelik açılan her sınıf veya şube için 1,

ç) Her tür ve kademede orta ve ağır düzeyde zihin engelliler ile otistikler için açılan her sınıf veya şube için 2,

d) İlkokul ve ortaokul kademesinde hafif düzeyde zihin engellilere yönelik açılan her sınıf veya şube için 2,

e) Lise kademesinde hafif düzeyde zihin engelliler için açılan her sınıf veya şube için 1,

f) Birden fazla engellilere yönelik açılan her sınıf veya şube için alanın gerektirdiği engel durumu dikkate alınarak 2,

g) Yatılı ve pansiyonlu özel eğitim ilkokullarına grup gözetimi ve eğitimi görevi için 26 yatılı öğrenciye kadar 1; 26'dan sonrası için 2,

özel eğitim öğretmem norm kadrosu verilir.

(2) Rehberlik ve araştırma merkezlerine;

a) Görev alanlarına giren il veya ilçenin nüfusu 100.000'e kadar olan yerlerde 4; sonra gelen her 50.000 nüfus için 1,

b) Gezerek özel eğitim görevi için 3,

özel eğitim öğretmeni norm kadrosu verilir." hükümlerine göre belirlenmektedir.

Ahmet KANDEMİR

Kaynak: www.memurlar.net

banner182
Son Güncelleme: 29.06.2014 16:36
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
uzman 2 yıl önce

şube sistemli norm yerine öğrenci başına öğretmen norm sistemi özel eğitim açısından çok önelidir yetkililere duyurulur. örneğin oçemde 8 kişilik sınıfa bu yönetmelik gereği 2 öğretmen normu veriliyor ancak eğitsel açıdan bakıldığında her iki çocuğa 1 öğretmen normu verilmesi lazım. yoksa öğretim yapılamaz.