banner406
banner396
10 Haziran 2013 Pazartesi 07:54
Özel hizmet tazminatındaki adaletsizlik!
 Eşit işe eşit ücret ilkesi nedeni ile bir ilçe de görev yapan tüm ilçe müdürlerinin maaşlarını eşitlemek amacıyla ek ödeme gösterge rakamını %160 ta sabitlediler. 
0,073837(katsayı)x9500(Sabit)x160(Ek ödeme gösterge rakamı)= 1.122,32
 Taşra yöneticileri maaşlarının 1/3 ünü ek ödeme oluşturmaktadır. Bu uygulama ile tüm ilçe müdürlerine şu mesaj verildi” bir ilçe de hepiniz aynı işi yapıyorsunuz, maaşınız da eşit olacak” Eşit işe eşit ücretinin de temel felsefesi bu! Oysa işler hiçbir zaman eşit değil. Olsa olsa unvanlar eşittir. Aynı unvandakilere eşit maaş ilkesi daha doğru! Aslına bakarsanız böyle bir söylem de Anayasanın 55. Maddesinde ifadesini bulan sosyal devlet ilkesine aykırı.
“Devlet, çalışanların yaptıkları işe uygun adaletli bir ücret elde etmeleri ve diğer sosyal yardımlardan yararlanmaları için gerekli tedbirleri alır.”
Özel hizmet tazminatları açısından baktığımızda ise farklı bir adaletsizlik var. Tüm ilçe müdürlerinin ek ödeme gösterge rakamı eşit olmasına rağmen özel hizmet tazminatları eşit değil. İlçe müdürleri açısından böyle bir eşitlikten bahsetmek mümkün değil! İlçe müftülerinin özel hizmet tazminat oranı 25 puan daha fazla… Yani bu durum aynı unvandakilere aynı maaş ilkesine bile aykırı…
0,073837(katsayı)x9500(Sabit)x160(Özel hizmet tazminat oranı)= 1.122,32 İlçe müftüleri,
0,073837(katsayı)x9500(Sabit)x135(Özel hizmet tazminat oranı)= 946,95 Diğer ilçe müdürleri,
Taşra eğitim yöneticilerinin mali hakları, ek ders ücretinin kaldırılması ile iyileştirildiği bir gerçek! Öğretmen kadar ek ders ücreti aldığımız günleri unutmadık(15 saat, 25 saat) Ek ders ücreti nedeni ile bu aylarda vergi matrahının %20 yi aşması sonucunda aylık toplam gelirimiz azalmaktaydı. Ancak 666 sayılı KHK ile yapılan düzenleme eksik olmuştur. Tam anlamıyla adaleti sağlamamıştır. İlçe müdürleri arasında adaletsizliği neden olmaktadır. İş yükleri farklı olan ilçe müdürlerinin aylık maaşını eşitlemek doğru olmamıştır. Ancak en azından özel hizmet tazminatlarında 25 puan artış yapılarak aynı unvandakilere eşit maaş ilkesine uygun hareket edilebilir.
“Önerimiz”
Maaş parametrelerinde özel hizmet tazminatı ve ek ödeme tazminatı ayrı ayrı hesaplanmaktadır. Bu iki maaş kaleminin de hesaplanmasında aynı yol izleniyor. Özel hizmet tazminatı+Ek ödeme tazminatı tek kalemde birleştirilebilir. Gösterge rakamı da tüm müdürler için 320 olarak belirlenebilir. Aynı unvandakilerin bordrolarındaki bir kalem de azalmış olur.


Son Güncelleme: 10.06.2013 07:54
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.