banner374
30 Haziran 2016 Perşembe 10:42
Özür Grubunda Eşler Rahat Yer  Değiştirebilecek mi?
 Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2016 yılı yaz dönemi özür grubu sebebi ile öğretmenlerin yer değişikliği işlemleri için çalışmalar başlatıldı. Atamalar için bakanlık yakın bir zamanda harekete geçecek. Geçmiş dönemlerde bilindiği gibi özellikle de son 1-2 dönemdir öğretmenler eş özrü sebebi ile bile olsa yer değişikliği yapamıyordu. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz sefer yapılan atamalarda bir çok öğretmen eşinin yanına gidememişti.

 MEB, bu yıl eş durumu atamalarını nasıl yapacak? Öğretmenler yine mağdur olacak mı? gibi soruların cevabı bilinmiyor. Fakat il dışı tayinlerinde açılan rekor kontenjan ve sözleşmeli öğretmenlik uygulaması ile bakanlık öğretmenlere ''Yer değiştirin, artık son şanslarınız'' mesajını vermiş oldu. Çünkü MEB'in doluluk oranı %100 seviyelerine ulaştığında artık yer değiştirmek hayalden öte olmayacak.

 Yer değişikliğinde eş durumu da olsa talepte bulunan öğretmenin branşında talepte bulunduğu yerde mutlaka norm açığı olması gerekiyor. MEB, artık norm fazlası olacak öğretmenlerin atamasını eş ve sağlık durumu da dahil hiç bir şekilde gerçekleştirmiyor. Bu yaz döneminde de eşlerin kavuşturulması bekleniyor. Bakanlık, il dışı atamalarına açılan rekor kontenjandan sonra eş durumu atamalarında da öğretmenleri mağdur etmemeyi planlıyor.

 Fakat gelecek dönemde yapılacak, önümüzdeki yıl ve sonraki yıllarda, atamalarda öğretmenlerin yer değiştirme ihtimalleri oldukça zor olacak. MEB'in sözleşmeli öğretmenler de dahil doldurulması, yer değişikliğine imkan vermeyecek. Bu sebepten dolayı bu dönemde yapılacak eş durumu atamalarının önemi de oldukça artmış oluyor.

 Bakanlık, bundan sonra yapamadığı eş durumları için geçmiş dönemlerde uygulanan ve zamanla rafa kaldırılan becayiş uygulamasını da tekrar gündeme getirebilir. Konu ile ilgili tüm detayları takip edip siz değerli öğretmenlerimizi bilgilendirmeye devam edeceğiz.
banner182
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol