banner406
banner396
19 Mart 2014 Çarşamba 09:30
Paralel müfettişten provokatif sorular
 Derin yapının özel okul, dershane ve yurtlarda hükümet aleyhine propaganda yaptığı iddiasının ardından MEB müfettişleri harekete geçti. İlk örneği Adana'da çıkan olayla ilgili inceleme başlatıldı.
SONER KAN

Hükümeti hedef alan 17 Aralık operasyonunun ardından paralel yapının müfettişleri okul, dershane ve yurtlarda hükümete yönelik "kara propaganda" yürütmeye başladı. Öğrencilere hükümet aleyhine propaganda yapan paralel yapının bu girişimi Milli Eğitim Bakanlığı'nı harekete geçirdi. Bakanlık, Türkiye genelinde olayı mercek altına alıp iddiaları araştırması için bazı müfettişler görevlendirdi.

81 İLE TEBLİGAT GÖNDERİLDİ

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı imzasıyla 8 Mart'ta 81 ilin valiliğine yazı gönderildi. Yazıda; MEB'e bağlı faaliyet gösteren özel okul ve dershanelerde öğrenim gören ve özel yurtlarda kalan öğrencilere "siyasi propaganda" yapıldığı yönündeki iddialara dikkat çekildi. Öğrencilerin bu propaganda doğrultusunda yönlendirilmeye çalışıldığı, devlet erkanına yönelik iftira, kin ve nefret uyandırıcı ifadelerin kullanıldığı, buna tepki gösterenlerin ise kurumlardan uzaklaştırıldığı yönündeki iddialar üzerine inceleme ve soruşturma başlatılması istendi.

ATATÜRK MÜ ERDOĞAN MI?

Bazı paralel müfettişlerin "Atatürk mü, Erdoğan mı?" sorularıyla hükümet aleyhine tepki çekmeye çalıştıkları belirlendi. Bu müfettişler ilk olarak Adana'da deşifre oldu. İddiaya göre; Bilfen, Başkent ve Adana Koleji'ne giden müfettişler, öğrencilerle yaptıkları özel görüşmelerde; "Mustafa Kemal Atatürk'ü mü yoksa Recep Tayyip Erdoğan'ı mı seviyorsun?" ve "Okulda ayakkabı kutusu ile ilgili konuşan öğretmen veya öğrenci var mı?" diye sordu. Bu iddia, kısa sürede yayılınca veliler okula gelip tepki gösterdi. Ancak gerçek sonradan ortaya çıktı. Bakanlık ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinin bu sorulardan haberdar olmadığı, müfettişlere böyle bir talimat verilmediği kaydedildi. Adana Valiliği konuyla ilgili inceleme başlattı ve söz konusu müfettişler mercek altına alındı.

YÜZLERCE ÇOCUĞUN KAYDI BAŞKA OKULLARA ALINDI

MÜDÜR VE ÖĞRETMENLER İFADE VERDİ

Kocaeli'nin Körfez İlçesi'nde 4 öğrenci, eğitim aldıkları bir dershanede kendilerine AK Parti aleyhine propaganda yaptıkları iddiasıyla bazı öğretmenleri hakkında Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Savcılığın önceki gün başlattığı soruşturma kapsamında Emniyet Müdürlüğü'nün İzmit'teki Asayiş Şubesi binasına çağırılan FEM Dershanesi Müdürü Osman Aykan ile birlikte 10 öğretmen ifade verdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı üzerine birçok aile çocuklarını paralel yapının okullarından aldı.

İŞTE O SORULAR

PROPAGANDA YAPILIYOR MU?

Okullara gönderilen müfettişlerden sorulması istenen konular şunlar: "Bulunduğunuz okul/dershane/yurtta, siyasi propaganda yapılarak bir görüş doğrultusunda yönlendirildiniz mi?", "Bulunduğunuz okul/dershane/yurtta, devlet erkanına yönelik olarak iftira, kin ve nefret uyandırıcı ifadelerin kullanıldığını duydunuz mu?", "Siyasal tercihleri bulunanların kurumdan uzaklaştırıldığını gördünüz mü?", "Siyasi amaçlı toplantılar düzenlenerek, propaganda yapıldığı ve bu toplantılarda devlet büyüklerini zan altında bırakacak ifadelerin kullanıldığını duydunuz mu?" 
Son Güncelleme: 19.03.2014 09:31
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ferro 2014-03-19 11:38:09

yoksa akp müfettişlere kumpas mı kuruyor?

Avatar
Emin 2014-03-19 18:19:11

Milli Eğitim Bakanlığında Mevzuat hazırlamayı bilen hiç kimse yok dediklerinde inanmamıştım. Maalesef Müsteşarınız dahil gerçekten mevzuat hazırlamayı bilen personeliniz gerçekten yokmuş.

Şöyle ki;

Yönetmelik taslagında Maarif Müfettişleri İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlerini dahi denetleme yetkisi varken müfettişlerin yıllık çalışma planı Başkanlıkça hazırlanıp İl Milli Eğitim Müdürünün uygun görüşü ve Valinin onayıyla işleme giriyor. Müfettişlere inceleme, soruşturma ve denetim görevi başkanlıkça İl Milli Eğitim Müdürünün uygun görüşü ve Valinin onayıyla veriliyor.

Yani Müfettiş denetlemeye, hakkında inceleme ve soruşturma yapmaya yetkili oldugu İl Milli Eğitim Müdürünün uygun görüşüyle çalışmalarını yapacak. Bu nasıl bir çelişki.

İl Maarir Müfettişleri Başkanlıkları bagımsız çalışabilmeleri için dogrudan Rehberlik ve Denetim Başkanlıgına bağlı olması gerektiği kanaatindeyim.

Ayrıca Rehberlik ve Denetim Başkanlığı Müsteşara değil doğrudan Bakana bağlı olması gereken bir birimdir. Geçmişte yapılan bu uygulamanın yanlışlığı görülmüş ve Müsteşara bağlı olmaktan çıkarılıp doğrudan bakana bağlanmıştır.

Bu taslaga baktığımız zaman Maarif Müfettişleri yedi kocalı Hürmüz'e döndüklerini görmek mümkün.

Ayrıca İl Eğitin Denetmenleri ile Bakanlık Denetçiliğinden Maarif Müfettişliğine birleştirilenler arasındaki özlük haklarındaki farklılık çalışma ortamında huzursuzluk yaratacağı ve aralarında astlık, üstlük sürtüşmesine sebeb olacağı kanaatindeyim.

Ancak diğer Bakanlıkların Teftiş Kurulu Yönetmeliklerinin incelenmesi durumunda bu Yönetmelik Taslağındaki yanlışların daha net görüleceğine inanıyorum.

Saygılarımla.