banner406
banner396
02 Temmuz 2016 Cumartesi 12:59
PERFORMANS NOTUNUZA NASIL İTİRAZ EDECEKSİNİZ? İŞTE DİLEKÇE ÖRNEĞİ
 Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü yayınladığı, “Öğretmen Performans Değerlendirme İtirazları Hk.” konulu ve 28.06.2016 tarihli yazısıyla, il milli eğitim müdürlükleri bünyesinde “Performans Değerlendirme İtiraz Komisyonları” kurulacağını ve öğretmenlerin değerlendirmeye karşı itirazlarının bu komisyonlara yapılacağına dair duyuruda bulunmuştur.
Öğretmen performans değerlendirmesi; 17.04.2015 tarihli ve 29329 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin Değerlendirme ölçütleri başlıklı 54. maddesindeki,
“(1) Bu Yönetmelik kapsamında, Bakanlığa bağlı her derece ve türden eğitim kurumunda görev yapan ve adaylık sürecini tamamlamış olan öğretmenlerin başarı, verimlilik ve gayretlerini ölçmek üzere her ders yılı sonunda, görev yaptığı eğitim kurumunun müdürü tarafından değerlendirmesi yapılır.
 
(2) Değerlendirme ölçütleri olarak Ek-3’te yer alan Form esas alınır. Değerlendirmeler ders yılı bitiminden itibaren bir ay içinde, MEBBİS üzerinde oluşturulacak modül üzerinden gerçekleştirilir.
 
(3) Bu madde kapsamındaki değerlendirmelerin Bakanlıkça duyurulacak usul ve esaslar çerçevesinde, zamanında, nesnel ve tarafsız şekilde yürütülmesinden ilgili il millî eğitim müdürü sorumludur.
 
(4) Bu değerlendirmeler öğretmenlere başarı belgesi verilmesinde dikkate alınır.
 
(5) Değerlendirmelerin yapılmasına ilişkin ortaya çıkabilecek tereddütleri gidermeye ve uygulamayı yönlendirmeye Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü yetkilidir.” hükümlerine göre yapılmaktadır.
 

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki performans değerlendirme sonuçları, ödül açısından başarı belgesi verilmesine esas alınırken düşük puan verilmesi halinde (gelecek yıllarda uygulanması muhtemel olmakla birlikte) şu an için herhangi bir müeyyide öngörülmemektedir.
 
Ancak değerlendirmede her bir kritere tam puan vermek esas olasına rağmen kesintiye gidilmesi sadece somut bilgi ve belgelere dayanması halinde mümkün olabilmektedir. Aksi taktirde değerlendirmeyi yapan okul müdürü keyfi davranarak, kendisine verilen yetkiyi ve görevini kötüye kullanmış olacaktır.
 

Yönetmelikte “nesnel ve tarafsız şekilde yürütülmesi” gerektiği belirtilmesine rağmen somut bilgi ve belgelere dayanmadan sübjektif olarak düşük puan verilen üyelerimiz, değerlendirme sonucuna ekteki dilekçeyi okul müdürlüklerine vermek suretiyle itiraz edilebilirler.

Kaynak: Aktif-Sen

GÖREVİ                    : Öğretmen

ADI VE SOYADI     :

BABA ADI               :

DOĞUM YERİ         :

DOĞUM TARİHİ     :

EMEKLİ SİCİL NO :

T.C. KİMLİK NO     :

ÖZÜ                           : Performans değerlendirme sonucuna itiraz

    

 

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

PERFOMANS DEĞERLENDİRME İTİRAZ KOMİSYONUNA ULAŞTIRILMAK ÜZERE

………………………………………….. OKULU MÜDÜRLÜĞÜNE

 

 

            İlgi:

a)      17.04.2015 tarih ve 29329 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği

b)      Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü’nün 15.06.2016 tarih ve E.6562849 sayılı yazısı

c)      Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü’nün 22.06.2016 tarih ve E.6905752 sayılı yazısı

d)     Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü’nün 28.06.2016 tarih ve E.7145763 sayılı yazısı

 

 

Bu kurumda …………………….  öğretmeni olarak görev yapmaktayım.

İlgi (a) yönetmelik hükümleri ile ilgi (b) ve ilgi (c) yazılarında belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde hakkımda yapılan 2015-2016 eğitim-öğretim yılı performans değerlendirmesinin nesnel ve tarafsız bir şekilde objektif olarak yapılmadığını, verilen notun çalışma performansıma göre düşük olduğunu ve adil olmadığını düşünüyorum.

İtirazlar hakkındaki ilgi (d) yazı gereği itirazımın dikkate alınmasını, Ek-3 Performans Değerlendirme Formuna göre (tam puan verilmesi esas olmasına rağmen) eksik puan verilen …………………………….………… numaralı kriterlerin hakkaniyet ölçülerine göre yeniden değerlendirilerek mağduriyetimin giderilmesini, aksi takdirde Ek-3 formuna göre düşük puan verilen mesleki ölçütlere ait somut bilgi ve belgelerin 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu gereği tarafıma verilmesi hususunda;

Gereğini arz ederim.          …/…/20..

 

 

Adres ve telefon:                                                                                                           imza

Adı Soyadı

Son Güncelleme: 02.07.2016 13:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
öğretmen 2016-07-02 18:35:10

bu adaletsizlik ve rezil puanlama kalkmalı insanlaeın hakkı yeniyor kul hakkı var yazıklar olsun hakkımızı yiyenlere sanki cebinden verecek puanı devletin verdiği makamı görevi kötüye kullanıyor yazıklar olsun

Avatar
öğretmen 2016-07-02 19:08:56

bu adaletsizlik ve rezil puanlama kalkmalı insanlaeın hakkı yeniyor kul hakkı var yazıklar olsun hakkımızı yiyenlere sanki cebinden verecek puanı devletin verdiği makamı görevi kötüye kullanıyor yazıklar olsun

Avatar
Demet 2016-07-03 08:08:29

Itiraz icin son tarih var mı acaba? Resmen idarenizin mudurunuzun yalakası olun biat edin diyorlar bizlere. Butun yalaka ogretmenler tam puan verilmis.

Avatar
Nazan Ünal 2016-07-02 15:15:48

Itiraz icin son tarih var mi