banner406
banner420
17 Mart 2016 Perşembe 08:49
Rehber öğretmenler bunu yapabilirler mi?
1/12/2006 tarihli ve 2006/11350 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan, 16/12/2006 tarihli ve 26378 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın "Ders dışı eğitim çalışmaları" başlıklı 17. maddesindeki; " (1) Ders dışı izcilik, beden eğitimi ve spor çalışmaları, halk oyunları ve güzel sanatlarla ilgili (Değişik: 25/07/2010 tarihli ve 27652 sayılı R.G. Yayımlanan BKK ile) dallar ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) koordinesinde ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerine yönelik olarak yürütülen bilim olimpiyatları ve proje çalışmaları kapsamında fiilen çalışma yaptıran öğretmenlere; aylık karşılığı ders, ek ders ve hazırlık ve planlama görevi saati sayısına bakılmaksızın, her bir saat çalışma karşılığında gündüz ücreti üzerinden, haftada azami 6 saati geçmemek üzere, her bir ders saati başına 1 saat ek ders ücreti ödenir. Ancak, bir ders yılında bu kapsamda ödenecek toplam ek ders saati sayısı, okulun bir ders yılındaki toplam ders saati sayısının %5'ini geçemez. Bu etkinliklerde görev alacak öğretmenlerde aranacak nitelikler, her bir etkinlik için aranılacak en az öğrenci sayısı ile benzeri diğer hususlar Bakanlıkça belirlenir. Etkinlik programları okul müdürlüklerince hazırlanır ve milli eğitim müdürlüklerince onaylanır.

(2) Vekaleten atananlar dahil yöneticilere, bu madde kapsamında ek ders görevi verilmez." hükümlerince,

3. Dönem Toplu Sözleşmesinin, İkinci Bölümü Eğitim, Öğretim Ve Bilim Hizmet Koluna İlişkin Toplu Sözleşmesinin "Ders dışı eğitim çalışmaları" başlıklı 3. maddesindeki; "(1) 1/12/2006 tarihli ve 2006/11350 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan, Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 17 nci maddesinde yer alan "%5" sınırı, "%6" olarak uygulanır." hükümlerince Ders dışı eğitim çalışmaları kapsamında yapılan eğitim karşılığında vekaleten atanan yöneticiler hariç tüm öğretmenlere haftada 6 saat ek ders ücreti ödenmektedir.

Bu konuya ilişkin ayrıntıları içeren düzenleme Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 17. maddesine dayanılarak Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünce yayımlanan "Ders Dışı Eğitim Çalışmalarına Dair Esaslar" konulu 2010/49 nolu genelgede yer almaktadır. Söz konusu genelgede bu etkinliklerin yürütülmesinde görev alacak öğretmenler ve her bir etkinliğe katılacak en az öğrenci sayısı ile benzeri diğer hususlar belirlenmiştir.

Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünce "Ders Dışı Eğitim Çalışmalarına Dair Esaslar" konulu 2010/49 nolu genelgesi için tıklayınız

Fakat sitemize iletilen bilgilere göre rehber öğretmenlere ders dışı eğitim çalışmaları kapsamında egzersiz görevi verilmemektedir.

Bu uygulamaya gerekçe olarak 17.4.2001 Tarihli ve 24376 Sayılı Resmi Gazete'de Yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Rehberlik Ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliğinin "Verilemeyecek Görevler" başlıklı 55. maddesindeki; "Eğitim-öğretim kurumlarındaki rehberlik ve psikolojik danışma servislerinde görevli psikolojik danışmanlara yönetim, büro işlerinde, ders, nöbet ve sınav gibi rehberlik ve psikolojik danışmadaki hizmet alanlarıyla ilişkisiz konularda görev verilemez. Ancak bu durum yönetici olarak atanmalarına engel teşkil etmez." hükümleri gösterilmektedir.

Bu yönetmelik hükümlerindeki verilemeyecek görevler kapsamında Ders Dışı Eğitim Çalışmalarına dair bir ibare bulunmamaktadır. Ayrıca rehber öğretmenlere ellerinde sertifika ve belgeler istinaden egzersiz görevi verilmesi öğrencilerle daha iyi iletişim kurmak açısından yerinde bir uygulama olacaktır.

Ahmet KANDEMİR
Memurlar.Net
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
psikolojik danışman 2016-03-17 11:44:54

Rehber öğretmenlere egzersiz olarak kurs açılmasına izin verilmeli.

Avatar
Komedi 2016-03-17 21:15:09

Rehber öğretmenlerin çabalarıyla Okullardaki sapıklar istismarcılar yakalandıkça rehber öğretmenlere olan rahatsızlık artmaya başladı.akşama kadar oturuyor diye itham edenler çoçukların derslerdeki akademik başarıları ortada.40 sorudan 5 matematik yapamıyor ing günaydın demeyi bırakın Türkçe okuma yazmayı bilmeyeni söylemiyorum artık

Avatar
keyhusrev 2016-03-17 14:05:22

saat 9 da gelip de rehberlik mi yapılır? Önce mesai saatleri düzenlensin rehber öğretmenlerin. Çoğu rehber öğretmen de zaten oturmaktan başka bir şey yapmıyor. Önce bunlarla ilgili çözüm bulunsun, sonra egzersiz yapsınlar.

Misafir Avatar
tekin 2016-04-03 00:37:53 @keyhusrev

@yılmaz ne kadar zoruna gitti, senin gibi bos oturan soytarılar mahvetti bu mesleği rahat ol.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
YILMAZ 2016-03-17 18:31:09 @keyhusrev

O DEDİKLERİNİ REHBER ÖĞRETMENLER DEĞİL SEN VE SENİN GİBİ ÖĞRETMEN KILIKLI SOYTARILAR YAPIYOR....

Beğenmedim! (1)
Avatar
zeki 2016-04-03 00:39:44

bak sen, yine para olunca hakları oldu. para olmayınca saçma sapan kavramların arkasına sığınırsınız. öğrenciye para için kurs açacağına mesai saatinde boş oturacağına derse girmeyi teklif etsenize... etmezsiniz çünkü yatmak kolay, para olunca hersey olur bkz. pansiyon nöbetleri... bunları okuldan alın bence kaynak israfı