banner406
banner396
07 Eylül 2012 Cuma 07:44
REHBER ÖĞRETMENLERE BÜYÜK HAKSIZLIK YAPILIYOR…
 
Bilindiği üzere, ortaöğretim kurumların da çalışan Rehber Öğretmenlere,sınav ve eğitim öğretime hazırlık dönemi olarak bilinen Haziran ve Eylül ayların da fiilen görevde olsalar dahi ekders ücreti ödenmiyordu. Ancak; 29/05/2012 tarihinde kamu görevlileri hakem kurulunca alınan kararların 28.maddesi doğrultusunda konuya açıklık getirilmiştir. Alınan bu karar, 1 Haziran 2012 tarihli ve 28310 sayılı Resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.Resmi gazetede yayınlanan bu karara göre; “Öğretmenlere, ilgili mevzuata göre öğretim yılı başında ve sonunda yaptıkları, meslekle ilgili çalışma sürelerinde iki haftayı geçmemek üzere ve fiilen görev yapmaları kaydıyla haftada 15 saat ek ders ücreti ödenir, bu fıkra hükmünden yararlanmayan rehber

öğretmenler hakkında da uygulanır.” Şeklinde düzenlenmiştir..

Bu konu ile ilgili karar bu kadar açık ve net ifadeler ile karara bağlanmış iken, İstanbul genelinde çeşitli İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ve bağlı ortaöğretim kurumlarında yanlış uygulamalar yapılmaktadır. Şöyle ki; bazı İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri, Rehber Öğretmenleri adı geçen tarihlerde görevde olmasına rağmen ek ders ücreti ödememekte, bazı İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ise okulda olmak isteyen Rehber Öğretmenlerin ilçe

onayı almaları gerektiğini söyleyerek yürürlükte olan mevzuata aykırı keyfi uygulamalar yapmaktadırlar. Bu konu ile ilgili, daha da ilginç olanı ise, bazı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü çalışanlarının ve okul yöneticilerinin bu konuda Rehber öğretmenlere ödeme yapılamayacağını çünkü; Milli Eğitim Bakanlığından kendilerine ulaşan yazılı bir emrin olmadığını iddia ediyor olmalarıdır. Yani burada asıl sıkıntı, birtakım yöneticilerimizin ve  milli eğitim çalışanının hala kendi ellerine bakanlıktan yazılı bir emrin gelmesini bekleyecek kadar gelişmelerden uzak ve çağın gerisinde olmalarıdır.

 

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğünün konuyla ilgilenerek, İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinde yaşanan bu bilgi eksikliği ve bilgi karmaşasının bir an önce çözülmesini,  okullarımızın temel taşlarından olan Rehber Öğretmenlerimizin uğradıkları hak mahrumiyetlerinin de giderilmesini istiyoruz. Konu hakkında bilgi eksikliği olan yöneticilerimizin bu konudaki bilgi eksikliklerini biran önce gidermeleri ve daha fazla hak mahrumiyeti yaşanmasına mahal vermemeleri, işleyişin sağlıklı yürümesi anlamında önem ve ehemmiyet arz etmektedir.

 

Enver DEMİR

 

Türk Eğitim-Sen Şb.Bşk
Son Güncelleme: 07.09.2012 07:44
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
NE OLDU,ÖZÜR ATAMALARINI HALLETTİNİZ 2012-09-07 16:51:39

bunlar mi kaldi.gündem degiştiriyorlar ,bereceksizler.100 üyeli anadolu sendikasi olamadilar!.(ben türk egt.send)ama aylriacagim bu gidişle.

Avatar
ÖZÜR DRUMUNU HALLETTILER NE YAPSINLAR 2012-09-07 16:53:36

yeni konulara geciyorlar.ayrilacagim bu sendikadan.bir anadolu sendikasi edemediler okadar üyeyiz:((

Avatar
antirehber 2012-09-08 00:53:04

rehber öğretmenler ki bana göre öğretmen bile değiller sanki çok çalışıyorlarda çok derse giriyorlarda haksızlık yapılıyormuş.

Avatar
alttakiantiyeanti 2012-09-08 01:36:43

rehber öğretmenlerle ilgili sıkıntın var sanırım.. sen bu kadar cesur bir anti rehberlikçiysen ki bana göre kıskanç bir ahmaksın buraya tel numaranı yaz bana ver hodri meydan hade bakem

Avatar
nazlı can @antirehber 2012-09-09 14:10:18

niye bu kadar çok kıskanıyorsınuz bizi doğru rehber öğretmen değiliz biz psikolojik danışmanız

Avatar
yorgan @NE OLDU,ÖZÜR ATAMALARINI HALLETTİNİZ 2012-09-10 16:02:48

bilseydim ,yorgan yastığımı alır rehber olurdum