08 Temmuz 2012 Pazar 00:34
Rotasyon Değişimi Hızlandırır…

Tıpta zehirlenen bedenlere ve lokal metabolizma bozukluklarında kan değişimi yaparlar ve vücudun doğal yollardan kendini yenilemesini beklerler. Kan değişimi bir çok durumda kesin tedavi için gerekir ve ağır vakalarda bir zorunluluk haline gelir.
Milli Eğitim Bakanlığını bir sistem ve organizma olarak düşünürsek rotasyon her yöneyle sistemde kangren olmuş noktaların kendini yenilemesi,  yeni bir oksijen, yeni ruh yeni bir soluk için gereklidir.
Milli Eğitim Bakanlığında çalışanlar hizmetlisinden memuruna,  öğretmeninden okul müdürüne,  eğitim denetmeninden il,  ilçe müdürü ve şube müdürüne kadar yenilenmeli,  yer değiştirmeli,  hiç kimsenin yerleşip kök salmasına,  o bölgenin ekabir takımı ile aşık atmasına, şımarıp şımartılmasına izin verilmemelidir.
Bir yerleşim biriminde uzun süre kalan kamu görevlisi,  birkaç yıl sonra kendi bildiği doğruları topluma dayatmak yasal ve hukuk çevresinde davranmak yerine gittiği ve benimsediği yerin boyası boyanmaya,  oradaki yasal ve hukuki olmayan işleri normal görmeye ve göstermeye,  kısaca araziye uymaya başlamaktadır.
Bunun sayısız örnekleri vardır. Özellikle Nüfus bakımından küçük yerlerde herkes birbirini tanımakta,  ahbap –çavuş ilişkisi kurmakta,  kan ya da evlilik akrabalıkları ile akrabalık kurmakta,  siyasi irade ile bir ünsiyet bağı kurmakta,  akraba-i taallukatın her birini bir partinin yönetimine kaydettirerek,  hangi devri iktidar gelirse gelsin aşını pişirip işini taşırmakta,  arabasını her engelden aşırmaktadır. 
Kimin kağnısı yürürse o kağnıya binip,  hiçbir engele takılmadan hayatlarına devam etmektedirler. Bu gün ilçelerde illerde öğretmenler arasında bir anket yapılsın… O ilin ilçenin nüfusuna kayıtlı öğretmenlerle dışardan gelen öğretmenlerin başarı ve performans göstergeleri incelensin. Kesinlik şu gerçek ortaya çıkacaktır. Başka il ve ilçeden gelen öğretmen memur,  hizmetli,  müdür müdür yardımcısı şube müdürü performansı ve başarısı daha üst seviyede çıkacaktır. 
Yerli memura öğretmene müdüre iş yaptırmak bu gün Milli Eğitim Bakanlığında deveye hendek atlatmaktan zor hale gelmiştir.
Bana bir şey olmaz…
Hiç kimse bana bir şey yapamaz.
Abim encümen.
Eniştem parti yönetiminde…
Yengem kadın kolları başkanı…
Amcam belediye başkanı…
Kuzen kaymakamm sekreteri. .
Dayım müdür…
Denetmen dünür.
Yeğen öğretmen.
Eniştem memur.
Yani sülalecek amiriz memuruz.
Kimsenin tankı topu,  hapı sapı,  hopu topu bize işlemez.
İlçe demek biz demek…
Biz demek ilçe demek.
***    ***   ***    ***
Böyle bir girift ilişkilerin olduğu ilçede yönetici olduğunuzu ve iş yapmak zorunda olduğunuzu bir düşünün. Çalışanlarınızın büyük çoğunluğunun aynı il ve ilçeden olduğunu düşünün.
Aşağı tükürseniz sakal…
Yukarı tükürseniz bıyık.
Köse iseniz ne ala…

Sonuç…
Çalışanın da çalışmayanında ayın on beşinde gidip maaşını çektiği….
Laf üretenle iş üretenin ayrıştırılamadığı….
Gülücük dağıtmanın marifet sayıldığı…
Dünyayı sırtında taşıyanlarla,  başkalarının sırtında taşınanların eşit haklardan yararlandığı… Bir evlere şenlik çalışma ortamı…
Adalet…?
Hak?
Hukuk?
Paylaşım?
Nimet ve külfet dengesi?
***    ***    ***
Bu durumun sadece bizim bakanlıkta böyle olduğunu sanmayın.
Sağlık bakanlığı da diğer bakanlıklar da aynı…
Taşra teşkilatında bu büyük aymazlık,  çürümüşlük ve kokuşmuşluk hakim…
Kangren olmuş atalet sorunu. .
Çözümü kan değişimi…
Kimsenin kimse ile çapraz ve karmaşık ilişkilere giremediği bir personel yönetimi.
Bunu sağlayacak sistem…
Bölge ve zaman esaslı yer değişikliği…
Yani rotasyon…
***    ***    ***
TSK ‘da,  HSYK’da Emniyette aynı sistem var. .
Gerekçesi yukarda anlatmaya çalıştığımız sakıncaları ortadan kaldırmak.
Çalışma ortamını adaleti,  hak ve hakkaniyeti korumak.
Bu kumların adalete hakka hakkaniyete ihtiyacı var da,  Eğitimin,  Genel idare hizmetlerinin hakka adalete hakkaniyete ihtiyacı yok mu?
Maarif davasının önemli isimlerinden Nurettin TOPÇU :İlköğretimde  merhameti,  ortaöğretimde adaleti öğretin çocuklara yeter. ”der.
Ama kiminle öğreteceksiniz. ?
Asıl soru bu?


Abdulkadir YÜCE
Eğitim Yöneticisi

Son Güncelleme: 08.07.2012 00:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
haluk can 2012-07-08 11:03:29

sanki başkaleyi anlatmışlar. üstelik her parti temsilcisi akraba , yani iktidar değişse bile orası hep aynı kişi tarafından yönetiliyor.

Avatar
emre can demir 2012-07-08 13:35:08

ya lütfenn ya şu rotasyondan bahsetmeyin şimdi ayvalıkta sarımsaklı plajındayım burda rahat rahat öğretmenlik yapıyoz karrşmayın ya adamlar yernde rahat be ..

Avatar
mustafa yılmaz @haluk can 2012-07-08 13:57:42

öğretmenin itibarının kalıp kalmadığı tarşılıyor, öğretmen kime ahkam kesecek. çarşıya şıkınca itibarı mı kalmış

Avatar
Öğretmene Rotasyon Olma lı dır.. 2012-07-08 14:23:55

öğretmene rotasyon gelmeli dir.. doğuya hiç gitmeyen gencecik öğretmenler eşi ne iş yaparsa yapsın doğuda 2-3 yıl kalmalıdır..polis asker gibi öğretmen de 2-3 yıl da gidip gelse herkes hem batı hem doğu görür.. şu anda büyük bir haksızlık var doğudakiler oraya hapsolmuş durumda..

Avatar
ROTASYON HERKESE ŞART 2012-07-08 14:25:23

batıdaki öğretmenin rahatı kaçmasın diye, doğudaki öğretmene hapis hayatı verilemez. rotasyon herkeze şart.