banner406
banner396
28 Mart 2013 Perşembe 18:40
Sağlık Meslek Lisesi Öğretmenleri Uygulama Dışında Tutulamaz
 Sağlık Meslek Lisesi Meslek Dersi Öğretmenleri Uygulama Dışında Tutulamaz

         Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Kurumları Genel Müdürlüğü İçel Valiliği Milli Eğitim Müdürlüğüne göndermiş olduğu 26/08/1998 tarih ve  B.08.Ö.ÖÖG.0.19.01.16/420.0-51075 sayılı İlk Yardım konulu yazısında "Sağlık Eğitim Enstitüsü Mezunlarının, İlkyardım tekniklerini uygulama seviyesinde bildiklerini, bu nedenle motorlu taşıt sürücü kurslarında görev almak isteyen adı geçen okul mezunlarından diploma dışında ayrıca belge istenmesine gerek bulunmadığına ilişkin ilgi yazıdaki Sağlık Bakanlığı görüşü, Bakanlığımızca da uygun bulunmuştur. Bu nedenle Sağlık Eğitim Enstitülerinden mezun olup motorlu taşıt sürücü kurslarında görev almak isteyenlerden mezuniyet belgesi dışında ayrıca ilkyardım tekniklerini uygulama seviyesinde bildiklerine dair belge istenmesine gerek bulunmamaktadır " diye belirtilmektedir.

      Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Kurumları Genel Müdürlüğünün web sitesinde yer alan "Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği Taslağı" 27.Madde de

1-Eğitim personelinde Aşağıdaki şartlar aranır.
a)İlk Yardım dersi İçin;
1-Tıp Fakültesi Mezunu Olmak,
2-22/05/2012 tarihli ve 24762 sayılı Resmi gazete'de yayımlanan İlk Yardım Yönetmeliği kapsamında alınmış "İlk yardım Eğititmeni Sertifikası" sahibi olmak. Şartı konmuştur.

     Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Kurumları Genel Müdürlüğü "Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği Taslağı"  Resmi Gazete'de yayımlanmadan önce ilgili mesleki sivil toplum örgütlerinin de görüşlerini  dikkate almalıdır.  27. Madde de İlkyardım dersi için Sağlık Eğitim Enstitüsü ilkyardım  bölümü mezunları, Sağlık Eğitim Fakülteleri ve  Sağlık Meslek Lisesi meslek dersi öğretmenleri bu uygulamanın dışında tutulamazlar. Sağlık Meslek Lisesi meslek dersi öğretmenleri acil tıp teknisyenlerinin (ATT) derslerine girmektedirler. Bu alanda almış oldukları eğitimleri, bilgi ve birikimleri yeterli iken sürücü kurslarında ilkyardım dersi vermelerinin ne gibi sakıncası olabilir bu durum tezat oluşturmaktadır. Taslağın  tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini düşünmekteyiz. Bu konunun takipcisi olacağız. Konu hakkında gerekli yazışmalar ve görüşmeler yapılacaktır.  

Son Güncelleme: 28.03.2013 18:40
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.