05 Nisan 2013 Cuma 08:50
Sağlık Özrüne Bağlı Atama Yapılmaması Hukuka Aykırıdır
 Eğitim-Bir-Sen, Mardin İl Eğitim Denetmen Yardımcısı olarak göreve başlayan üyesinin, Düzce’de ikamet eden ve yürüyemeyen, konuşamayan, temel ihtiyaçlarını karşılayamayan, yatağa bağımlı annesinin bakımını üstlenmek amacıyla Düzce’ye sağlık özrüne bağlı olarak atamasının gerçekleştirilmesi için yaptığı başvurunun reddine ilişkin Milli Eğitim Bakanlığı’nın işleminin hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle açtığı davada Mardin İdare Mahkemesi, Bakanlığın işleminin iptaline karar verdi.
Dava dilekçesinde, Anayasa’nın 12. maddesinin,“Herkes, kişiliğine bağlı, dokunulmaz, devredilmez, vazgeçilmez temel hak ve hürriyetlere sahiptir. Temel hak ve hürriyetler, kişinin topluma, ailesine ve diğer kişilere karşı ödev ve sorumluluklarını da ihtiva eder” hükmüne dikkat çekilerek, davacının, Düzce Tıp Fakültesi’nde tedavisine devam edilen ve bakıma muhtaç olan annesine bakmak için sağlık özründen faydalanmak istediği, sağlık özrü ile ilgili talebinin reddedilmesinin gerek evrensel hukuk ilkeleriyle gerekse kamu yararı ve hizmet gereklerine yönelik idare hukuku ilkeleriyle örtüşmediği, tesis edilen işlemin hukuka ve mevzuat hükümlerine aykırı olduğu gerekçesiyle iptali istenmişti.
Mardin İdare Mahkemesi, kararında, “Mardin’de il eğitim denetmen yardımcısı olarak görev yapan davacının Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Müfettişleri Başkanlıkları Yönetmeliği’nin 35. maddesi uyarınca annesinin sağlık özrü nedeniyle Düzce’ye atanmak istemiyle 03.10.2011 tarihinde yaptığı başvurunun 25.10.2011 tarih ve 71912 sayılı işlemle reddedilmesi üzerine bakılmakta olan davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Bakılan uyuşmazlıkta; davacının annesinin senilite, hipertansiyon, demans, restriktif akciğer ve bilateral nükleer skleroza hastalığı nedeniyle sürekli yakın takibi gerektirdiği ve başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremeyeceği yönünde sağlık kurulu raporu bulunması nedeniyle yönetmeliğin 35. maddesi uyarınca atamasının yapılması gerekirken, aksi yönde tesis edilen işlemde hukuka uyarlık bulunmamaktadır” ifadelerine yer vererek, dava konusu işlemi iptal etti.


Son Güncelleme: 05.04.2013 08:50
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.