07 Haziran 2019 Cuma 20:41
Sendika Üyesi Memurların Maaşından Yapılabilecek Kesinti Miktarı

Kamu görevlilerinden sendika üyesi olanların aylık ücretlerinden her ay sendika aidatı kesilmektedir.

Sendika aidatının ilgili memurun maaşında yarattığı net azalma miktarı, ilgili memurun; maaş miktarına, üyesi olduğu sendikaya ve bulunduğu gelir vergisi dilimine artışa göre farklılık gösterebilmektedir.

Sendika aidatının miktarı

Sendika üyesi olan kamu görevlilerinin aylık maaşından, belli miktarlar aralığında olmak üzere, üyesi oldukları sendikanın tüzüğünde belirtilen oranda üyelik ödentisi (sendika aidatı) kesilmektedir.

İlgili belirlemeye göre;

**Kamu görevlilerinin maaşından kesilecek sendika üyelik aidatının miktarı, alt ve üst miktarı yönüyle sınırlamaya tabidir.

**Üyelik aidatının bir aylık tutarı, 15/1’den aylık alan Devlet memurunun damga vergisine tâbi brüt ücretinin; en az binde dördü (%0,4) ve en çok otuzda biri (1/30) kadar olabiliyor.

**Sendika üyesi olan memurun aylık maaşından, damga vergisine tabi maaş tutarının üyesi olduğu sendikanın tüzüğünde belirtilen oranı kadar sendika aidatı kesiliyor.

Öte yandan, damga vergisi tabi maaş tutarının her memur için aynı olmaması ve sendikaların tüzüğünde belirlenen ödenti oranının her sendika için aynı olması zorunluluğunun bulunmaması nedeniyle, sendika aidatının miktarı; ilgili memurun maaş durumuna ve üyesi olduğu sendikaya göre değişiklik gösterebilmektedir.

Buna göre, üye olunan sendikaya göre ve kamu görevlisinin maaş miktarına göre değişebilen sendika aidatının miktarı, 2019 yılının ilk altı ayında;

-En az 14,18 TL

-En çok 118,15 TL

seviyesinde bulunmaktadır. Ancak, maaştan kesilecek sendika aidatının tutarı kamu görevlisinin gelir vergisi kesintisine esas matrahından da indirildiğinden, sendika aidatı nedeniyle net maaşta görülen kesinti miktarı yukarıda belirtilen tutarlardan daha az olmaktadır.

Sendika ikramiyesinin sendika aidatını karşılama durumu

Kamu görevlileri sendikalarına üye olup aylık veya ücretinden üyelik ödentisi kesilenlere, her üç ayda bir toplu sözleşme ikramiyesi ödeniyor.

Toplu sözleşme ikramiyesinin miktarı; 750 gösterge rakamının, içinde bulunulan dönem için geçerli olan aylık katsayı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarda olmaktadır. Bulunan brüt ikramiye tutarı üzerinden damga vergisi kesilmektedir.

Bu çerçevede, sendika üyesi kamu çalışanlarına 2019 yılının Ocak ve Nisan aylarında her defasında net 97,20 TL tutarında toplu sözleşme ikramiyesi ödenmiş bulunuyor.

Buna göre, 2019 yılının ilk yarısına ilişkin belirlemelerden hareketle (gelir vergisi diliminin %15 olduğu varsayılmıştır) konuyu memurunyeri.com olarak değerlendirdiğimizde;

*Toplu sözleşme ikramiyesinin 3 aylık net tutarının 97,20 TL, aylık net tutarının ise 32,40 TL olduğu,

*Sendika aidatının maaştan kesilen net tutarı 32,40 TL’den az ise ilgili memurun aradaki fark kadar aylık kazanç elde etmiş olacağı,

*Sendika aidatının maaştan kesilen net tutarı 32,40 TL’den fazla ise ilgili memurun aradaki fark kadar aylık kaybının olacağı

sonucuna ulaşmaktayız.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.