banner406
banner396
15 Mayıs 2013 Çarşamba 08:16
SendikAVCILIK
 Yetki devri sürecine girdiğimiz son günlerde bazı il ve ilçelerimizden mide bulandırıcı haberler almaktayız. Okul ve il-ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerinde idari görevlerinden çok sendikacılık faaliyetlerine mesai ayıranların sayısı ve neden oldukları skandallar arttıkça sabrımız tükenmekte, yasal hakları kullanma noktasına gelinmektedir.
MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünün 11/07/2012 Tarihinde yayımlamış olduğu 2012/26 Sayılı genelgenin 1.maddesine göre de merkez ve taşra teşkilatındaki yöneticilerin eğitim-öğretim ve bilim hizmetleri kolunda kurulan sendikalar arasında tarafsız olması ve bütün sendikalar arası ayrım gözetmeksizin sendikal çalışmaları kolaylaştırması gerektiği belirtilmiştir. Bu yazı, ilgili kanun ve mevzuata rağmen idari görevi sendikal tehdit ve rüşvet aracı olarak kullananların bir kısmı “3 aylığına üye ol” diyerek öğretmenlere adeta “kiralık eşya” muamelesi yapmaktadır. Böylesine ahlakız bir teklife evet diyerek sendika değiştirenlerin AES li olma, sezonluk sendika üyeliği kapsamında geri dönme şansı yoktur.
“ÜYE YAPMA” ifadesini bile reddeden AES’e göre örgütlülük ihtiyacı ve bilincinde olan eğitimci ÜYE YAPILMAZ, ÜYE OLUR. Kolundan bacağından çekiştirme, kuytularda ikna etme yöntemleri tümden reddediyor, siyaseten bağımsız bir meslek örgütünü SEÇENEK olarak orta yere koyuyoruz.
Sendikal bir ahlak örneği olarak yılın 12 ayında aynı tempo ve ilkelerle yürüttüğümüz sendikal faaliyetler diğer yapılarca 10 ay yatış, 2 ay pazarlama şeklinde yürütülmektedir. Eğitim çalışanlarında kaçıp kurtulma isteği uyandıracak denli yoğun bir şekilde bu iki ay adeta “ava” çıkan sendikacılar 10 ay boyunca hatırlamayacakları öğretmenlere türlü vaatlere bulunarak, “aidatın devletçe ısmarlanmasına” sığınarak, “atıver bir imza” mantığıyla üye kovalamaktadır. Bu süreçte kendiliğinden üye olmayan eğitimcilerin habersizce üye yapıldıkları, hatta sendika bilgilerinin eli ekran şifreli sendika ağalarınca değiştirildiği de bilinmektedir.
Geçtiğimiz günlerde İstanbul’dan bir ilçe milli eğitim müdürlüğü sendikamızı feshedilen sendikalar arasına alıvererek yüzlerce okulda binlerce öğretmene imza karşılığı bilgilendirme yapmış, girişimlerimiz ile yine imza karşılığı hatasını (?) düzeltmiştir. Kurulduğundan bu yana her üye belirleme sezonunda yüzlerce üyesi sistemden buharlaşan AES in yaptığı itirazlar ancak Haziran sonrası meyvelerini vermekte, “sistem hatası, memur yanlışı” bahanesiyle kaybolan üyelikler yine ekranımıza düşmektedir. Aynı Eeee-Devlet hatalarıyla kaç bin üyenin 1-2 aylığına hangi sendikalara aktarıldığını bilmek mümkün değil. Bu usulsüzlüğü önlemenin tek yolu herkesin özellikle bu aylarda sendika kesinti bilgisini bizzat kontrol etmesidir.
Sezon gereği yine aynı çirkinlikleri yaşıyoruz. Ağırlıklı olarak Eğitim Bir-Sen’li olan eğitim yöneticileri bir kısmı önceden doldurulmuş diğer sendikalardan istifa formlarını ve eki EBS üyelik formlarını öğretmenlerin burnuna dayamakta, sendika değişikliğini aynı gün içinde elden takip ederek sonuçlandırmaktadır. Aynı kişilerin EBS dışındaki sendikalara üye olanların işlemlerini yapmayarak sumen altı ettikleri de belgeli ve ispatlıdır.
Sendika-siyaset ve yandaşlık işbirliğinin zirve yaptığı son yıllarda, sendika üyeliği ve yöneticiliğinden il ve ilçe milli eğitimlerde, en çok da atamadan sorumlu şube müdürlüğüne atanmaların moda olduğunu görmekteyiz. Asaleten olmasa da görevlendirmelerle gerçekleşen bu “görevde yükselmeler” vefa borcu doğurmakta, asli görev sendikacılık, boş zamanlarda eğitim yöneticiliği olanların sayısı artmaktadır.
Temsilcilerimiz, üyelerimiz hatta sendikasız eğitimcilerden bize ulaştırılan bilgi ve belgeler ışığında görüyoruz ki; okul müdür yardımcılarından başlayarak il milli eğitim müdürlerine kadar çeşitli çap ve ağırlıkta eğitim yöneticisi EBS nin yetkiyi kaptırmaması için üye çalışmasındadır. Son iki ayı oldukça yoğun sendikal faaliyette geçiren bu yöneticilerimizi 5 yıldızlı bir otelde dinlendirmek isteyen EBS yöneticileri bizdeki listeleri de isteyebilirler, unutulan kırılmasın.
Antalya’da EBS dışında bir sendika takvimini odasına asan okul müdürüne ceza veren, 24 kasımda sendika temsilcisinin öğretmenlere çiçek sunmasına soruşturma açan zihniyet, Antakya’da bir otelde EBS başkanını karşılıyor, Honaz’da EBS pikniğini organize ediyor, il, ilçe milli eğitim müdürleri EBS şubelerini ziyaret edip fotoğraf veriyor, Sivas İl Milli Eğitimde ve okullarda neredeyse tüm koltuklarda EBS üyeleri arzı endam ediyor, Bitlis İl Milli Eğitim Müdürü ile EBS şube başkanı kol kola okul ziyaretleri yapıyor… Örnekler çoğaltılabilir.
4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu'nun "Sendika üyesi olamayacaklar" başlıklı 15'inci maddesinin (c) bendi gereğince, taşra teşkilatı il kuruluşlarının en üst amirleri ile yardımcılarının kamu görevlileri sendikalarına üye olmaları mümkün değildir. Yasal metinlere göre sınırları çizilen sorumluluk ve görevlerin amir-yöneticilerce yerine getirilmesi beklenirken, sendikal rekabete zarar veren, aynı zamanda da etik olmayan bu tarz olaylara şahit olmak midemizi bulandırmaktadır. Üye olmadan da sendikacılık yapılabildiğini görenlerden, bilenlerdeniz. Konuyla ilgili gelişmeler doğrultusunda sendika olarak adli mercilere gerekli şikayet başvurularını yaparak, sürecin takipçisi olacağımız muhataplarımızca ayrıca bilinmelidir.
Eğitim çalışanlarını AV, sendikacılığı kişisel ikbal aracı olarak görenlere ilanen duyurulur.

Cansel GÜVEN
Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı

Son Güncelleme: 15.05.2013 08:16
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.