banner406
banner396
17 Ekim 2012 Çarşamba 23:50
Serbest Etkinlikler Dersinin Uygulanışı

 Talim Terbiye Kurulunun 20.07.2010 tarih ve 75 no lu kararı gereği okullarımızda haftalık otuz saat dersin, 1, 2 ve 3. sınıflarda 5 saati 4. sınıfta ise 4 saati “serbest etkinlik”lere ayrılmıştır.

Serbest Etkinliklere ayrılan ders saati sayısı kurulun 25.06.2012 tarih ve 69 sayılı kararı ile değiştirilmiş bu sayı 1. sınıfta 4, 2 ve 3. sınıflarda 2 saate indirilmiş, 4.  sınıftan ise kaldırılmıştır. 
Bu saatlerde nasıl bir program ve içerik uygulanacağı ile ilgili olarak net ve detaylı bir açıklama olmayıp, sadece kurulun çizelge altındaki açıklamaları bulunmaktadır. Kurulun açıklamasında “2013-2014 yılında 1. Sınıflara konulan serbest etkinliklerin zorunlu olmayıp velinin  isteği  doğrultusunda  okul  yönetiminin  kararına  bağlı  olarak  uygulanacağı” belirtilmektedir. İfadedeki esneklikten dolayı bazı okullarımızda, özellikle ikili eğitim yapan ve derslik sıkıntısı olan okullarımızda serbest etkinlik uygulaması yapılmamaktadır.
2010 yılında çıkan haftalık ders çizelgesi kademeli olarak 1 ve 5. Sınıflardan başlamak üzere kaldırıldığından, halen bu çizelge ilkokul 2, 3 ve 4. Sınıf ile ortaokul 6, 7 ve 8. Sınıflarda uygulanıyor. Bu da 2, 3 ve 4. Sınıflarda 5 saat serbest etkinlik (Talim terbiye kurulunun  29.06.2012 tarih ve 80 sayılı kararı ile Trafik Güvenliği ve İlkyardım dersi zorunlu olmaktan çıkarılıp serbest etkinliklere dahil edildi) uygulanacağı anlamına geliyor. Bu saatlerin hangi esaslara göre işleneceği ise şu şekilde açıklanmış. “Serbest etkinlikler saatinde, okul ve çevrenin şartları ile öğrencilerin bireysel özellikleri ve ihtiyaçları dikkate alınarak;
a.  Sosyal, kültürel ve eğitici faaliyet olarak; folklor, müsamere, konser, müzik, monolog, diyalog, grup tartışmaları, güzel konuşma-yazma,  kitap okuma, dinleme, sergi düzenleme, gezi-gözlem, inceleme, bilmece, bulmaca, atışma, sayışma,  şarkı ve türkü söyleme, soru sorma, cevap verme, duygu ve düşüncelerini ifade etme, oyun, film izleme, bahçe etkinlikleri, bitki ve hayvan yetiştirme vb. etkinlikler uygulanır.
e.  Serbest etkinlikler saati, zümre öğretmenler kurulunca hazırlanan aylık faaliyet planına göre uygulanır. Yapılan faaliyetler sınıf defterine yazılır.”
Serbest etkinlik saatlerinin ne şekilde değerlendirileceği yukarıdaki gibi açıklanmasına rağmen bu saatlere konulan çeşitli derslerle bu saatler serbest olmaktan çıkarılmıştır. İlkokullarda zorunlu ya da seçmeli “Rehberlik ve Sosyal Etkinlikler” dersi olmadığından beş saatin bir saati bu derse, bir saati il milli eğitim müdürlüğünün zorunlu olarak okutulmasını istediği ve kitaplarını okullara gönderdiği “İstanbul” dersine, bir saati “okuma” dersine, dördüncü sınıflarda bir saati “Trafik Güvenliği ve İlk Yardım” dersine ayrılmaktadır. Geriye kalan saatte/saatlerde ise öğretmenlerimiz Matematik ya da Türkçe dersi işlemektedir. Normalde ise zümre öğretmenler kurulunda aylık faaliyet planı hazırlanıp bu plan dahilinde yukarıdaki açıklamanın a) bendindeki etkinliklerin yapılması gerekmektedir.


Cengiz YEŞİLYURT

Son Güncelleme: 17.10.2012 23:50
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.