banner406
banner396
02 Eylül 2012 Pazar 15:41
Şeytani Plan Devrede
 
Katsayı uygulaması, kılık kıyafet dayatmaları, Kur’an kurslarının kapatılması, din eğitiminin baskılanması, insanların çocuklarını yaz tatillerinde bile camilere göndermelerinin önüne geçilmesi, eğitimcilerin fişlenip yıldırılmaları ve meslekten ihraç edilmeleri, ilahiyat fakültelerine ayar verme çabaları, İslam ülkelerindeki üniversitelerden mezun öğrencilerin diploma denkliklerinin ortadan kaldırılması gibi uygulamalarıyla hatırlanan 28 Şubat döneminin cunta yandaşları yine boş durmuyor. 

 

İdeolojik ve marjinal yapılarıyla cuntacı anlayışa çanak tutan sözde sivil toplum örgütleri, toplumun muhafazakar-dindar yapısını kırmaya yönelik en önemli proje olarak hayata geçirilen, eğitimde hayatı zindana çeviren 28 Şubat artığı 8 yıllık kesintisiz eğitim sevdalarından bir türlü vazgeçmiyorlar. Bu amaca yönelik olarak bir çok toplantı düzenledikleri ve okulların açılması ile seslerini daha da yükseltecekleri öğrenilen grupların, bir takım provokatif faaliyetlere de girişebilecekleri öğrenildi. Bu çevrelerin, özellikle 4+4+4 olarak bilinen yeni eğitim sisteminin yürütülmesinde yaşanabilecek bir takım sıkıntıları istismar edecekleri ortaya çıktı. 18. Milli Eğitim Şura Kararı olarak 4+4+4 yeni eğitim sisteminin yasalaşması ile 28 Şubat MGK kararıyla dayatılan 8 yıllık kesintisiz zorunlu eğitime son verilmişti. 

 

YENİ SİSTEM NE GETİRİYOR 

Yeni sistem ile zorunlu eğitim 12 yıla çıkarılırken, okullar; ilk, orta ve lise olmak üzere üç bölüme ayrılıyor, gerek seçmeli dersler ve gerekse okul türlerinde de çeşitlilik sağlanmış oluyor. Bu arada toplumun ciddi eksiklerinden biri olan din ve ahlak eğitimi de seçmeli olarak sunulan Kur'an ve siyer dersleri ile bir parça karşılanmış olacak. Hafızlık eğitimine devam etmek isteyen öğrencilerin 4. sınıftan sonra bir yıl Milli Eğitim Bakanlığı'nın bilgisi dahilinde ara vermesine de olanak tanıyan yeni sistem, İmam Hatip liselerinin orta kısmını da yeniden vatandaşların tercihine sunmuş oldu. 

 

YASAYI ENGELLEYEMEMİŞLERDİ 

Bu arada yeni sisteminin yasalaşma sürecinde CHP ile birlikte Eğitim-Sen ve etrafında kümelenen bir kısım marjinal oluşum ve sol grupların komisyon çalışmalarını kilitlemeye yönelik ayak oyunları, halktan yeterli desteği alamadığı için başarılı olamamıştı. Yeni sistemi Türkiye'deki en büyük eğitim sendikası olan Memur-Sen Konfederasyonu'na bağlı Eğitim-Bir-Sen 18. Milli Eğitim Şurası'nda önermiş ve karar haline gelmesine öncülük etmişti. 

 

YENİ EĞİTİM SİSTEMİNİN ALTYAPISI HAZIR MI? 

Yeni eğitim sisteminin sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için tüm hazırlıklar hızla sürdürülüyor. Alınan bilgilere göre okul dönüşümleri tamamlanmış durumda. Müfredat altyapısı ve ders kitapları ise tamamlanmak üzere. Öte yandan ilkokul 1. sınıfa başlama yaşının aşağıya çekilmesi ve lisenin zorunlu hale gelmesi dolayısıyla sisteme yeni öğrenci girişindeki yükü kaldıracak derslik sayısının yeterliliği, 5. sınıflarda haftalık ders saati sayısının 30'dan 36–37 saate kadar çıkarılması dolayısıyla ikili eğitim yapan binlerce okulun giriş ve çıkış saatlerinde oluşacak mecburi sarkmalar yüzünden sabahın alaca karanlığında dersin başlayıp akşamın zifiri karanlığında bitme ihtimali, okula başlama yaşındaki geriye çekilmeye paralel olarak dersliklerde ve okulun lavabo-tuvalet, sıra-masa gibi fiziki koşullarında paralel önlemlerin yeterince alınıp alınmadığı ve en önemlisi de sistemi uygulamaya koyacak olan okul yöneticileri ve öğretmenlerin Milli Eğitim Bakanlığı'nın son dönem uygulamalarına olan tepkileri gibi bir takım sıkıntıların yaşanabileceği belirtiliyor. 

 

FIRSATÇILAR İŞ BAŞINDA 

İşte bu potansiyel sıkıntı noktaları 28 Şubat sevdalısı sol örgütlenmenin ağzının suyunu akıtıyor. Daha önce yaptıkları eylem ve etkinliklerde halkı yanına çekemeyen marjinal gruplar, okulların açılışına sayılı günler kala harekete geçtiler. 

 

EV SAHİBİ İSTANBUL BAROSU!.. 

4+4+4'ün hayata geçirilmesinde yaşanabilecek aksaklıkları fırsata dönüştürme peşinde koşan marjinal gruplar Eğitim-Sen önderliğinde bir araya gelerek “Şimdi Eylemi Örme Zamanı” kampanyasına başladılar. Özellikle İmam Hatip düşmanlığı ile bilinen çevreler, eğitimcilerin, maaşlarında ciddi iyileştirmeler yapılmaması gibi konulardaki tepkilerini de fırsat bilerek, ilki 6 Temmuz'da Halkevleri'nin çağrısı ile Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi'nde olmak üzere bir dizi toplantı ile ön hazırlıklarını tamamladılar. “4+4+4'ü Birlikte Durduralım” toplantısının ardından ikinci olarak 4 Ağustos'ta İstanbul Barosu Konferans Salonu'nda toplanan 24 kuruluşa bağlı kişiler, kirli planlarına son rötuşları verdiler. 

 

AKSAKLIKLARI İSTİSMAR EDECEKLER 

Okulların İmam Hatip ortaokuluna dönüştürülmesi, seçmeli Kur'an ve siyer dersleri, haftalık ders saatinin 36-37'ye çıkarılması, öğretmenlerin sorunları dolayısıyla oluşan tepkiler, servis sorunları ve veliye getireceği mali yükler, okula başlama yaşındaki erkene çekilme, okulların fiziki koşullarının 60–66 aylık çocuklara uygun olmadığı gibi noktalardan çalışma yürütecekleri öğrenilen malum çevrelerin, strateji olarak yaşanan sorunlardan hangisi en fazla can yakıyor ve halk desteğine uygun ise orayı kaşıyacakları belirtiliyor. 

 

KİRLİ PLANIN PROVALARI YAPILDI 

Malum çevrelerin Mersin-Ümraniye gibi yerlerde ilk provalarını yaptıkları eylemleri geniş katılımlarla metropollere taşıma hazırlığında oldukları öğrenildi. Eylemlerin Akdeniz ayağı için 2 Eylül'de Antalya'da toplanacakları öğrenilen grupların 5 Eylül'de İstanbul Taksim'de, sonrasında ise Ankara'da kirli provokasyonlara girişebilecekleri öğrenildi. 

 

BAŞBAKAN'IN DEVREYE GİRMESİ GEREKİYOR 

Suriye, PKK, iç siyaset, AK Parti kongresi, uluslararası gelişmeler gibi bir yığın gündemle uğraşmak durumunda olan Başbakan Erdoğan'ın, partisinin en önemli projelerinden olan “4+4+4 yeni eğitim sistemi”nin hayata geçirilmesinde, “Milli Eğitim Bakanlığı'nın yaptığı işçilik hataları” ve bir takım aksaklıklar sebebiyle iştahı kabaran sol çevrelerin puan toplamaması için devreye girmesi gerektiği belirtiliyor. 

 

YASANIN YÜRÜTÜLMESİNE ENGEL OLMAK SUÇ DEĞİL Mİ? 

4 Ağustos'ta İstanbul Barosu Konferans Salonu'nda toplanarak kararlar alan grup bakın neler konuşmuş: “Özellikle parça parça gelişen itirazları yerellerde bir araya getirecek, 4+4+4'ün etkilediği tüm okulların veli/öğretmen ve öğrencileri ile iletişim kuracak, bilgiyi toplayacak, sürece müdahale edecek yerel koordinasyonlar ihtiyaç olduğu açığa çıktı. İstanbul çapında bir örgütlenme ve durdurmayı hedefleyen güçlü bir mücadele çizgisi örmek için “4+4+4'ü Durduralım İstanbul Koordinasyonu”nun oluşturulması gerektiği vurgulandı.” 

 

ALEVİLERİ ÇELMEYE ÇALIŞIYORLAR 

“Koordinasyon her 15 günde bir temsilciler düzlemiyle değil herkese açık bir meclis olarak toplanacak. Toplantı yerleri her bir toplantıdan sonra duyurulacak. 4+4+4 piyasacı-gerici-cinsiyetçi eğitim yasasının yarattığı dönüşümü ve sonuçlarını anlatmak üzere toplantıya çağrıcı/katılımcı olanlardan başlayarak ülkede örgütlü olan tüm güçlerin (yöre derneği, Alevi derneği, kültür merkezi, sendika, oda vb. tüm kurumların) kendi örgütlerine (üye ve yöneticilerine) dönük bilgilendirme toplantıları düzenlemeleri gerektiği ifade edildi.” 

 

EYLEMCİ HAVUZU KURMUŞLAR 

“Bu toplantılara giderek yasayı ve sonuçlarını anlatacak eğitimcilerden ve akademisyenlerden bir bilgi ve eğitimci havuzunun oluşturulması ve ‘4+4+4'ü Durduralım İstanbul Koordinasyonu'nun bu konuda İstanbul'un neresinde bir talep olursa oraya eğitimcileri yöneltecek bir organizasyon yapması gerektiği ifade edildi (bu konuda toplantıya katılan eğitimcilerin isimleri alınarak bir havuz oluşturulmaya başlandı)... 11 Eylül'de başlayacak ve 15 Eylül'de bir Ankara eylemi... 4+4+4'ün bütünlüğünü anlatmak, sonuçlarını göstermek, bilgilendirmek, karşı çıkışın büyüklüğünü iktidara göstermek açısından kritik önem taşıyan ‘4+4+4'ü Durduralım' imzalarının yaygın bir biçimde toplanmasının, farklı kurumların sürdürdüğü imza toplama çalışmalarını her bir kuruma yayılmasının gerekliliğinin altı çizildi.” 

 

KAPI KAPI DOLAŞIYORLAR 

“İlknur Birol, 4+4+4 yasasının kadınların ikinci sınıf kabul edildiği bir toplum tahayyülünün yasası olduğunu ifade etti. Bilimin, eğitimcilerin, halkın bu yasaya karşı olduğunu söyledi. Eğitim Hakkı Meclisi adına Emrecan Bülbül 4+4+4'ü durdurma hedefiyle başlatılan çalışma kapsamında ev ev, sokak sokak, meydan meydan bilgilendirme yapıldığını ve imza toplandığını ifade etti. Ömer Dinçer'in ‘Projeyi büyük oranda hayata geçireceğiz' dediğini hatırlatarak AKP'nin bile geri adım atma sinyallerini verdiğini belirtti. Bülbül ‘Tek tek tepkiler var her yerde. Bu bir araya geliş bir mıknatıs görevi görebilir. Okulların açılmasına kadar 6 haftalık bir zamanımız var. Bu yasayı ortadan kaldırma hedefiyle mücadele çağrımızı, herkesin ana gündemi haline gelmesi çağrısını yineliyoruz' dedi.” 

 

“ÖĞRETMEN”E GÖRE PROTESTO YETMEZMİŞ 

“Öğretmen Erkan Barikan; ‘Kartal Zekeriya Göçer İlköğretim Okulu'nda çeşitli eylemler düzenledik. İmam Hatip okuluna dönüştürülmeye çalışılan bir okul. Tepki gösterince ek binayı İmam Hatip yapacaklarını söylediler. Kartal Zekeriya Göçer okulunun bulunduğu mahalle Alevilerin yaşadığı mahalle' diyerek asıl olarak bundan sonra fiilen o okula İmam Hatip kaydı yapılmamasını sağlayacaklarını ifade etti. Sadece protesto etmeyen, 4+4+4'ü durdurmayı hedefleyen bir eylem çizgisi gerektiğini dile getirdi.” 

 

HUSUMET MECLİSİ 

“İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu, İstanbul Meslek Odaları Koordinasyonu'nda bu süreci gündem edeceklerini ve aktif olarak katılacaklarını; bu toplantıların bir meclis gibi işlemesini, 15 günde bir yapılmasını; eylem, etkinlik bilgilendirmeleri ve kararların bu toplantılardan alınmasını önerdi. Bir koordinasyon kurulması yönünde karar alındı. Koordinasyonun 15 günde bir açık çağrılı toplantılar yapması yönünde de ortaklaştı.” 

 

“ASİMİLASYON YASASI” İMİŞ… 

“Bahçelievler'den katılan bir veli, bir Alevi olarak süreçten tedirginlik duyduğunu, bu yasanın aynı zamanda bir asimilasyon yasası olduğunu, 4+4+4'e bu nedenle de karşı olduğunu ve çalışmalara katıldığını vurguladı. Ataşehir'den gelen bir katılımcı veliler, DKÖ'ler, siyasi partilerle birlikte kurulan platformu ve mücadele sürecini aktarırken bu tepkileri bir araya getirmek gerektiğini vurguladı.” 

 

PSAD'IN PROVOKASYON TARİHİ 30 EYLÜL 

“Pir Sultan Abdal Derneği Kültür Sanat Sekreteri; ‘78'de de ‘Gerici eğitime hayır' diyorduk ama bugün gericilik dışında tüm eğitimin dincileştirilmesi söz konusu' dedi. Zorunlu din derslerine karşı mücadele ettiklerini ama bunu yeterli düzeye sıçratamadıklarını, 4+4+4'ün de bu bakımdan kritik olduğunu söyledi. Alevi örgütlerinin 30 Eylül miting programı hakkında bilgi verdi. Eğitim-Sen 4 Nolu Şube Yöneticisi Nihal Üstüntaş söz alarak 4+4+4'e karşı mücadelenin çok fazla olanak açığa çıkarttığını; meselenin sadece İmam Hatipler olarak ele alınmaması gerektiğini söyledi.”

 

DEVRİMCİ SAĞLIKÇILAR İŞBAŞINDA 

“Devrimci Sağlık İş Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu; 4+4+4'ü durdurma mücadelesinde ilk elden yapacaklarını planladıklarını, İstanbul'da sendika temsilcilerine dönük toplantılara başladıklarını, örgütlü oldukları 20 hastanede de bu yasayı üyelerine anlatıp, imza toplama çalışmalarına katılacaklarını ifade etti.” 

 

YİNE ALEVİLERE ÇENGEL 

“Moderasyondan İlknur Birol, sistemi durdurmak için ‘Alevi örgütlerinin çabaları diğer bileşenlerle ortaklaştırılmalı, Eğitim-Sen'in programına bütün öğretmen ve veliler dahil olmalı' dedi” 

 

15 EYLÜL'DE ANKARA… 

“Eğitim-Sen 2 No'lu Şube Yönetim Kurulu'ndan Fatma Terzi, 11 Eylül'den itibaren farklı kollardan Ankara'ya yürüneceğini ve 15 Eylül'de Ankara'da bir eylem yapacaklarını bildirdi. Terzi, 5 yaşındaki çocukların okula gönderilmesi ile ilgili Türk Tabipler Birliği (TTB) ve Psikiyatri Derneği ile bir çalışma yapılacağını da söyledi” 

 

DOKTOR MUSUN MÜNECCİM Mİ? 

“Dr. Nazmi Algan, ‘Bu mücadele uzun soluklu bir mücadele. Okulların açılmasına altı hafta kalsa da açıldıktan sonra çok büyük bir karmaşa yaşanacak. Bu yüzden yapacaklarımız altı haftadan sonra da devam edecek' dedi. İmam Hatip okullarına kayıt yaptırmama işinin üzerine gidilmesi gerektiğini söyledi. Hekim olarak 5 yaşındaki çocukların okula gitmesini doğru bulmadığını söyleyen Algan, tüm doktorların bu çocukların okula gidemeyeceğine dair rapor vermesi gerektiğini belirtti.” 

 

NİYETE BAK!.. 

“Halkevleri Danışma Meclisi Üyesi ve eğitimci Mübeccel Karabat, lise ve orta bölümün aynı yerde bulunduğu okullarda iki kademe için ayrı kapılar yapıldığını; fakat bu kapıların kız ve erkek öğrencilerin ayrı yerlerden çıkması için kullanılabileceğini söyleyerek bunun engellenmesi gerektiğini ifade etti. Karabat, her yere bilgiyi ulaştırmak için bir ağ kurulması, okul önlerinde bildiri dağıtımı gibi çalışmalar, çocuklarını götürecek yerleri olmayan ailelerin ders bitiminde çocukları ‘Okullar bizimdir' diyerek okulda bırakması gibi eylemlerle bu sürecin zenginleştirilebileceğini ifade etti. İstanbul Halkevi Başkanı Özge Ozan, ‘İlk hedef 4+4+4'ü durdurmak…' İstanbul'un Eylül ayında eğitimde en büyük kaosun yaşanacağı il olacağını ifade eden Ozan ‘Yapacağımız her çalışma, her eylem meşrudur, bu meşru mücadeleyi büyütecek örgütlenmeyi hedeflemek gerekir' dedi” 

 

PEDAGOG BOLLUĞUNUN SEBEBİ BELLİ OLDU 

Okul aile birliklerinin içine sızılarak halkı yeni eğitim yasasına karşı örgütleme çalışmalarının önerildiği toplantılarda medyanın da kullanılması konuşulmuş. 

 

Bunun yanı sıra muhtarlar üzerinden de örgütlenme çalışmalarının yürütüleceği belirtilmişti. Son günlerde, televizyonlara çıkarak, halkı kanunlara ve hükümete karşı kışkırtan Eğitim-Sen uzmanlarının, yanlarında gezdirdikleri pedagogların da bu toplantılarda alınan kararlar gereği kullanıldığı öğrenilmiş oldu. 

 

İŞTE O ŞEYTANİ PLANLAR 

¥ Okullarda yaşanabilecek sıkıntılar istismar edilecek, provokatif faaliyetler sergilenecek. 

 

 

¥ İHL'lere kayıt yaptırma işinin üzerine gidilecek. 

 

 

¥ 5 yaşındaki çocuklar için, doktorlardan “okula gidemez” raporu alınması için baskı kurulacak ve yaygınlaştırılacak. 

 

 

¥ 4+4+4'ü durdurmak için okul önlerinde bildiriler dağıtılacak. 

 

 

¥ Ders bitiminde öğrenciler okulda tutulacak... 

 

 

¥ 2-5 Eylül tarihleri arasında Antalya, İstanbul ve Ankara'da provokatif eylemler yapılacak... 

 

 

¥ Okul aile birliklerine sızılarak velilere propaganda yapılacak. 

 

 

¥ Muhtarlar üzerinden örgütlenme çalışmaları yapılacak. 

 

 

¥ Sözde pedagog ve uzmanlar ile medyanın kullanılması sağlanacak. 

 

 

TOPLANTILARA KATILAN KURUMLAR 

Toplantılara şu dernekler ve şu şahısların katıldığı bildirildi: Halkevleri Eğitim Hakkı Meclisi, TÜMTİS, Hubyar Sultan A.K.D., Pirsultan Abdal Kültür Der. Genel Merkezi, EMO İst. Şube, İstanbul Tabip Odası, Türkiye Gazeteciler Sendikası, Öğrenci Kolektifleri, Kangal Dernekler Federasyonu, Emekli-Sen 3 Nolu Şube (Aksaray), Devrimci Sağlık İş, Sine-Sen, Enerji-Sen, Liseli Genç Umut, Kocataş Mahalle Derneği, İnsan Hakları Derneği, Divriği Kültür Derneği, Tüm-Tokter, Toplumsal Ses Gazetesi, Tokat Reşadiye Çat Köyü Yrd. ve Dn. Derneği, Politeknik, Erenler Cemevi, Erzincanlılar Derneği, Elmalıkent Derneği, Barış Demirci (Eğitim-Sen 8 Nolu Şube Yöneticisi), Fatma Terzi (Eğitim-Sen 2 Nolu Şube Yöneticisi), Nihal Üstüntaş (Eğitim-Sen 4 Nolu Şube Yöneticisi), Özgül Atalay (Eğitim-Sen 2 Nolu Disiplin kurulu); eğitimciler Mübeccel Karabat, Aziz Yılmaz, Zeynep Cansu Elifoğlu, Murat Karagür, Özden Aras, Volkan Aktepe, Eylem Savut, Aydan Berberoğlu, Emel-Orhan Karakaya, Aysel Çakır, Asiye Çil, Erkan Barıkan, Mustafa Bülbül, Deniz Durak, Selbihan Kurtel. 

 

DARBECİ BARO'DA TEZGÂHLANDI 

Aralarında Halkevleri, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, İstanbul Tabip Odası, Eğitim-Sen, TGC, Devrimci Sağlık İş gibi grupların da yer aldığı 24 marjinal kuruluş, 4 Ağustos'ta, darbecilere verdiği destek yüzünden adı “Darbeci Baro”ya çıkan İstanbul Barosu'na ait konferans salonunda toplanarak, yeni eğitim sistemini provoke etme kararı aldı. 

 Son Güncelleme: 02.09.2012 15:41
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hergün 2012-09-02 23:30:20

yeni sistem her ne kadar aksaklıklarla karşılaşıyorsada eskinin ilkokul mezunu anlayışı yerini orta ve lise eğitimi ve mesleki çeşitliliğe bıraktı.kim ne derse desin sistem oturduktan sonra çeşitliliği artmış kaliteli eğitim sağlanacak..