banner406
banner396
03 Mayıs 2013 Cuma 10:29
Sınav Görevi ve Denetmenlerle İlgili Tartışma da Gelişme
 Sınav görevlilerine ödenen ücretlerle ile ilgili dünkü yazımla konu bütün boyutlarıyla eğitim kamuoyunda tartışılmaya başlandı. Yeni bilgiler ortaya çıkıyor. Benim de amacım bu konunun cesaretle tartışılmasını ve yeniden düzenlenmesini sağlamaktı.
                Bakanlığın yaptığı sınavları ayırarak, yeniden değerlendirelim. Açık lise ve açık ortaokul sınavlarında öğretmenler 5 ders saati (yaklaşık 43,5 TL), hizmetli, polis ve denetmenler dün verdiğim tablodaki gibi ücret almaktadır. Sürücü adayları için yapılan yazılı sınavlarında ise öğretmenler ders saati üzerinden değil, ayrı bir sistemle ücretlendirilmektedir. Benim gözden kaçırdığım bu hususu düzelterek, komisyon başkanının 118,02 TL, salon başkanı 105,60 TL ve gözetmenlerin 93.18 TL ücret aldığını, düzelterek belirtmiş olayım. 
                Direksiyon sınavlarındaki kargaşanın ise anlaşılır tarafı yok. Beni arayarak, haklı sitemlerini ileten denetmenlerimizin söylediklerinden anladığım kadarıyla, direksiyon sınavlarından denetmenler ücret almıyorlarmış. Hatta Anadolu’da hiç görev almıyorlarmış. Sadece İstanbul’da yapılan düzenleme ile çözüm bulunmaya çalışılmış. Bu düzenlemeyi benimsemeyen birçok denetmen ya görev almıyormuş ya da ücreti kabul etmiyormuş. Bu konuda yakın bir zamanda yeni bir yönetmelik bekleniyormuş. Burada, denetmenlere ödenecek ücretin, ilçelerdeki Sınav Uygulama ve Değerlendirme Kurulları payından değil de Sınav Koordinasyon Takip ve Denetleme Kurulu başkan ve üyeleri ile kurulun sınav için yapacağı harcamalardan ödenmesi durumunda aradaki farkın çok yüksek olacağı söylenmekte. (Her sınav için değişmekle beraber doksan yüz lira yerine sekiz yüz dokuz yüz lira gibi tutarlar konuşuluyor.) 
                Direksiyon sınavlarıyla ilgili çok şeyler öğrenmeye başladık. Bütün sitemlerden asıl dile getirilmesi gereken durumun burada olduğunu anladım. Kulaktan dolma bilgilerle değil de sağlam bilgiye ulaşınca, şehir efsanesi gibi ortalıkta dolaşan tutarları hiç çekinmeden buradan ilan edeceğim. Hiç göreve gelmeden, bir sınav için maaşının çok üzerinde ücret almayı hakkaniyet ölçüsünde bulmuyorum. Eksik verdiğim bilgilere, çok para alanlar dururken az para alanları karşı karşıya getirmiş olmama kızalım ama lütfen cesaretle de konuşalım, bilgiye sahip olanlar bilgi versin paylaşalım. Gizli kapaklı bir şey kalmasın. Sadece açık lise ve açık ortaokul sınavlarında bile olsa, öğretmene 43,5 TL veriliyor olması kanıma dokunuyor. Kimsenin aldığı parada gözümüz yok, sadece öğretmenlerin bu kadar itilip kakılması, defalarca dile getirmemize rağmen hala adım atılmamış olmasını kabullenemiyorum. Eğitim ve sınav işinin özünü sınıflarda öğretmenler yapıyor bunu hiç kimse unutmasın. 
                Bizim kurumlarımızda maaş ve ek dersin dışında nerede parasal bir iş varsa orada konuşulacak çok konu oluyor nedense. Kurslar, etütler, sınav ücretleri. Bir zamanlar banka promosyonları… Hep bir gizlilik var. Aslında kıyısından köşesinden herkes bir şeyler biliyor ama dillendirilemiyor. Banka promosyonlarının üzerindeki gizemi kaldırana kadar az mı emek harcadık. İlçelerde, sadece sınav yapılan okuldaki öğretmenler değil de sırayla bütün öğretmenlerin görev alacağı bir düzeni daha yeni yeni oluşturabiliyoruz. Mevcut paylaşım düzeni kimin işine yarıyorsa onun sesi çıkmıyor, kıyıda köşede kalanları ise zaten kimse duymuyor. Milli Eğitim Müdürlüklerinde, sadece Özel Eğitim Bölümünde çalışan memurların aldıkları ücrete, diğer memurların itirazı haksız bir itiraz mıdır? Havuz olsun, sadece o bölümde çalışan değil herkes ücretini alsın, kurumlarda kimse kimseye küsmesin, bu iş bu kadar basit aslında. Biz adaletten bahsedince koro halinde itiraz edenler, siz neyi çözdünüz, kimin bir derdine dermen oldunuz?    
         
Bu karmaşık durumu çözecek olan sihirli formül adalet ve şeffaflıktır. Göreve, sorumluluğa, hiyerarşiye uygun ücret sistemi kurulsun. Yapılan her sınavla ilgili bütün bilgilere ulaşılabilsin. Bu bilgiler kamuoyu denetimine açık olsun ve dedikodular bitsin, zor mu, çok mu şey istedik?
Talat YAVUZ
Eğitim Bir Sen İstanbul 4 No’lu Şube Başkanı
Son Güncelleme: 03.05.2013 10:29
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.