banner406
banner396
06 Mayıs 2013 Pazartesi 20:24
SINAV ÜCRETLERİ GERÇEKLERİ YANSITIYOR MU?
 Önce şunu ifade edeyim; sınav ücretlerinde öğretmen lehine bir iyileştirmenin yapılması gerekiyor.  Öğretmene merkezi sistem sınavlarında 5 saatlik ek ders ücreti tam anlamıyla haksızlık! Bunun savunulacak yanı yok. Sınav salonunda kurallara uygun bir şekilde sınavın ifa edilmesinden, öğretmen sorumludur ve yetkilidir. Diğer sınav görevlilerine baktığımızda da aynı şeyleri söylemek mümkün! Ben sınav işini yemek pişirmeye benzetiyorum. Yemek yapan aşçı, diğer unsurlardan daha az ücret alıyor. Buna itirazı anlamak mümkün.
Gelelim direksiyon sınavlarına, şimdi İstanbul örneğine bakıp Ülkenin her yerinde taşra eğitim yöneticileri bu ücretleri alıyor demek doğru değildir. Böyle bir kanı oluşuyor! Bir defa tüm ilçelerde direksiyon sınavı yapılmamaktadır. Bir ikincisi de direksiyon sınav ücretleri kursiyer sayısına göre belirlenmektedir. 2500 adayın sınava girdiği varsayılarak hesap yapılmıştır. Ben başka bir şeyi ifade edeyim; nüfusu 2500 ün altında olan 200’e yakın ilçe vardır. Tüm ilçe müdürlerinin, şube müdürlerinin direksiyon sınavlarında yüksek ücret aldıklarını söylemek tam anlamıyla işi bilmemektir.
2599 aday için sürücü kursları tarafından ilgili hesaba 36.416,35 TL. yatırılmış.
Sınav Yürütme Kurulu üyeleri (ilçe milli eğitim müdürü ve iki şube müdürü): 1.578,74’TL.
Sınavla ilgili birim elamanları (ilgili bölümden iki personel): 1.638,74’er TL.
Kırtasiye gideri: 728,33 TL.
Sınav Uygulama Kurulu başkan ve üyeleri (271 kişi): 95,41’er TL.
Büyük Şehir Statü il payı: 1.820,82 TL.
Bu rakamlara bakıp denetmenlerin ya da diğer görevlilerin ücretlerinin az olduğunu söylemek çok doğru. Ben de nüfusu 10 bin kadar olan bir ilçede sınav ücretlerinin dağılımını paylaşayım.
41 Aday sürücü için  1147,62TL gelir vergisi hariç yatmıştır.
İlçe müdürü ve şube müdürleri 133 TL
Bir şefe ödenen; 68 TL
Öğretmenlere ödenen; 109 TL
Birinci örnekte ki gibi ücret alan taşra yönetici sayısı toplam 50’yi bulmaz ama ikinci örnekteki gibi ücret alan ise yüzlerce taşra yöneticisi vardır. Hiç direksiyon sınavı yapılmayan ilçeleri de unutmamak lazım. Bütün Ülkeyi İstanbul’un ilçeleri gibi düşünüyoruz. Bu rakamlar yayınlanırken de birçok ilçede ya bizim müdür, şube müdürü ne kadar çok sınav ücreti alıyormuş algısı oluşmuştur. Mesele yetki ve sorumluluğa göre ücretin belirlenmesidir. Sınavın tüm işleyişinden sorumlu olanlar ile bir gruptan sorumlu olanlar aynı kefeye konmamalıdır. Ya da sınavlara gelse de gelmese de sınav sürecine etkisi olmayanların aldıkları sınav ücretleri üzerinden kıyaslama yapmak haksızlıktır.
Merkezi sistem ile ilgili yapılan sınavlar ile sürücü kursları sınavlarında yapılan ödemelerin tekrardan gözden geçirilmesi gerekir. Yetki, sorumluluk ve hiyerarşiye uygun bir ücretlendirme yapılmalıdır. Büyük şehirlerde bu sınavlar için havuz oluşturulup diğer memurların da yararlandırılması sağlanabilir. Bunlar kulağa hoş gelen şeyler ama iş yapan ile de iş yapmayanı ayırmak gerekir.
Cengiz ŞAHİN


Son Güncelleme: 06.05.2013 20:24
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.