banner406
banner396
06 Eylül 2012 Perşembe 03:24
Sınavsız Ortaöğretime Geçişte FACİALAR yaşanabilir...

Bu sene öğrencilerin liseye geçişinde 2 farklı model öngörülüyordu. 
1) OYP puanı ile "Anadolu türünde" lise yada meslek liselerine kayıt yaptırmak
2) Sınavsız öğrenci alan lise ve meslek liselerine diploma notu ile "elektronik ortamda" 31 Ağustos tarihine kadar "aday kayıt" başvurusunda bulunmak ve tercih yapmak. Kesin kayıtlar 7 Eylülde bakanlığın sitesinde açıklanacak ve kesin kayıtlar yapılacak. 
 
Sınavsız öğrenci alan orta öğretim kurumları kontenjanlarını yayınladılar. Ancak belirtilen sayıda öğrenci bu liselere yerleşebilecek.
 
Sorun tam da burada; 
a) 1.seçeneğe yerleşememiş ve 2. seçeneği kaçırmış (tam bilgilendirilmemiş/uyarılmamış). "Elektronik ortamda" genel ya da meslek liselerine başvuru yapmayanların durumu ne olacak? Nasıl yönlendirilecekler? 
b) ya da 2. seçeneğe de yerleşememiş olanların durumu ne olacak? 
 
Açık lise şansı da bakanımızın son açıklamasına göre mevcut değil. 1-12 sınıf tüm öğrencilerin orta öğretim kurumlarında ve örgün eğitim içinde eğitim alacaklarını cnntürkte Dicle Canova'nın sorusu cevaplandığında öğrendik.
 
Büyükşehirlerde mevcut durumda, genel liseler ya anadolu lisesi ya da meslek lisesine dönüştü. Dolayısıyla genel liselerin tüm öğrencileri kabul etmesi "zaten olanaksız."
 
Bu durumdaki ya çocuklar istekleri dışında meslek liselerinde boş kalan kontenjanlara yönlendirilecekler ya da açık liseye yönlendirileceklerdi. Ama ikinci şansları kalmadı.
 
Bakanlık, genel liselere girişlerin "adrese dayalı" olacağının açıkladı. Ama bu durum sadece elektronik başvurunun ön şartı olarak duyuruldu. Yani adres bölgesinde oturan her öğrenci bu 1 yada 2 tane kalan genel liselere giremeyecek.
 
Hiçbir öğrencinin mağdur olmayacağı ve isterseler genel liseye alınacakları açıklandı.
Ancak fiili durum, elektronik başvuru yapmanız "şarttı" şeklinde... Bakanlığın ilgili 2012/29 sayılı genelgeyle, kamuoyunu, "aksi taktirde" ne olacağı hakkında tam ve eksiksiz bilgilendirmediğini ve aksine yanıltıcı ifadelerde bulunduğunu söyleyebilirim.
 
Telafisi imkansız hatayı, 7 Eylül tarihinde sonuçlar açıklanınca göreceğiz. Kazananlar ve kazanamayanlar belli olacak. Başvuru yapması gerektiğinden habersiz olanlar "uygulamanın" düşünülmeyen kısmıyla karşılaşacaklar. Genel liseler dolmuş ve tek seçenek de düz meslek liselerinin boş kalan kontenjanları olacak.
 
Geçiş şöyle olmalıydı: Madem lise zorunlu ve açık lise şansları da kalmamış durumda, o zaman, tüm öğrencilerin "otomatik olarak" orta öğretime geçişleri yapılmalıydı.
 
Mağduriyeti kısmen azaltmanın yolu takvimi 7 yada 10 Eylül'e kadar uzatıp tüm ortaokul idarelerinin, tüm velilere ulaşarak, -bir an önce- genel yada meslek lisesi seçmesi şeklinde olmalıydı.
 
Diploma notu düşük öğrencilerin yönlendirilmeleri de ayrı bir sorun...
 
Ya liselerde kontenjan sınırı kaldırılacak ve adres bazlı dileyen dilediği kuruma geçecek ya da diploma notuyla yönlendirme işlemleri çok daha ciddiye alınarak ve iyi takip edilerek gerçekleştirilecekti. Ama malesef sürecin nasıl işleyeceğinden bile tam, kesin ve net olarak haberdar olunamadı... Kamuoyu doğru bilgilendirilemediği gibi veli ve öğrencilere de ulaşılamadı. 
 
Yaz tatili de olması nedeniyle işleyiş ve sonuçlar tatil bitiminde ve 
yeni eğitim öğretimin yılının başlamasıyla görünür ve duyulur hale gelebilecek...
 
İfade etmekte zorlandım epey, umarım doğru anlatabilmişimdir...
 
örnek olay ise şöyle;
öğrencimiz anadolu türünde tercihlerde bulunuyor ve tatile çıkıyor.
sonuçlar açıklandığında öğrencimiz tercihlerine yerleşemiyor.
şimdi ne olacak diye sorduğunda, 2012/29 sayılı genelge gereğince ilçe öğrenci yerleştirme komisyonuna yönlendiriliyor. İlçeden ise "elektronik ortamda" başvurunuzu yapmalıydınız cevabını alıyor. çünkü genel lise ve meslek liselerinde "kontenjanlar" belli ve açıklandı.
 
Temelde sıkıntı, belirsizliklerden ve tam olarak ne olacağının açıklanmasından kaynaklanıyor. Öğrencimizin son beş yıllık not ortalaması 85'in üstünde olmasına rağmen şu anda kendisine yapılan bir yönlendirme, takvim ve açıklama mevcut değil...
Veli tüm hatayı kendinde görüyor ve mahcup. Öğrenci şaşkın ve tedirgin. Şimdi ne yapacağız sorusuna cevap arıyorlar.
 
Neden "doğru yönlendirilmediler" peki? Çünkü değişimin nasıl işleyeceğini okullar da ilçe de il de ve bakanlık da "bilmiyordu". Kervan yolda düzülmek isteniyor ama sürece müdahale edilmezse 14-15 yaşında olan ve ailesinin ilgisizliği, kurumlarım tam ve doğru bir şekilde bilgilendirilmemesi nedeniyle "çocukların" emekleri ve belki de kendilerine ve ülkeye olan tüm güvenleri erken yaşta kaybolabilecek... Hiçbir medya hala bu durumu haberleştirmedi(fark edemedi), gündeme gelmiyor maalesef...
 
Eğer 7 eylülde açıklama yapılırsa, süreci yeniden işletmek ya da düzenlemek neredeyse imkansızlaşacak(eline yüzüne bulaştırmış olacak; kazananların daha sonra kaybettiğini açıklamak ise çok zor) ve bakanlığın prestij kaybı da cabası... 
 
Ya da çok daha temelde, "elektronik ortamda yerleştirme işleminden" vazgeçilip sadece adres şartı aranacak... O zaman da sınıf mevcutları sorunu "dağ gibi" ortada duracak. Çünkü mevcut durumda genel lise sayısı azaltıldı; büyükşehirlerde zaten kalabalık olan durum, daha da kalabalıklaşacak.
 
Bakanlığın "durum analizini" e-okul üzerinden bir an önce yapıp, yeni eğitim dönemine yetişecek şekilde yeni işlemler yapması gerekmekte. Gerçek sayıların ne olduğunu ("durum analizini" bilmemiz ise yetkimiz olmadığından) şu anda mümkün değil. Ancak, okul idarelerinin bile durumdan habersiz oldukları düşünülecek olursa "ciddi bir durum" mevcut olmalı diye tahmin ediyorum.
 
 
01 Ağustos 2012 tarihinde bakanlık web sitesinden yapılan uyarı şöyleydi:
http://www.meb.gov.tr/duyurular/duyurular2012/oogm/SinavsizOgrAlanOrtKur_ElkOgrKaydi.pdf 
Uyarının bile, ne kadar açıklayıcı olduğunu takdirinize sunuyorum...
Böyle bir metni öğrencinin, velinin ve biz eğitimcilerin çözebilmesi bile çok zor...
Ne kadar anlaşılabilir olduğunu takdirinize bırakıyorum; çok bilinmeyenli denklem gibi... 
Her şey netleştirilmeli ve yerleştirme sürecine daha sonra geçilmeliydi...
Saygılar, selamlar... İlgilendiğiniz için teşekkür ediyorum.
 
memurlar.biz
  
Son Güncelleme: 06.09.2012 03:24
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
OquzhanBulut 2012-09-07 19:41:24

ben 7 eylülede açıklanan sınavsız ortaöğretimi kazanamadım şimdi ne yapacagım lütfen cevap bekliyorum