banner406
banner396
08 Ağustos 2012 Çarşamba 04:10
Sınıf Öğretmenleri ile Evlenmeyin.
 
İller arası atama rezaleti sınıf öğretmenleri için nereye kadar sürecek? Son başvuru ekranında sınıf öğretmenleri için açılan illerin sayısı sadece 7. Açılan İller: Bitlis, Hakkari, Kastamonu, Tekirdağ, Şanlıurfa, Şırnak ve Iğdır. Toplam açık olan okul sayısı 166. Bu illerin sadece 137 tanesi Şırnak ve Şanlıurfa’da. 161 tanesi ise Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde…

 

Yazıktır…Tam bir zülümdür bu. Her geçen yıl sınıf öğretmenleri için iller arası yer değiştirme neredeyse kapanacak. Sınıf öğretmenleri ilk atandıkları yerde emekli olmaya mahkum olacak.

 

En çok mağdur olanlar da Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde görev yapan eşi çalışmayan öğretmenlerdir. Bir memurla evli olan öğretmenler özür ataması ile bir şekilde 1-2 yıl görev yaptıktan sonra istediği ile tayin olabilmektedir. Ya eşi çalışmayan öğretmenler? Bu 7 ilden birini tercih edecek ya da bir başka baharı bekleyecek.

 

Branş öğretmenleri ise biraz daha şanslı. Birçok branş için tüm iller açık.. Bazı branşlar için bir çok il kapalı. Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji ve Sosyal Bilgiler öğretmenleri çok şanslı .Ancak branş öğretmenlerinin de ümitleri kırıldı. Çünkü açık olan illerin okullarına baktığımızda bazı branşlarda bir çok ilde 3-5 okul açık.

 

Örneğin

Beden Eğitim için Yalova 3 Bartın 5 Bolu 4 okul açmış

Teknoloji Tasarım için Bilecik 2 Muğla 1 Aksaray 6 Aydın 3 Edirne 4 okul açmış..Bolu 0 Ankara 0 Balıkesir 0 Burdur 0 Bursa 0 Diyarbakır 0 İzmir 0

Sosyal Bilgiler için Adana 3 Aydın 4 Bolu 2 Burdur 1 Bursa 2 Çanakkale 3 Edirne 2 Kırıkkale 3 İzmir 5

Diğer branşlar için de durum farklı değil… Doğu ve Güneydoğu illerinde açılan okul sayısı yüzleri bulurken batı illerimizin çoğunda 10-15 okul açık…

 

Bu atama rezaleti nereye kadar sürecek? Öğretmenlerin ümitleri memleketinde görev yapma hasretleri ne zaman bitecek?

 

Milli Eğitim Bakanlığının bu konuda çok ciddi adımlar atması gerekir. Bu adımların en başında da üniversitelerin öğretmen kontenjanlarını düşürmesi gerekir. Hatta birçok üniversitede kapanması bile düşünülmelidir. Ülkemizin her ilinde açılan üniversitesinde eğitim fakültesi ve sınıf öğretmenliği bölümü bulunmaktadır. Her yıl mezun olan sınıf öğretmeni adayı sayısı yaklaşık 8.000 civarında. Dışarıda atanmayı bekleyen öğretmen sayısı yüzbinlerde. Her yıl alınan 3-5 bin sınıf öğretmeni ile bu sorun çözülemez.

 

İlk atamalarda en çok rağbet edilen illerin kapatılması gerekir. Geçen yıl yapılan sözleşmelilerin kadroya geçirilmesinde ve ilk atamalarla (bir dönem hariç) rağbet edilen illerin kadroları dolduruldu.

 

Siyasi rant için her 3-5 yılda yapılan zorunlu hizmet affı da doğuda görev yapan sınıf öğretmenlerinin 3-5 yıl daha görev yapmasına neden olmaktadır.

 

Mahrumiyet bölgelerinde görev yapan öğretmenlere sadece 2 yıla bir kademe ve hizmet puanı ile değil maddi yönden de desteklenmesi gerekir. Özellikle lojman imkânı sağlanmalıdır.

 

Milli Eğitim Bakanlığının bu konuda bir adım atmaya pek niyeti yok. Günlük politikalarla ve günü geçiştirme derdindedir. Atama dönemi bitince yüzbinlerce görev yerinden memnun olmayan öğretmen kendi sorunlarıyla 1 yıl daha baş başa kalacak ve gündem unutulup gidecektir.

Öğretmenlerin artık kendi çözüm yollarını bulması gerekir.

1.Öncelikle hâkim savcı, doktor, kaymakam, asker gibi memurlarla evlensinler. Ev hanımı ile evlenmeyi düşünmesinler. Formalite evlikleri de düşünebilirler.

2.Eğer birinci tercihteki meslek grubu ile evlenemiyorsanız mutlaka branş öğretmeni ile evlenin… Kesinlikle sınıf öğretmeni ile evlenmeyin.

3.Formaliteden boşanma ve güvenlik yolunu tercih edin. Eşinizin ailesinden tehdit aldığınızı ve saldırıya uğradığınızı karakola ispat ettirin. Tehdit ve saldırıdan dolayı ceza almamaktadırlar.

4.Gideceğiniz ildeki üniversiteleri araştırın. Ender bulunan alanlarda yüksek lisans yapın. İzin vermezlerse mahkemeye başvurun. Kesinlikle kazanacaksınızdır.

5.Eşiniz ev hanımı ise tanıdık bir iş yerinde SGK kaydı yaptırın. Bir yıl SGK ücretlerini cebinizden yatırın.

6.Doğuda görev yapanlar PKK terörünü bahane edip tehdit aldığınızı ile sürün. Bir kaç gün ortadan kaybolun… Sonra ortaya çıkıp PKK tarafından kaçırıldığınızı dağlarda dolaştırıldığınızı ölümle tehdit edildiğinizi söyleyin.

7.Ailenizden özellikle yaşlı anne ve babanızın bakımı ve sağlık sorunu sebebi ile üniversite hastanelerinden rapor almaya bakın.

 

 

Çözüm yolu çok. Tabi bu yolların etik olduğuna karar vermek sizin tercihinizdir.

Siyasi rant için hukuksuz uygulamaların, atamaların, görevlendirmelerin yapıldığı bir dönemde sınıf öğretmenlerinin yer değiştirme rezaleti ne yazık ki önümüzdeki 5-10 yıl daha devam edecektir.

 

Görünen o ki bekarsanız kesinlikle sınıf öğretmeni olan biriyle evlenmeyiniz.

 

Mustafa Ülkem

 
Son Güncelleme: 08.08.2012 04:10
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.