banner406
banner396
31 Ekim 2013 Perşembe 16:45
Sınıf Öğretmenleri MAĞDUR!

 Sınıf öğretmenlerimizin mağduriyetini gidermek için bazı kurumlarımız  sınıf mevcutlarını azaltarak sınıf öğretmenlerimizin norm fazlası duruma düşmelerini önleyerek mağduriyetlerine çözüm bulmaya çalıştılar. Ancak bazı okullarımızda ise öğrenci sayılarının artması ve derslik sıkıntısının bulunması nedeniyle bu kurumlarımız  sınıf öğretmenlerimizin mağduriyetlerini engelleyememişlerdir. Bu durumun neticesinde de bazı sınıf öğretmenlerimiz norm fazlası duruma düşmüştür.

 

Bazı İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerimiz norm fazlası öğretmenlerimizin mağduriyetlerini gidermeye çalışırken bazı İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerimiz ise yeni mağduriyetlere yol açacak uygulamalar yaptığı ile ilgili çok sayıda telefon ve mail almaktayız. Gelen mail ve telefonlarda sınıf mevcudu 25 öğrencinin altına düşen sınıfların birleştirilmesi ve bu nedenle norm fazlası duruma düşecek öğretmenlerimizin başka okullar da görevlendirileceği talimatının okul müdürlerine verildiği belirtilmektedir. Bu durum öğretmenlerimizin isteği dışın da başka okullara görevlendirilmesine ve mağdur olmasına neden olacaktır.

 

Oysa Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul ve Kurumların Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmeliğin 10. maddesi İlkokullarda, öğrenci sayısı 10'dan az  olmamak koşuluyla her sınıf ve şube için bir” sınıf öğretmeni olarak belirtilmiştir.

 

Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul ve Kurumların Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmelikte de açıkça belirtildiği gibi sınıf mevcudu 10 ve üzeri olan bir sınıf öğretmenimizin norm fazlası duruma çıkarılması mümkün değildir. Yani sınıf mevcudu 25 öğrencinin altına düşmesi ile sınıfların birleştirilip sınıf öğretmenlerimizin norm fazlası yapılarak başka okullar da görevlendirilmesi mümkün değildir. Bu durum norm kadro yönetmeliğine aykırı bir uygulamadır.

 

Milli Eğitim Bakanlığında yapılan üst düzey değişiklikler ile birlikte öğretmen ve idarecilerimizin mağduriyetlerinin çözme kavuşturulması için birçok adım atılırken norm kadro yönetmeliğine aykırı bir şekil de sınıf öğretmenlerimizin öğrenci sayısı az gerekçesi ile sınıfların birleştirilerek mağdur edilmesi atılan birçok adımın gölge de kalmasına neden olacaktır.

 

İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerimizin Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul ve Kurumların Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmeliğin 10. Maddesiİlkokullarda, öğrenci sayısı 10'dan az  olmamak koşuluyla her sınıf ve şube için bir” sınıf öğretmeni maddesine uygun olarak hareket ederek sınıf öğretmenlerimizin yönetmeliğe aykırı olarak norm fazlası duruma düşürülerek başka okullar da görevlendirilmesi uygulamasından bir an önce vazgeçmesini temenni etmekteyiz.

 

Melih Durmaz

Eğitim Yöneticisi

melihdurmaz80@gmail.com

Son Güncelleme: 31.10.2013 16:46
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
şubatçı 2013-10-31 17:06:22

sadece sınıf öğretmenleri değil, birkaç bölüm dışında bütün bölümler mağdur..

Avatar
sınıf öğrt. 2013-10-31 18:12:58

5. sınıfları ilkokula verseler dünya mı durur .sorunlara çözüm 5..sınıflar ilkokula

Avatar
sınıf 2013-10-31 19:26:48

yeterrrrrrrrrr artk sınıfa 1000 atama istiyoruz

Avatar
il içi 2013-10-31 19:43:38

il içi özür grubu ne olacak norm fazla yer değiştirme yok evime gitmek istiyorum

Avatar
sadik 2013-10-31 20:56:37

yan alandan maduriyetimiz hala devam ediyor.istege bagli iptal edin artik

Avatar
sınıf 2013-10-31 22:47:19

bu mağduriyet bitsin artık offf atama istiyoruz

Avatar
yan alan iptal 2013-10-31 23:07:51

yan alanımı sevmiyorum,geri döndürün artık.....yeteeeerrrrr......

Avatar
yan alan iptal 2013-10-31 23:07:51

yan alanımı sevmiyorum,geri döndürün artık.....yeteeeerrrrr......