banner406
banner396
01 Şubat 2014 Cumartesi 00:20
Sınıf Öğretmenlerine Bakanlık Müfettişliği Yolu Açılıyor
Öğretmenlik mesleğinde çalışılan okul türünün ve branşın bizim için önemi olmasa da birileri için var. Özellikle sınıf öğretmenleri adeta bir alt sınıf görev yapıyorlarmış gibi itilip duruyorlar. Daha bugün bir inşaat bekçisinden duyduklarım şöyle: “Oğlum teknik okul mezunu idi,  formasyon da aldı ama atanamayınca aç kalmasın diye sınıf öğretmenliği yaptı. Şu anda branşına geçti artık lisede çalışacak.” Maalesef vatandaşın bakış açısı bu. Çocuğu ilkokula başlayacakken yana döne iyi bir sınıf öğretmeni araştıran insanlar,  çocukları ortaokula veya liseye başlayınca sınıf öğretmenlerini ikinci sınıf öğretmen olarak görmeye başlıyorlar.

Sadece vatandaşın değil devletin nazarında da sınıf öğretmenleri ikinci sınıf. Maaş karşılığında branş öğretmenleri 15 saat çalışırken sınıf öğretmenleri 18 saat çalışmak zorundalar. Aynı eğitim fakültesinin iki ayrı bölümünden mezun olan öğretmenlerden birisi 15 saat çalışmak zorundayken diğeri neden 18 saat çalışmak zorundadır? Sınıf öğretmenlerinin emeği daha mı ucuzdur ki 3 saat daha fazla çalışmak zorundadırlar anlamak mümkün değil!

Kariyerde de benzer sorunlar yaşanır. Branş öğretmenleri bakanlık müfettişi olabilir ama sınıf öğretmenleri sınava bile alınmazlar. Sınıf öğretmenliği mezunu iseniz boynunuza bir yafta olur diplomanız. Üzerine aldığınız lisans üstü eğitimler de hiçbir fayda sağlamaz. Yüksek lisansınızı, doktoranızı bitirirsiniz ama sınıf öğretmeni olduğunuz için yine sınava girme hakkınız yoktur. Hatta Eğitim Yönetimi Teftişi ve Planlaması bölümlerinde 4 yıl müfettişlik eğitimi alsanız üstüne bu alanda yüksek lisansınızı bile yapsanız sınava girmeye hak verilmez. Kamu yönetimi veya hukuk bitirmeniz hatta 10 fakülte mezunu da olmanız bir şeyi değiştirmez çünkü siz hala sınıf öğretmeni kökenlisinizdir.

Sınıf öğretmenleri, haberlerde yer alan ifadeyle ancak “ilköğretim müfettişi” olabilirler. Bu kez de ikinci sınıf müfettiş olmaktan kurtulamazlar. Çünkü bir ön eğitim almaksızın sadece sınava girip bakanlık müfettişi oluverenler birinci sınıf müfettiş olarak görülürken sınıf öğretmenleri üniversite sınavıyla EYD bölümlerini kazanıp 4 yıl müfettişlik eğitimi almalarına rağmen ikinci sınıf müfettiş olmaktan kurtulamazlar. Üstelik bakanlığa bağlı ilkokul, ortaokul, lise, halk eğitim merkezi, öğretmenevi, ilçe milli eğitim müdürlüğü, sürücü kursu, rehabilitasyon merkezi,... vs. ne varsa hepsini teftiş eder  ama “ilkokul müfettişi” olarak görülmekten de kendinizi kurtaramazsınız.

Kökeninde sınıf öğretmeni olup daha sonra kamu yönetimi bölümünü bitiren ve bu alanda yüksek lisans  da yapan, öğretmenlikten sonra eğitim müfettişliği ve bakanlıkta grup başkanlığı yapan bir eğitimcinin Rehberlik ve Denetim Başkanı olarak görevlendirilmesine itiraz eden birileri var. Bunu siyasi malzeme olarak kullanmaya çalışıyorlar.

Neymiş?
 Sayın Atıf Ala’yı başkan yapabilmek için teftiş sistemi birleştirilecekmiş.

Oysa teftiş sisteminin birleştirilmesine yönelik çalışmalar 20 yıldır devam ediyor. Bu çalışmalar başladığında, Milli Eğitim Şura kararları alındığında sayın Ala müfettiş bile değildi. Artık Milli Eğitim Bakanlığında teftiş sisteminin birleştirilmesiyle sınıf öğretmenlerine ve il eğitim denetmenlerine yapılan haksızlık sona erecektir. Sınıf öğretmenleri de diğer öğretmenler gibi bakanlık müfettişliği sınavlarına girebilecek, hak yerini bulacaktır. Sayın Ala’nın görevlendirilmesi bu güne kadar uygulanan bir adaletsizliğin sona ermesidir. Özellikle sınıf öğretmenleri için bir milattır. Sayın Ala’yı yıpratmak maksadıyla teftiş sisteminin birleşmesi için yıllardır yürütülen çabayı sabote edenleri kınıyorum.  

Doğan CEYLAN
Yönetim Bilimi Uzmanı
Son Güncelleme: 01.02.2014 00:22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
recep 2014-02-01 00:32:57

cok guzel konuya deginmissiniz helal olsun gercekten...

Avatar
öğretmen 2014-02-01 00:47:02

saçma sapan yazılarla ortalık karıştırmayın

Avatar
reşit 2014-02-01 01:29:03

sınıf öğretmeniinin gerçek öğretmenlik olduğunu bakanlık dışında herkes bilir .öğrencierine;beden eğitimi çocuk oyunları,müzik,nota bigisi,resim ,halk kütürü,türkü,halay ,fen,sosyal türkçeyi iyi kulanma sayda say.herşey öğretir.bütün bunlar için kendisininde iyi bir donanında ve güncelde tutma gayreti ve idealizmi vardır.maaesef meb kanalık ve onun öğretmen kökenli olmayan bürokratları yinede ikokul öğretmeni diyerek küçük görür.mebde her konum ilk önce onların hakkı olmaıdır

Avatar
isme gerek yok 2014-02-01 02:05:55

yazının içeriğini okursanız ne kadar haklı olduğunu anlarsınız. kestirip atmayın saçma sapan yazı diye lütfen

Avatar
KEL ALAKA ŞEYLERLE İRONİ 2014-02-01 02:16:30

ironi yapmayı seviyorsunuz. o halde meslek lisesi mezunları mühendislikte öncellik sahibi olsun. vs.vs. kişisel hırslarınız ve menfaatlerini için koskoca eğitim ve denetim sistemini bitirmeyin. hırslarınız zarar veriyor. unutmadan sen de sınavda iyi puan alsaydın sınıfçı olurmuydun? aşağılamak içinn söylemiyorum bunu. ama yazar saorduruyor işte

Avatar
Sait 2014-02-01 05:26:06

bu yol 2 yol önce 652 sayılı khk ile açılmıştı

Avatar
murtaza 2014-02-01 07:09:28

senin gibileri de öğretmen yapıyorlar ya bu memlekette helal olsun saçmaymış. saçma olan sensin

Avatar
mustafa 2014-02-01 09:44:47

sınıfcilar girmedikleri halde tam ek ders alıyor unutmayın.ilksen gibi avantajları da var