banner374
17 Haziran 2013 Pazartesi 13:46
SINIFLAR 60-70 KİŞİ Mİ OLACAK?
 Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanliğina
Aşağıda yazılı sorularımın Anayasa’nın 98 ve TBMM İçtüzüğü’nün 96. Maddesi gereğince Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI tarafından yazılı olarak yanıtlanması konusunda gereğini arz ederim.

Saygılarımla.

Eğitim sistemimizi baştan aşağı değiştiren 4 + 4 + 4 sistemi daha uygulamaya geçmeden hemen hemen bütün il ve ilçelerde çeşitli problemler doğurmaya başlamıştır. Yeni sisteme geçişle ilgili başlatılmış olan okul dönüştürmeleri, hem okullarda öğrenim gören öğrenciler hem de veliler açısından büyük mağduriyet yaratmıştır. Bu dönüşüm sonucu öğrenciler okullarından edilmiş, başka mahallelerdeki ilk ve ortaokullara servisle gitmek zorunda bırakılmıştır. Öğrencilerin okul değiştirmelerinin yarattığı psikolojik olumsuzluğun yanı sıra zaman kaybı ve servis ücretleri nedeniyle de maddi külfetler oluşmuştur. Bu bağlamda;

1. 4 + 4 + 4 sisteminin sonucu olan ve en büyük mağduriyeti ilköğretim çağındaki çocuklara ve ailelerine yaşatan okulları dönüştürme planlaması hangi kıstaslara göre yapılmaktadır?

2. Halen ülkemizde dönüştürülmüş olan ya da dönüştürülmesi planlanan kaç ilköğretim ve ortaokul bulunmaktadır? Bu okullarda öğrenim gören toplam öğrenci sayısı kaçtır?

3. Bursa’da dönüştürme programı uygulanan kaç okul vardır? Bu okullar hangileridir? Dönüştürme işlemleri ne zaman tamamlanacaktır? Dönüştürme işleminden etkilenecek öğrenci sayısı ne kadardır?

4. Okul dönüştürmeleriyle ilgili ilköğretim ve ortaokul çağında bulunan çocukların velilerin, semt sakinlerinin görüş ve düşüncelerine neden değer verilmemektedir?

5. Dönüştürmeler sonucu ortaya çıkan ihtiyaç planlaması yapılmış mıdır? Bu planlama doğrultusunda açılan yeni derslik ve okul sayısı kaçtır? Dönüşümlerle ilgili öğretmen açığı yaşanmakta mıdır?

6. Yeni eğitim öğretim çağma gelmiş çocuklar da düşünüldüğünde açılan okullar ve derslikler yeterli gelecek midir? Yoksa geçen sene bazı okullarda da görüldüğü gibi dersler, 60 - 70 kişilik sınıflar da mı görülecektir?

Sena KALELİ 
Bursa Milletvekilibanner182
Son Güncelleme: 17.06.2013 13:46
Anahtar Kelimeler:
sınıflar kişi mi olacak
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
5. sınıflar ilkokula 3 yıl önce

5. sınıflar ilkokula dahil edilmelidir. branş öğretmenleri öğrenci seviyesine inmekte zorluk çekmektedir....