banner406
banner396
22 Ocak 2014 Çarşamba 17:57
SML MESLEK DERSLERİ ÖĞRETMENLERİ İLAVE EĞİTİM ÖĞRETİM TAZMİNATI ALACAK
 Bilindiği üzere657 sayılı Devlet Memurları Kanunu 152. maddesinde, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı mesleki ve teknik öğretim okul ve kurumlarına atölye, laboratuar veya meslek dersleri öğretmeni olarak Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfına dahil öğretmen unvanlı kadrolara atananlardan Bakanlar Kurulunca belirlenecek okul, kurum ve branşlarda görev yapanlara ayrıca ilave eğitim-öğretim tazminatı ödeneceği düzenlenmiştir. Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara İlişkin Karar’ın, V sayılı cetvelinde ise sağlık meslek liseleri, ilave eğitim-öğretim tazminatı ödenecek Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Mesleki ve Teknik Öğretim Okulları kapsamına alınmıştır. Ancak bu Karar’a ekli III sayılı “Diğer Tazminatlar” Cetvelinin A. “Eğitim-Öğretim Tazminatı” bölümünün II. Sırasında Sağlık/Anadolu Sağlık Meslek Liselerinde görevli öğretmenlerin branşlarının yer almaması sebebiyle, bu kurumlarda görev yapan öğretmenlerimiz ilave-eğitim öğretim tazminatından yararlanamadığı için mağdur olmaktaydı.

Türk Eğitim-Sen olarak Başbakanlığa bir çok kez yazı göndererek, bu konuda gerekli yasal değişikliklerin bir an önce yapılarak Sağlık/Anadolu Sağlık Meslek Lisesi meslek dersi öğretmenlerinin de söz konusu ödemeden yararlandırılmasını talep etmiştik. Ayrıca, Milli Eğitim Bakanına sorulmak üzere hazırladığımız soru önergesinde, Bakan’a bu mağduriyetten haberlerinin olup olmadığını, konuya ilişkin yapılmış ya da yapmayı planladıkları bir çalışma bulunup bulunmadığını sordurmuştuk.

Türk Eğitim-Sen olarak bu hususta verdiğimiz mücadele sonuç vermiştir. 16.01.2014 tarih ve 28884 sayılı  Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Köy Muhtarları ile Şehir ve Kasaba Mahalle Muhtarlarının Ödeneklerinin Artırılması ile Bazı Bakanlar Kurulu Kararlarında Değişiklik Yapılmasına Dair Karar ile Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara İlişkin Karar’da değişiklik yapılmıştır. 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren yürürlüğe giren bu değişiklikle; taleplerimiz doğrultusunda Sağlık/Anadolu Sağlık Meslek Lisesi meslek dersi öğretmenlerinin branşlarına söz konusu düzenlemede yer verilerek, ilave eğitim öğretim tazminatından yararlanmaları sağlanmıştır.

 

 

 

İlgili Bakanlar Kurulu Kararı için tıklayınızSon Güncelleme: 22.01.2014 17:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sağlık meslek lisesi öğretmenliği 2014-01-23 12:30:18

hangi branşlarda tercih yapacaksınız arkadaşlar