banner374
04 Nisan 2013 Perşembe 10:26
Sonuçların 8 günde açıklanmasının perde arkası
 ÖSYM BAŞKANI ALİ DEMİR SINAV MARATONUNDAKİ REKORU STAR'A ANLATTI
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), Yükseköğretime Giriş Sınav (YGS) sonuçlarını 8 günde açıklayarak kuruma yönelik bakış açısını değiştirdi. ÖSYM bu başarısını 3 unsura bağlıyor.İlki bilişim altyapısının yenilenmesi, ikincisi optik okuyucuların kapasitesinin artırılması ve üçüncü olarak personelin niteliğinin artırılması ve takım ruhu. Göreve geldiğinden beri sert eleştirilere maruz kalan ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, uzun bir yenilenme süreci başlattı. İlk etapta bilişim altyapısınıyeniledi, sistemleri son teknoloji cihazlarla değiştirerek kapasiteyi iki katına çıkardı.
Dakikada 110 kağıt
Sınav güvenliği için yenilenen sistemin yanında ÖSYM, sınav sonuçlarının hızlı ve hatasız hesaplanması için optik okuyucu sistemini geliştirdi. Bünyesinde 12 adet optik okuyucu sistemi barındıran ÖSYM, bu cihazlarla dakikada 60 optik kağıt okurken yeni cihazlarla bu sayı yaklaşık olarak 2 kat hızlanarak dakikada 110 optik kağıda çıktı. Eski sistemde iki kez kontrol edilen optik kağıtlar artık 3 kez okunuyor.
Personel özenle seçildi
Bu sistemlerin işletilmesinde görev alacak personel de özenle seçildi. Nitelikli kadro, YGS'den 2 hafta önce, geçen yılın optik kağıtlarıyla tatbikat yaptı. Sınav sonuçlarını etkileyen diğer etken ise ilk kez bu yıl uygulanan soru kitapçıkları üzerinde ‘Karekod Etiketi' oldu. Sınav Evrakı Teslim Alma ve Tarama Süreci ile Optik Okuma ve Değerlendirme ve Yedek Sınav Evrakı Yönetimi Süreçleri yeniden tanımlanıp, evrak kabul noktalarının sayısı artırıldı.
Kaynak: star
banner182
Son Güncelleme: 04.04.2013 10:26
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol