banner406
banner396
01 Mart 2013 Cuma 08:29
Sosyal Bilgiler Öğretmen Adayları Yoksa Bilim insanı mı?...
 ÖSYM, alan bazında, alan sınavında hangi konulara ilişkin sorular yöneltileceğini örnek sorularla birlikte açıkladı. Malumunuzdur ki, birçok öğretmen alan sınavıyla kendi alanlarındaki konularla ilgili sınava tabi tutulacaklarını ve bu nedenle atama şanslarının artabileceğini düşünmekte idi. Birçok öğretmen adayı, alanımda başarılıyım atanabilirim beklentisi içinde bir ümit ve hevesle bekliyordu. Ama, ÖSYM alan bazında, alan sınavına ilişkin örnek soruları ve konuları yayınladıktan sonra, bazı alanlardan mezun olanların kısa süreli hevesleri de sevinçleri de kursaklarında kaldı. Bazı alanlarda alan sınavına ilişkin konular belirlenirken esas alınan noktanın, öğretmen adayının alanı itibariyle aylık karşılığı okutacağı derslere ilişkin konular olmadığı hatta konu kapsamı dışına çıkıldığı net bir şekilde görülmüştür.

Yapılacak öğretmenlik alan sınavlarında, alan bazında alan bilgisi testinde çıkabilecek konulara göz atıldığında konuların çokluğu, yoğunluğu, kalabalıklığı ve çeşitliliği bakımından şaşkınlık yaratan alanSOSYAL BİLGİLER ÖĞRETMENLİĞİ alanı olmuştur. Sosyal Bilgiler öğretmeni adaylarının, forum sayfalarında, kendi alanlarıyla ilgili yapılacak alan sınavında birçok konudan sorumlu tutulduklarını, hayal kırıklığı yaşadıklarını, kendilerine bilim insanı adayı muamelesi yapıldığını, durumlarının gelinen noktada ‘Ölme eşeğim, ölme...’ sözü ile yorumlanabileceğini belirtmişlerdir. 

‘ÖLME EŞEĞİM, ÖLME...’ noktasında olan Sosyal Bilgiler Öğretmen adaylarının, alan sınavında mesul oldukları konular adeta avuç avuç...Sosyal Bilgiler öğretmenlerine adeta avcunuzu yalarsınız denmiş ve bu nedenle ilgili öğretmen adaylarında ‘ÖLME EŞEĞİM, ÖLME...’ algısı oluşmuştur... Çalışma şevkleri, motivasyonları da adeta kaybolmuştur... 

İşte Sosyal Bilgiler Öğretmenliği alan sınavında, Sosyal Bilgiler Öğretmen adaylarını ümitsizliğe sürükleyen, onların şevklerinin, arzularını ve isteklerini kıran söz konusu öğretmen adaylarının mesul bulundukları bir yığın konu:

Sosyal bilgilerin temelleri, Sosyal pisikoloji,Arkeoliji,Antropoloji,Sosyoloji,felsefe,ekonomi,bilim teknoloji ve sosyal değişme,sanat estetik,insan ilişkilileri, iletişim, günümüz dünya sorunları,sosyal proje...

Yukarıdaki konulara baktığımızda insanın; Sosyal Bilgiler Öğretmen adaylarından, Sosyal Bilgiler öğretmeni mi yoksa bir arkeolog, psikolog, antropolog, halkla ilişkiler uzmanı, ARGE birim görevlisi, sanatkar, siyasetçi mi yaratılmaya çalışılıyor diyerek serzenişte bulunası geliyor valla. 

Ümitvar Sosyal Bilgiler Öğretmenlerine tavsiyemiz:

İSYAN...

AVUÇ AVUÇ YALANA

İSYAN...

İlgililere ve yetkililere tavsiyemiz:

SOSYAL BİLGİLER ÖĞRETMENLİĞİ ALAN SINAVI KONULARI YENİDEN GÖZDEN GEÇİRİLEREK, MESUL OLUNAN KONU KAPSAMI DARALTILMALIDIR. ZİRA; BU KONULARIN ÇOĞUNLUĞUNUN BU ALANLA YAKIN İLİŞKİSİ BULUNMAMAKTADIR. YAKIN DERECEDEN VE TTK’NIN 80 SAYILI KARAR ÇİZELGESİNDE BELİRTİLEN AYLIK KARŞILIĞI OKUTACAKLARI DERSLERLE İLGİLİ KONULAR, BU ALANLA İLGİLİ SINAVADA MESUL OLUNAN KONULAR OLARAK BELİRLENMELİDİR. YOKSA ADAYLARIN, BU İŞİN İÇİNDEN ÇIKABİLMESİ MÜMKÜN OLAMAYACAKTIR. 
SON SÖZ : EL İNSAF!..
BU İNSANLAR MERKEP DEĞİL...
Yahya ASLAN
Son Güncelleme: 01.03.2013 08:29
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.