banner406
banner396
25 Eylül 2012 Salı 11:12
Sosyolog Öğretmenleri Alan Değiştirmede Muzdarip
 
Hatırlatma ve Serzeniş

 

2012 İl içi Alan Değişikliği üzerine hem bir hatırlatma hem bir serzeniş hem de düşüncelerimi gerekçelerimle haklı çıkarmak adına sizinle paylaşmak istediklerim var. Dikkate alınır ya da alınmaz ancak ifadelerim spesifik bir konudur. 

Bir ara kısa bir cümle halinde dile getirilen ancak bir türlü üzerine düşülmeyen her konuda bir şeylerin altı çizilirken “bu konuda” es geçilen konuyu hatırlatmak istiyorum. 

Yeni eğitim sistemiyle ortaya çıkan sınıf öğretmenliği norm fazlalarını eritmek adına, çeşitli yollara başvurulmuştur. Bunlardan birisi de alan değişikliğinde hakların genişletilmesi olmuştur. Düşünün ki sınıf öğretmenleri normunu eritmek adına kurumlarda “sınıflar bölünmüş”, yeni derslikler oluşturulmuş ve alan değişikliğinden her zamankinden farklı olarak “zihinsel engelliler öğretmenliği” ve Teknoloji ve Tasarım” öğretmenliği hakkı tanınmıştır. Genişletilmiş alan değişikliğinde nedense şu an sınıf öğretmeni olan “Sosyoloji” mezunları mezunlarının “Rehber Öğretmenliğe” geçiş hakkına yer verilmemiştir. İşte bu noktada serzenişim vardır ve size soruyorum bu konuda neden bu kadar imtina ettiniz, üzerine gitmediniz altını kalın çizgilerle çizmediniz. Halbu ki alanları farklı sınıf öğretmenlerine “zihinsel engelliler öğretmenliği” ve “teknoloji tasarım öğretmenliği” hakları tanınırken, böylesine spesifik ve normun eritilmesi için faydalı olacağını düşündüğümüz alan değişikliğinde bu hak verilmemiştir. Şimdi şu an sınıf öğretmenliği yapan sosyoloji mezunu öğretmenlerin haklı gerekçeleri vardır. 

 

Bu gerekçelerimiz:

 

1. 2003 yılında alan değişikliğinde felsefe – sosyoloji mezunu olup da sınıf öğretmenliği yapanlara “Rehber Öğretmen” olma hakkı verilmiştir.

2. 2006 yılında Felsefe mezunlarına “Rehber Öğretmen” olma hakkı tanınmıştır.

3. Geçen yıl daha dün gibi Felsefe  -  sosyoloji mezunlarına ilk atamada “Rehber Öğretmen” hakkı verilmiştir.

4. Psikoloji mezunları Rehber Öğretmen olurken biz sosyoloji mezunları neden olamıyoruz. Halbu ki bir çok dersimiz ortak ve Rehber Öğretmen olmalarına olanak sağlayan sadece 2 kredilik bir derstir. 

5. Şimdi bana 10 adım uzak olan “zihinsel engelliler öğretmenliği” ve “teknoloji Tasarım” öğretmenliğine alan değiştirme hakkı tanınırken; bana 1 adım uzak olan “Rehber Öğretmenlik” hakkı tanınmıyor.

 

Şimdi yukarıdakiler olup biterken il içi Alan Değişikliğinde sınıf öğretmeni olan sosyoloji mezunlarına (azımsanmayacak kadar var) neden “Rehber Öğretmen” olma hakkı verilmedi. Ve bu konuda kimse bir şeyler yazıp çizmedi, altı çizilmedi ve hatırlatılmadı. Ancak alel acele hazırlanan ve kalitesizlik kokan böyle bir kılavuz yayınlandı. Gerekçeler yukarıda ve halen görmezlikten gelin lütfen…Cevapsız da kalabilirsiniz…

 

 

Öğretmen

(Bizim sorunlarımızla ilgilenenlerin isimleri önemli değildir..)

 

Son Güncelleme: 25.09.2012 11:12
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hakan ata 2012-09-25 19:12:14

bence sosyoloji ve psikolojiyi rehber öğretmenlik konusunda aynı kefeye koymanız yanlış.rehber öğretmenlik denilen şey özünde okul psikologluğudur.dolayısıyla zaten psikoloji mezunu psikologların ya da psikolojik danışmanlık mezunlarının uzmanlığıdır.iyi ve uygulamalı bir eğitim gerektiren bu brnşlara zaten öncesinde felsefe ve sosyoloji mezunlarının atanmaları yanlıştı.bence meb bu konuda doğru olanı farketti.rehber öğretmen kavramı psikolojik danışmanlık mesleğinin meslek yasasında geçmemesinden dolayı geçici olarak verilmiş bi ünvan.bu konudaki kafa karışıklığı da bu sebepten kaynaklanıyor.sınıfçıların özel eğitim uzmanı olarak alan değiştirmeleride ayrı bir hata.dahiliye uzmanı bir doktorun beyin ameliyatına girmesi gibi birşey.hatta farkı yok.eğitim söz konusu olunca uzmanlığın ve alınan eğitimin dikkate alınması gerekir.bu işte tıptan daha az önemli değil.birinde insan hayatını diğerinde hayat kalitesini kurtarırsın

Avatar
ÖĞRETMEN @hakan ata 2012-09-26 13:43:10

okulda sosyoloji bölümü idareciyim rehber öğretmenimize neler yapmasi gerektiği hakkinda ben rehberlik yapiyorum.maalesef göreve atanan öğretmenlerimiz kendilerini geliştirmek için uğraşmiyorlar.

Avatar
salih 2012-09-28 21:44:44

sosyoloji mezunuyum ve sınıf öğretmenliği yapmaktayım. sanki mantık dersi bütün liselerde zorunluymuş gibi mantıktan 2kredi eksiğim var diye felsefeye alan değşikliğim kabul edilmedi.h iç sınıf öğretmenliği dersi okumadan sınıf öğretmenliği yapabiliyorum!bir kaç tane yan alan dersi alan sınıf öğretmenleri matematikçi edebiyatçı yapıldı.

Avatar
aga 2012-10-08 17:06:08

aga cinayet var

Avatar
muallim46 2012-10-13 17:19:38

sosyoloji mezunundan sınıf ögretmeni oluyorda rehber ögretmen mi olmuyor saçmalık bu kadar ihtiyaç varken bu imkan saglanmalı..

Avatar
sosyoloji 1 sınıf öğrencisi @salih 2014-04-19 18:34:35

sosyoloji bölümünden nasıl sınıf öğretmeni oldunuz?

Avatar
sosyoloji 1 sınıf öğrencisi @salih 2014-04-19 18:35:30

sosyoloji bölümünden nasıl sınıf öğretmeni oldunuz?

Avatar
Zh 2016-11-03 14:32:23

Ben birinci sınıf sosyoloji öğrencisiyim sınıf öğretmenliğine nasıl geçiş yapabilirim