banner406
banner396
18 Şubat 2013 Pazartesi 10:04
Şube Müdürlüğüne Yapılan Geçici Görevlendirmeler Güven Ve Huzuru Baltalar Mı
 Geçici Görevlendirmeler Yapıldı

Bazı arkadaşlarımız, birçok il ve ilçede geçici milli eğitim şube müdürü olarak görevlendirildiler. Kendilerine başarılar dilerim. Allah utandırmasın.

Görevlendirilenlerin hangi özelliğinden dolayı görevlendirildiğine bakınca, durum nasıl görünüyor? Bu görevlendirmelerde;

MEB’in 21.11.2011 tarihli ve 3163-78102 sayılı geçici görevlendirmelerle ilgili emrine/yazısına ne kadar uyulmuştur?

Dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasî düşünce, felsefî inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmediğini;

Kadınlar ve erkeklerin eşit olarak değerlendirildiğini; 

Hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınmadığını;

Devlet organları ve idare makamlarının bütün bu işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket ettiğini; söyleyebiliyor muyuz?

Söyleyebiliyorsak işlem doğrudur.Atanma Nasıl Olmalı?

Azrail örneği iyi bir örnektir. İnsanların canını alıyor, kimse Azrail’i suçlamıyor. Çünkü tam ve muntazam işleyen bir mevzuat var. Bu mevzuata uygun olarak şartlar yerine gelince canlar alınıyor.

İşte unvan ve görevlere atanma da bu şekilde mevzuatına tamamen uygun olduğunda hiç kimse seçenleri ve seçilenleri suçlamıyor. En layık olanın atandığı kabul ediliyor. Huzur ve sükun sağlanıyor. Herkes kabulleniyor.Liyakat Meselesi

Şube müdürü olarak görevlendirilen arkadaşlarımızdan biri ile konuşurken bir sendika başkanının kendilerini kastederek “liyakatsiz görevlendirme yapıldı” sözüne bir hayli içerlemiş. Bana nasıl olur da “liyakatsiz” der!

Hocam, dedim. Benim o konulara gimem doğru olmaz. Bizler şimdi aynı takımda oynuyoruz. Bir birimizin başarılı olmasını ve dolayısıyla da takım halinde başarılı olmamız için çalışacağız. 

Görevlendirme meselesine gelince... O konu görevlendirme bekleyenlerle görevlendirilenler arasındadır. Onlarla helalleşeceksiniz. Allahıma şükürler olsun ki ben böyle bir tercihin dışındayım. İnsanlar arasından hele de yakından tanıdığım, birlikte çalıştığım arkadaşlar arasından birilerini diğerlerine tercih etmek çok zor. Böyle ağır bir mesuliyeti yüklenenlerin Allah yardımcısı olsun.Sevinen Var mı?

Sanmam. İsteyip de seçilemeyenlerde bir eziklik duygusu vardır. Seçilenlerde ise paylaşılamayan oyuncağın birilerinin elinden alınması duygusuna benzer bir burukluk vardır. Seçilmeyenlerle seçilenler ve seçmeyenler arasında da bir hoşnutsuzluk görülmektedir. Keşke kırgınlıklara ve dargınlıklara yol açmayacak bir sistem uygulansaydı.

Bu görevlendirmenin şeklini savunmak mümkün değildir. Görevlendirmeyi yapan il müdürlerinin ve valiliklerin suçlanamayacağı da ortada. Çünkü ihtiyaç varsa bu yapılacaktır. Bu şeklin dışında adil bir görevlendirme yapılamıyorsa, bundan, şartları hazırlayanlar sorumludur.Beklentiler

657 sayılı Kanundaki “Geçici görevlendirmeler bir yılda altı ayı geçemez”hükmüne rağmen geçici görevlendirilen bu arkadaşlarımız kendilerini sürekli kalacakmış gibi beklenti içine sokmuşlar mıdır? Eğer böyle bir beklenti içindelerse ve bu beklentileri gerçekleşmezse hayal kırıklığı yaşayacaklardır. Beklentileri gerçekleşirse de hoşnutsuzluklara hedef olacaklardır. Sinerji Oluşturacak Bir Takım Kurulabildi mi? 

Bizler, eğitim camiasının içinde bir üyeyiz. İşimizi sinerji oluşturabilecek takım ruhu ile yapmaya çalışıyoruz. Futbol takımı örneği; başarılı bir golcünün başarısı kendindendir. Orta sahada ona uygun pasları atabilecek iyi bir destekleyicisi olursa, başarısı artacaktır. Diğer üyeler de görevini en iyi yaptığında takım başarısı meydana gelecektir. 

Fakat takım içinde bir grup kendi arasında paslaşıp, diğerlerini yok sayıyorsa, sırf kendisini göstermek uğruna tribünlerin önünde top oynuyorsa, defans kendi kalecisine güven vermiyorsa, kaleci önündeki savunmacılara güvenmiyorsa, ortasaha oyuncusu ilerde oynayan arkadaşının gol atmasını kıskanarak pas vermiyorsa, futbolculardan bazıları teknik direktör veya başkana olan yakınlıklarından dolayı takıma girdiklerinden kendilerini oynamak zorunda hissetmiyorsa, takım başarısı tesadüflere kalmış demektir. İşte, takım başarısı tesadüflere kalan takımların küme düşmesi de kaçınılmaz olur.Tercih Farkı

İller ya eksik kadro ile çalışacaktı ya da hoşnutsuzluklara yol açacak bir görevlendirme yapacaktı. İşte bu yüzden bazıları görevlendirme yapmayı, bazıları da yapmamayı tercih ettiler. MEB’in 21.11.2011 tarihli ve 3163-78102 sayılı geçici görevlendirmelerle ilgili emrine/yazısına bazıları uydu, bazıları uymadı. Bazıları sorumlu davranmak ve tepkileri azaltmak için komisyonlar kurup cv örnekleri aldı. Değerlendirme yaptı. Bazıları yapmadı. Bazıları Türkiye Cumhuriyeti Anayasa’nın eşitlik anlayışına uydu, bazıları uymadı. Az sayıda arkadaşımız seninse de sevinçleri buruk kalırken, bundan daha çoğunun üzüldüğü, kırıldığı ve küstürüldüğü bir gerçektir. 

Bütün çoktan seçmeli geçici görevlendirmelerin yerini, adil atamalara bırakması dileklerimle... Ali COŞKUNER

Eğitim Yöneticisi 
Son Güncelleme: 18.02.2013 10:04
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.