banner406
banner396
07 Eylül 2012 Cuma 01:18
Talim Terbiye Kurulu Ders Planlamasında Hata Yapmıştır
 
Milli Eğitim Bakanlığının Eğitim politikalarını düzenleyen ve MEB’in beyni olarak görev yapan Talim Terbiye kurulu başkanının imzasıyla hazırlanan ve bilimsel bir geçerliliği olmayan sadece 15 sayfalık çalışma MEB’in ve 4+4+4 sisteminin yol haritası olarak sunulmuştu.

 

Bu çok özel çalışmayı sadece Kamudanhaber sitesi basına yansıtmıştı.

 

İşte 4+4+4 sistemini oluşturan çalışma

 

ÖĞRETİM PROGRAMLARINDA DEĞİŞİM VE YENİ DERS PROGRAMI İÇERİĞİ İLE İLGİLİ ÇALIŞMAYI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

 

Eğitim sistemimizin neredeyse yarısını oluşturan ilkokul öğrencilerimiz ve bu öğrencilerimizin eğitimlerinden sorumlu sınıf öğretmenlerimizin oluşturduğu İlkokullarımızın geleceğine yön veren Talim Terbiye Kurulunda kurul başkanı ve 8 üye içerisinde bir tek sınıf öğretmenliği kökenli kurul üyesi yok. Bunun yorumunu kamuoyuna bırakarak yazımıza devam edelim.

 

Talim Terbiye Kurulunun açıklamış olduğu yol haritası tamamen Avrupa’nın gelişmiş ülkelerinde ki ders saati sayılarının Türkiye ile kıyaslanması ve sözde Avrupai bir eğitime geçmek için ders saat sayılarının ülkemize uyarlanması olarak hazırlanmış, ülke gerçekleri göz önünde bulundurulmadan arar acele çalakalem hazırlanmış bir çalışmadır.

 

Milli Eğitim Bakanlığı ülkemizde ki ders saat sayılarını Avrupa ile kıyaslarken, derslik sayısı, okulların fiziki imkanları, öğretmen sayısı, iklim koşulları , öğrenci sayıları vs. durumlarda Avrupa ile kıyaslanmış mıdır ?

 

Aslında bu konu tek başına bir tez çalışması ve hatta bir kitap çalışması olarak verilmelidir. Ancak biz okuyucularımızı da sıkmadan direk altın vuruşlarla TTK yapmış olduğu ders programı ve ders çizelgelerinde ki hatayı ülkemiz koşullarında uygulanabilir olmadığı gözler önüne sermeye çalışalım.

 

TTK 5. sınıf ders çizelgelerini ayarlarken 36 saat dersi hangi bilimsel kriterlere göre ayarlamıştır. Haftanın 5 günü eğitim verilen bir ülkede ders saat sayılarının haftanın günlerine eşit dağıtılması gerektiğini sokaktan çevirdiğiniz hangi öğretmene hangi idareciye sorsanız size söylerdi. 5. sınıf ders saati sayısının ısrarla 36 saat açıklanması 4+4+4 sisteminin uygulanmaması için yapılan çok özel bir çalışmanın ürününden başka bir şey olamaz. TTK'da kelli felli profların yerine şu çizelgeyi iki tane okul müdürü , iki tane öğretmene hazırlatsanız daha güzel bir çizelge ortaya çıkardı.

 

4+4+4 sismenine geçiş ve 66 aylık öğrencilere ilkokul 1. sınıfın zorunlu olması ve yine 60-66 ay arasına tercihe bağlı 1.sınıf hakkı verilmesi sebebiyle ülkemizde 1.sınıfa kayıt olacak öğrenci sayısında önceki yıla göre yüzde 50 artış olacağını biliyordunuz. Buna rağmen derslik sayısının hemen hemen aynı olduğunu ve yeni sistemle yığılma nedeniyle tekli eğitim yapan okullarımızın bile ikili eğitime geçeceğini düşünmüşünüzdür.

 

İstanbul, Ankara, Gaziantep gibi büyükşehirlerimizde neredeyse okullarımızın ortalama yüzde 70’i ikili eğitime geçmiştir.

 

TTK hazırlamış olduğu ders çizelgesine göre ikili eğitim yapan okullarımızda sabah saat 07:00 da ders başlangıcı yaptığını halde akşam saat en erken 19:00 da paydos etmektedir. 5. sınıflara getirilen 8 saatlik seçmeli zorunlu ders ile 36 saate çıkan ders saat sayısı nedeniyle ortaya çıkan bu sıkıntı sadece ders saatlerinin giriş çıkışında değil, okullarda ki öğrencilerin gerek servis gerekse taşımalı olarak taşınmasında da bir çok sorunu beraberinde getirmiştir.

 

TTK Başkanı ve kurul üyeleri 66 aylık çocuğunun akşam saat 19:00 – 19:30 gibi saatlerde okuldan çıkmasına ve saat 20:00 gibi eve gelmelerine razı olurlar mı ?

 

Bu planlamayı yaparken sınıf tozu yutmuş, okullarda idarecilik yapmış bir Allahın kulu yok muydu ?

 

Hangi anne baba 60-66-72 aylık çocuğunun 3 - 3,5 saat okulda karanlıkta gece eğitim görmesine razı olur.

 

Oyun çağında ki bir çocuğun kışın ülkemizde havanın 16:00  - 16:30 da karardığı bir ortamda akşam saat 19:00 , 19:30 gibi saatlerde okuldan bırakıldığını düşündüğünüzde servise verme durumu olmayan, çocuğunu taşımak için arabası olmayan velilerin çocuklarını kışın hangi imkanlarla okuldan alacağını, gece karanlığında okuldan bırakılan çocukların hangi psikoloji ile eve gideceği hiç hesap edildi mi ?

 

Bu öğrencilere ders verecek olan binlerce öğretmenin akşam saat 20:00 gibi evine gideceği ve bu öğretmenlerimizin de çocuklarının , eşlerinin ve bir aile düzenlerinin olduğu hiç hesap edildi mi ?

 

TTK başkanı ve üyeleri,  eşinin ve çocuğunun kışın saat 20:00 da eve gelmesine nasıl bakar acaba ? Hiç empati yaptı mı ?

 

Sabah saat 7 de eğitimi başlayan ve akşam saat 7 de eğitimin bittiği bir okulun temizliği hangi arada , kime, hangi ücretle nasıl yaptırılacaktır. Okullara temizlik personeli vermeyen bir Bakanlık, okullara para toplamayın diyen bir Bakanlık bu okulların temizliğinin gece saat 9 – 10 a kadar sürdüğünü bilmiyor mu ? Günde en az 14 saat mesai yapan temizlik personelini nereden bulacaksınız ? Günde en az 12 saat okulda bulunması gereken memuru idareciyi okulda nasıl tutacaksınız ?

 

Günde 80 – 100 hatta 150 KM gidiş geliş yapan öğretmenlerimizin bulunduğu büyükşehirlerimizde akşam saat 19:00 da okuldan çıkan bir öğretmenin ( özelliklede bayan öğretmenlerin ) eve saat kaçta geleceğini hiç düşündünüz mü ?

 

Akşam karanlıkta eğitim yapmayı planladığınız okullarda elektrik kesintisine karşı bir önlem aldınız mı ?

 

Öğrencilerimizin tenefüsleri karanlıkta dışarı da yapacağını , velilerin gece karanlıkta Bakanlığa ateş püskürerek soğukta bekleyeceğini hiç hesap ettiniz mi ?

 

60 aylık bir çocuk akşam saat 19:00 da okulda uykusu gelir uyur ya…

 

Buna hangi veli katlanır. Hangi veli isyan etmez..

 

Önümüzde ki yıl 6.sınıflarında 37 saate çıkmasıyla beraber, kış aylarında ikili eğitim yapan okullarımızda sabah ezanı ile okullara giriş, yatsı ezanından sonra okullardan çıkış olacaktır.

 

Bu trajikomik durumun sıkıntıları görülmeye başlandığından itibaren bu ders çizelgesinin uygulanamaz olduğu ortaya çıkacak ama milyonlarca öğrenci ve veli MEB’e ve iktidara ateş püskürerek marjinal grupların söylevlerine yaklaştırılacaktır.

 

 

 Taşımalı eğitim yapan binlerce okulumuzda iki defa servis kaldıracak kadar zengin bir ülke olmadığımıza göre birinci sınıf öğrencimizin 5. sınıfları haftanın 4 günü 1 saat bir günde 2 saat bekleyeceğini biliyorsunuzdur. Bu ders çizelgesinin taşımalı eğitimi ferç edeceği bir gerçektir.

 

Buraya kadar sorunları sıraladık.

 

Bakanlığın acil olarak bir genelge ile bu soruna en azından bu yıl çözüm üretmesi ve önümüzde ki yıldan itibaren yeni bir düzenleme yapması gerekir.

 

Burada MEB bir genelge ile 5. sınıf seçmeli derslerinin haftalık 8. saate kadar seçilebileceğini duyurmalıdır. 28 saat zorunlu ders ve seçilecek 2 saat seçmeli dersle toplamda 30 saat haftalık ders seçimi ile bu sorun aşılabilir. Ancak ısrarla haftalık 36 saat ders dayatılırsa sadece 5. sınıflar yüzünden ikili eğitim yapan okullarımızın diğer bütün sınıfları da mağdur olur. Bu durum büyük tepkilerin oluşmasına neden olur ve iyi niyetle çıkılan 4+4+4 sisteminin ölü doğmasına neden olur.

 

Bakanlık yetkililerinin ve TTK üyelerinin bu sesimize kulak vereceğini umut ediyoruz. 

 

Not: Değerli eğitim yöneticileri ve öğretmenlerimiz bu sorunlar sadece bir bakışta görülen sorunlardır. Yazımızın çok uzamaması adına bir çok sorunu sıralayamadık , bir çok sorunuda eminim görememişizdir. Lütfen sizde yorumlarınızla bizim göremediğimiz sorunları yazarsanız. İlerleyen günlerde bu sorunları da dile getirebilir ve en azından mağduriyetlerin en aza indirgenmesi için Bakanlığa çöüm önerisini hep beraber sunabiliriz.

 
Son Güncelleme: 07.09.2012 01:18
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.