banner406
banner396
24 Ağustos 2015 Pazartesi 11:18
Tarihi İLKSAN, tarih mi oluyor?
 Memurlar ve hükümet arasında 3 Ağustos’ta başlayan toplu sözleşme görüşmeleri, karşılıklı anlaşma ile nihayete erdi. Kamu İşveren Heyeti ile karşılıklı uzlaşmaya varılan ve metinde aşağıdaki şekilde yer alan konulardan biri de; “Mevcut üyeler dahil olmak üzere, Milli Eğitim Bakanlığı kadrolarına atananlardan 13.1.1943 tarihli ve 4357 sayılı kanunun 11. maddesi kapsamında bulunanlar bakımından İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı (İLKSAN) üyeliği ihtiyaridir.” şeklindedir.
2. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmeleri’nde 2012 yılından sonra göreve başlayan ilkokul öğretmenleri için isteğe bağlı hâle getirilen İLKSAN üyeliği bu dönem için tüm İLKSAN üyeleri için isteğe bağlı hâle getirilmiştir. Tüm üyeler istemeleri hâlinde İLKSAN’a yazacakları bir dilekçe ile üyelikten ayrılabileceklerdir.

MEB’e bağlı tarihi kurumlarımızdan İLKSAN, 1943 yılında öğretmenlerin sağlık ve sosyal yardımları ile ilgili meselelerinde birbirlerine yardımcı olmak amacı ile kurulmuştur. Kurulduğu yıllar ve devamında öğretmenlerin dayanışması, ekonomik açıdan öğretmenlere çok faydaları olmuştur. Çünkü o yıllarda ülkemizde ekonomi kuruluşları yok denecek kadar azdır. Fakat ilerleyen yıllarla birlikte ülkemizde çok farklı ekonomik kuruluşlar kurulmuştur.

İLKSAN’ın gelir kaynağı resmi internet sitesinde de belirtildiği gibi; üyelerden kesilen aidatlar ve bağışlar ile devlet bütçesinden yapılacak yardımlardır. İLKSAN elde ettiği bu gelirleri çalıştırarak da kazanç elde etmeye çalışmaktadır. Fakat günümüzdeki bankacılık sistemi ve ekonomik gelişim İLKSAN’nın işlevini zorlaştırmaktadır. Bu nedenle de dönem dönem gündeme gelmekte, eleştirilmektedir.

3. Toplu Sözleşme Görüşmeleri’nde alınan kararla artık İLKSAN devam edip etmeyeceğine kendi karar verecektir. Artık isteyen ilkokul öğretmenleri istekleri ile bu sandığa üye olacak, kendisinden kesilen aidatları kendisini temsil etmek üzere seçtiği üyeler vasıtası ile kontrol edecektir. İsteyen ilkokul öğretmeni de sandığa üye olmayacak veya sandıktaki üyeliğinden çekilerek istediği bu sistemden çıkacaktır.

Öğretmenliğe başladığında zorunlu üye edildiği İLKSAN’dan ayrılmak isteyen üyeler, bu güne kadar birikmiş üyelik aidatlarını yasalarla günümüze uyarlanmış şekli ile geri alabileceklerdir. Üyelikten çekildiği aydan itibaren de aylıklarından aidat kesilmeyecektir. Konu ile ilgili geniş bilgi almak isteyen İLKSAN üyeleri www.ilksan.gov.tr internet sitesinden TC kimlik numaraları ve şifreleri ile birikmiş aidatlarını görebilirler. Sitedeki iletişim bilgilerinden de, birikmiş aidatlarını nasıl geri alabilecekleri konusunda daha geniş ve doyurucu bilgi alabilirler.

3. toplu sözleşme görüşmelerinden çıkan bu durum İLKSAN’ı günümüz şartlarına göre ya ayakta kalmaya ya da süreç içerisinde kendi kendini tasfiye etmeye zorlayacaktır. İLKSAN yönetimi farklı bir yapılanma ile üyelerine daha cazip imkânlar sunarsa varlığını devam ettirebilecektir. Yoksa zaman gereğini yerine getirecektir.

Hepinize iyi bir hafta dileklerimle kalın sağlıcakla. (24.8.2015)

Kaynak: www.memurhaber.com / Ekrem AytarSon Güncelleme: 24.08.2015 11:23
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Sinan öğretmen 2015-08-24 15:52:50

Öncelikle 1943 te kurulmuş bir sandığın neredeyse 72 yıldır(2012 sonrası hariç)zorla üyelik yapması, isteği olmadan öğretmenlerden aidat kesmesi kabul edilemez!Bunun için 72 yıl önceki kanunların arkasına saklanmak öğretmenleri muhatap almamak,umursamamaktır...72 yıldır ilksan yönetimi bu kanunları bırakın değiştirilmesi için çalışmayı, esnetilmesine dahi hep karşı çıkmıştır ta. ki 2012 ye kadar!şimdi ise yine ebs sayesinde ilksan yönetimindeki sendikaların engellemelerine rağmen ilksan 2012 den önceki üyelerede ihtiyari yapıldı! Teşekkürler eğitim bir sen...

Avatar
mağdur öğretmen 2015-08-24 20:38:16

46 aylık kesintim var.5 yıl dolmadığı için ödemiyorlar. sandık dediğin OYAK gibi olur. Devletten çok emekli tazminatı ödüyorlar. paramın gasp edilmesinde vebali olanlardan Allah bu dünyada çıkarsın. hakkımı helal etmiyorum.

Avatar
Sinan öğretmen 2015-08-24 16:00:01

Yazınızın sonunda çok güzel özetlemişsiniz!Artık İLKSAN yönetimi farklı bir yapılanma ile üyelerine çok cazip imkanlar sunacak, böylece üyelerinin İlksan da devamını sağlayacak...bunu göreceğiz ancak İlksan yönetimi istifa edecek öğretmenlerimizi de mağdur etmemek için bugünden itibaren çalışmaya başlamalıdır...

Avatar
serkan 2015-08-24 19:26:26

arkadaşlar bugün aradim ilksan'ı.ayrılmak istediğimi söyledim
bu konunun belirsiz olduğunu ve hukuki süreç başlatılacağını söylediler .yani rant olduğu için yine maşa başı seylerdonecek gibi

Avatar
serkan 2015-08-24 20:22:38

arkadaşlar bu konu üzerinde yogunlasalim...sitenin de ilksan olayına önem vermesini istiyoruz

Avatar
Yahya 2015-10-24 20:13:35

Arkadaşlar ilksan 2016 yılından başlamak üzere tüm üyelere isteğe bağlı hale geldi.Üyeliğini devam ettirmek istemeyen bu tarihten itibaren üyelikten ayrılabilecek.Bende bu tarihin gelmesini sabırsızlıkla bekliyorum.Benden kesilen para ile bizlere ağalık taslıyorlar.

Avatar
Yasemin 2016-03-15 10:49:54

2015 agustos atamasinda atandim dilkceyi imzalattilar sonra hemwn ayrilma dilekçemi yazdim ama Mart 2016 ve iptal dilekcesi yazdigim halde ilksan uyeligim iptal edilmedi cunku danistay karari durduruldu deniyo.